Az aranygaluskával igazi előkelőségeket is le lehet venni a lábukról – írja Vajda Pierre ételkritikus. 1925 május második hetében óriási volt a készülődés Karcagon. Ugyanis május 17-ére, vasárnapra várták Gróf Bethlen István miniszterelnököt, Rakovszky Iván belügyminisztert, és Mayer János földművelésügyi minisztert, kíséretükben huszonnégy egységpárti képviselővel. Bethlent és Rakovszkyt Karcag város díszpolgárává avatták, ebből az alkalomból a Városházán adtak díszebédet tiszteletükre, és a menü kiemelt "sztárja" volt az aranygaluska, ami igen nagy sikert aratott a méltóságok körében.
Bár e történet nélkül sem gondoltam volna, hogy a rangsorban ez az akár főételnek is kiváló édes finomság hátul lenne. Általában már hét elején körvonalazódik bennem a hétvégi menü, és most úgy kedd-szerda környékén az „agyamba vésődött", hogy aranygaluskát kell készíteni, és így is lett. Veres Péter szerint az eredeti galuska, a „restek hamarja”. Ez a kelt tésztából készült „galuskára” nem mondható el. A türelem mellett a kelt tésztához szeretet is kell. Tudom, tudom, azért a szeretet mellé még jó, ha az alapanyag is társul, ebben az esetben leginkább a dió a leghangsúlyosabb. Gyakorlatilag nem csoda, hogy az aranygaluska nevet kapta ez a fődesszert, hiszen a dió valóban aranyat ér. De szó-szót követ, rátérek a tárgyra, azaz az általam bevált receptre, amelyet örömmel osztok meg olvasóinkkal.
Az aranygaluska tésztája
- 50 dkg finomliszt
- 2 dkg friss élesztő
- 7 dkg vaj
- 3 dl tej
- 1 púpozott ek cukor
- 2 db tojássárgája
- 1 ek vaj
A szóráshoz
- 30 dkg dió
- 15 dkg cukor
- 10 dkg vaj
Sodó
- 7 dl tej
- 4 db tojássárgája
- 1 db vanília kikapart magja, de én sima 2 evőkanál vaníliaaromával helyettesítettem
- 6 dkg cukor
- 1 púpozott ek finomliszt
A szobahőmérsékletű lisztet egy tálba szitáljuk. A tejet meglangyosítjuk, elmorzsoljuk benne az élesztőt, hozzáadjuk a cukrot és felfuttatjuk. A vajat megolvasztjuk, a tojássárgákkal és a felfuttatott élesztővel együtt a liszthez adjuk és kemény munkával hólyagosra gyúrjuk. Tetejét meglisztezzük, letakarjuk, és duplájára kelesztjük. Ha kész, kis rudakat nyújtunk, és késsel 2-3 centisekre daraboljuk fel. Egy kapcsos tortaformát vastagon kivajazunk, a vajat megolvasztjuk, a diót és a cukrot kikeverjük. Fogjuk a kis 2-3 centis tésztaadogokat, beleforgatjuk őket az olvasztott vajba, meghempergetjük a cukros dióban, és a formába sorakoztatjuk őket. Ha az egész kész, előmelegített sütőbe toljuk letakarva, mert a dió könnyen túlpirulhat.
Amíg sül, elkészítjük a sodót: így a tejet a vaníliarúd kikapart magjával, – én esetemben 2 evőkanál vaníliaaromával – felforraljuk, majd levesszük a tűzről. Egy másik lábasban kikeverjük a tojássárgákat a cukorral és a liszttel. Apránként hozzáadva a vaníliás tejet, kis lángon sűrűre főzzük.. Megvárjuk, míg a kész aranygaluska is hűl egy kicsit, majd széttépjük, és nyakon öntjük a sodóval.