– Március 15-én nagyszabású városi ünnepség lesz. Idén mivel készülnek?
– Így van, ez tulajdonképpen egy tavaszköszöntő nemzeti ünnep, amikor – ha jó az idő – rengetegen látogatnak el a Szent István térre. Már az év elején elkezdődik az esemény szervezése, hiszen rendkívül sok közreműködő dolgozik együtt azért, hogy méltó és színvonalas ünnepségben legyen részük a térre látogatóknak. Hagyományosan ez a nap egy ökomenikus istentisztelettel kezdődik a Deák utcai református templomban, reggel 8 óra 30 perctől. Ezt követően a Kossuth szobornál a koszorúzás pillanatai következnek. A Kossuth szobor ebben az évben ünnepli avatásának 120. évfordulóját, tehát egy különleges apropója is van ennek a momentumnak. Ezt követően a békéscsabai néptáncosok, hagyományőrzők, civil szervezetek felvonulásával folytatódik az eseménysor, majd a Szent István téren a Békéscsabai Jókai Színház színművészei mutatják be az erre az alkalomra készített produkciójukat. Ezt megelőzi Szarvas Péter polgármester úr köszöntője, illetve a Békéscsabáért, valamint a Békéscsabai Életműdíj kitüntetések átadása. Ez a programok gerince a Szent István téren. Majd az ünnepi műsort követően 11 óra 45 perctől hagyományosan megnyílik a Pilvax Kávéház a Fiume Hotelben. A Körös Irodalmi Társaság és a Jókai színház művészeinek közreműködésével, egy irodalmi programmal zárul az ünnepi eseménysor. Ezt követően pedig a Hangraforgó Együttes ad ünnepi koncertet 13 órától a Békéscsabai Hagyományőrző Kulturális Kör szervezésében, az Öregházban.
– Említette, hogy számos közreműködő partner van ezen a rendezvényen. Közülük ki tudna emelni néhányat?
– A Kossuth szobornál a Körösparti Vasutas Koncert Fúvószenekar térzenével várja majd az érdeklődőket. A téren olyan családokat, gyermekeket megszólító játékos interaktív programelemekkel készülünk, amelyekben a Békés Megyei Népművészeti Egyesület, a Békéscsabai Napsugár Bábszínház, a Károlyi-huszár Hagyományőrző Egyesület, valamint olyan különleges személyek vesznek részt, mint Bíró Bertold nyomdász, vagy Kádár Ferkó a Fotószínházával. Reméljük, hogy idén is sokan nyomtatják majd ki a 12 pontot, vagy készítenek olyan archaizált fotót, amely kicsit megidézi a ’48-49-es reformkori szellemet.
– Említette a városi elismeréseket, amelyeket március 15-én adnak át.
– A közgyűlés mór hónapokkal ezelőtt döntött a kitüntetettek személyéről. Békéscsabai Életműdíjat kap Vincze Jánosné Marika, aki a Hargita vendéglő üzemeltetésével nemcsak itt Békéscsabán, de országosan is komoly hírnevet szerzett, és öregbítette a város hírnevét. Vozár Márton szintén Békéscsabai Életműdíj kitüntetésben részesül, őt sem kell szerintem bemutatni, mindenki ismeri Békéscsabán. Az ő életpályája szintén méltó arra, hogy egy ilyen elismeréssel tüntesse ki az önkormányzat. Békéscsabáért kitüntetést pedig Mácsai Sándor kap, aki a mérnöki pályafutása után a lokálpatrióta szemlélet nevében a hagyományőrzést tűzte ki célúl. Többek között az ő közreműködésének is köszönhető, hogy az evangélikus templom szomszédságában az Öregház sokszor nyitva áll, és most is egy ünnephez kapcsolódó programmal várja majd az érdeklődőket 13 órától.
– A színpadi prodokciót ezúttal is a Jókai színház művészei mutatják be. Mire számíthatunk?
– Állandó közreműködő ebben a Békéscsabai Jókai Színház kiváló társulata. Bizony nem egyszerű megújulni, és egy új perspektívából megvilágítani az akkor történteket, azoknak az eseményeknek a legnagyszerűbb pillanatait, de ők minden évben új és új gondolatokkal gazdagítják ezt, és igen magas színvonalon viszik színpadra. Most is láttuk már a szövegkönyvet, és biztos vagyok benne, hogy élmény ad és méltó lesz az ünnepi programhoz.
– A kisgyermekes családokat mivel várják?
– Ilyenkor a Békés Megyei Népművészeti Egyesület tagjai kokárdakészítéssel, játékos foglalkozásokkal készülnek, vagy például a kovácsműhelyt is meg lehet nézni esetleg még ki is lehet próbálni, ezeket a gyerekek általában nagyon szeretik. De átmehetnek a családok a Napsugár bábszínház játszóházába is, ahol bábkészítő-foglalkozás és egyéb játékos, tréfás programok várják őket. A Károlyi hagyományőrző huszárezred tagjai csatajelenetekkel, vagy éppen egy-egy esemény megidézésével okozhatnak meglepetést okozni. Ilyenkor néha ezeket a nem fegyverként használt, de mégis a fegyverzetet kiegészítő eszközöket elsütik, ez is egy érdekes pillanat, de hogy meg ne ijedjenek a gyerekek, erre mindig felhívjuk az ott tartózkodók figyelmét.
– Még talán egy programelemről nem beszéltünk részletesebben, ez a Pilvax Kávéház. Itt mi fog történni?
– A korhoz illő versek hangzanak el, tematikusan összeállított költeménysor és prózai részletek. Ebben Elek Tibor, Farkas Wellmann Éva, a Körös Irodalmi Társaság, a Bárka-műhely a nagyon komoly szakmai háttér, ők készítik elő azt a szakmai anyagot, ami elhangzik. A hiteles és színvonalas tolmácsolásban pedig a színház művészei működnek közre. Ez még egy kiegészítő elem, amit évekkel ezelőtt vezettünk be, és ami nagyon népszerű.
– Az időjárás-előrejelzések alapján lehetséges, hogy nem feltétlenül lesz hozzánk kegyes az időjárás. Ha esik az eső, a programok átkerülnek egy másik helyszínre?
– Ez mindig fontos kérdés, hiszen ha hétágra süt a nap, akkor minden mehet a Szent István téren. Amikor lóg az eső lába, az elgondolkodtatja az ünneplő közönséget, hogy nekiinduljon-e egyáltalán. Jelenleg még nem lehet pontosan tudni, hogy milyen idő lesz. Ha esik, akkor a Csabagyöngye Kulturális Központ tereiben tartjuk a programokat. Tavalyelőtt is sajnos be kellett vonulnunk, és 2013-ban is. Fel vannak rá készülve, hiszen az Agóra terem, a Casino, az előterek mind alkalmasak arra, hogy a központi programot, valamint a játékos, interaktív elemeket is befogadják. A díszmenet az nyilván nem tud megvalósulni, ha esik, de a program többi része igen. Erről időben igyekszünk tájékoztatni a közönséget. Figyelünk több meteorológiai honlapot, konzultálunk meteorológusokkal, és ha szükséges, akkor döntünk az ünnepi esemény helyszínéről.