Békéscsaba is megemlékezett az 1848-49-es forradalom és szabadságharcról

2024. március 15. 14:27 | Csiffáry Zsuzsanna

A békéscsabai önkormányzat idén is megemlékezett az 1848-49-es forradalom és szabadságharc hőseiről pénteken. A hagyományoknak megfelelően ezúttal is március 15-én adták át a Békéscsabáért, illetve a Békéscsabai Életműdíj elismeréseket, majd a Békéscsabai Jókai Színház társulata adott műsort a Szent István téren.

Az ünnepi programok sorát reggel fél 9-től a Deák utcai református templomban tartott ökumenikus istentisztelet nyitotta, melyen a helyi keresztény felekezetek képviselői szóltak az egybegyűltek felé.

Nem sokkal később a Körösparti Vasutas Koncert Fúvószenekar dallamai indították el a napot a Kossuth téren. A helyszínen többek között a közigazgatási szervek, hivatalok, politikai pártok, civil szervezetek képviselői koszorúzták meg Kossuth Lajos szobrát.

A rendezvény nyitánya az ünnepi díszmenet volt Mlinár Pál vezetésével a Szent István téren. A menetet a Békés Megyei Károlyi-Huszár és Honvéd Hagyományőrző és Kulturális Egyesület, az 1848/49-es Szabadságharc Szegedi III. Honvédzászlóalj honvédjei, a Balassi Táncegyüttes tagjai, a Hétpróbás Néptánciskola képviselői, a Csaba Nemzetiségi Néptáncegyüttes táncosai, a Kentaur Lovasegylet huszárjai, a Körösök Völgye Vitézi Bandérium betyárjai és a Magyar Szablyavívó Iskola Békéscsabai Tagiskolájának tagjai alkották.

 

Fotó: Such Tamás/Behir.hu

 

Ezután a városháza előtti ünnepélyes, katonai tiszteletadás mellett vezényelt zászlófelvonás következett. Ezt követően Szarvas Péter, Békéscsaba polgármestere köszöntötte a megjelenteket, aki többek között említést tett a forradalom és szabadságharc helyi alakjairól, akik az életüket áldozták a hazáért.

A városvezető megemlékező beszéde után átadta a „Békéscsabáért”, valamint a „Békéscsabai Életműdíj” kitüntetéseket. Az előbbit Pásztor József vehette át, akit a békéscsabai futball legismertebb, legsikeresebb alakjaként ismertek el.

 

Fotó: Such Tamás/Behir.hu

 

– Amikor húsz éves voltam, nem sejtettem, hogy ötven év múlva is Békéscsabán leszek, arra meg tényleg nem gondoltam, hogy valaha is ilyen nagy elismerésben részesülök – fogalmazott Pásztor József a behir.hu-nak. 

Czitor Attila, a Békéscsabai Jókai Színház színművésze tolmácsolta a Pásztor Józsefről szóló szakmai méltatást:

Pásztor József a napokban ünnepli 70. születésnapját, hisz 1954. március 20-án született a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Gávavecsellőn, és 2024-ben lesz 50 éve annak, hogy Békéscsabára költözött, és azóta is a városban él, tevékenykedik.

A békéscsabai futball legismertebb, legsikeresebb alakja. A Békéscsabai Előrében ő játszott a legtöbb élvonalbeli mérkőzésen (361-szer), ő lőtte a legtöbb gólt (45-öt). Az 1974-es kezdetektől 14 NB I-es bajnoki idényben lépett pályára lila-fehér színekben, és 13 szezonban talált be az ellenfelek hálójába. Ilyen mutatókkal senki más nem büszkélkedhet.

Emellett ő az egyetlen, aki csabai futballistaként gólt szerzett a nemzeti válogatottban. A nemzeti tizenegyben 9 alkalommal kapott lehetőséget. Ugyancsak az egyedüli csabai labdarúgó, aki kiérdemelte a sportszaklap osztályzatai alapján az Év Játékosa címet (1978-ban). Magasabb szinten kizárólag a Békéscsabai Előre játékosa volt. Teljesítményét, egyedi játékstílusát irodalmi alkotásokban is megörökítették.

Edzőként is maradandót alkotott. Nála több alkalommal senki sem ült a csabai kispadon, az élvonalban összesen 160-szor vezette csatába játékosait, de a másodosztályban is csúcstartó 203 mérkőzéssel. Szaktudására, elismertségére jellemző, hogy hat alkalommal nevezték ki az első csapat edzőjévé, ami megint csak példátlan a csabai labdarúgás történetében.

Minden idők legkiemelkedőbb élvonalbeli bajnoki szereplése is az ő szakmai irányítása alatt történt: kétszer végzett 5., egyszer pedig (az 1993/94-es bajnoki szezonban) 3. helyen az általa irányított együttes. A másodosztályban kétszer vezette bajnoki címre a csabaiakat, amely ugyancsak egyedülálló helyi futballsportunk történetében.

A Békéscsabai Előre mellett éveken át segítette edzőként az ugyancsak békéscsabai Jamina SE csapatát is.

Az utóbbi években a Békéscsaba 1912 Előre szakmai igazgatójaként, illetve a sportszervezet tulajdonosának szaktanácsadójaként tevékenykedett. Aktív tagja az Önkormányzat munkáját segítő Sportszakmai Tanácsadó Testületnek.

Pásztor József öt évtizede a békéscsabai labdarúgás legismertebb és legnépszerűbb szereplője, emblematikus alakja. Kiemelkedő sportpályafutása, békéscsabai szinten páratlan edzői sikerei egyaránt máltóvá tették arra, hogy a „Békéscsabáért” kitüntetésben részesüljön.

A városi ünnepségen Békéscsabai Életműdíj kitüntetést kapott Tarné Stuber Éva, aki 1991-től dolgozik Békéscsaba Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatalában, a Pénzügyi és Gazdasági Osztály osztályvezető-helyetteseként, majd vezetőjeként.

– Hatalmas megtiszteltetés az elismerés számomra, ugyanakkor ezt az életműdíjat nagyon sokan megérdemelnék, akik végigdolgozták az életüket, akár a polgármesteri hivatalban dolgozó kollégákra, akár a pénzügyi területen dolgozókra gondolok, mert bizonyos szakágazatokban rengeteg díjat osztanak ki, de a pénzügyesek között viszonylag keveset, pedig nélkülük a folyamatok nem működnek – mondta. Méltatását szintén Czitor Attila olvasta fel: 

 

Fotó: Such Tamás/Behir.hu

 

Tarné Stuber Éva már a középiskolában mutatott kiváló teljesítményével kiérdemelte, hogy az akkori Rózsa Ferenc Gimnázium dicsőség tablóján állítsák példaként a tanulótársak elé, amely az intézmény átköltözését követően, napjainkban is látható a mai Andrássy Gimnáziumban. Egyetemi tanulmányait a pécsi Janus Pannonius Tudományegyetemen folytatta, ahol okleveles közgazdaként szerzett – a tőle megszokott kimagasló eredménnyel – diplomát.

Tanulmányai befejezése után a Dél-alföldi Tégla-és Cserépipari Vállalatnál helyezkedett el, majd a Vésztői Nagyközségi Tanács, később a Békés Megyei Tanács munkatársa volt. Közben tovább képezte magát, és a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetemen a gazdasági ellenőrző szakközgazdász végzettséget is megszerezte.

Tarné Stuber Éva szinte a rendszerváltást követő önkormányzatiság születése óta, 1991-től dolgozik Békéscsaba Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatalában. A Pénzügyi és Gazdasági Osztály osztályvezető-helyetteseként, majd vezetőjeként egyik legfontosabb feladata az önkormányzat és hivatala, intézményei gazdálkodását meghatározó városi költségvetés évenkénti előkészítése, megalkotásának tökéletes menedzselése. A költségvetés több körben történő egyeztetésének, majd megvalósításának nélkülözhetetlen irányítója a mai napig, amely biztonságot, stabilitást ad valamennyi szereplőjének, függetlenül az eltelt évtizedek hullámzó gazdasági környezetétől.

Feladatait lojalitással, szakmai és humán szempontok figyelembevételével oldja meg, objektív tényezők alapján, mindig a legoptimálisabb megoldást keresve a felmerülő feladatok, problémák kezelése során. A mindenkori városvezetés számíthatott és számít elfogulatlan, tényeken alapuló elemzéseire, olyan döntéselőkészítő munkára, amely – ha szükséges – mindig valós alternatívát ad egy folyamat megoldásában.

Remek memóriája, lényeglátása a legnehezebb helyzetekben is támaszt jelent a munkatársai, vezetői részére. Munkabírása, komplex tudása, széles körű ismeretanyaga kiemelkedő, amelynek köszönhetően számos, nagy horderejű önkormányzati döntést sikerült zökkenőmentesen, kiegyensúlyozottan előkészíteni, majd végrehajtani, az eközben felmerülő problémákat pedig eredményesen orvosolni.

A nehéz döntések meghozatalának előkészítésében vállalja a pragmatikus, célratörő, gyakran kérlelhetetlen szigor alkalmazását, de rövid, világos érvelésével az ezekkel járó feszültségeket is oldani tudja. Ebben segítséget jelent különleges személyisége, egyedi humora. A hivatali társosztályokkal és vezetőikkel a legnehezebb helyzetekben is könnyed, baráti stílusban kommunikál, szeretett és elismert kollégaként működik együtt. A mindennapi munkavégzés mellett nagy hangsúlyt fektet az apparátus összetartását segítő eseményekre, a születésnapok, évfordulók megünneplésének, osztály – vagy hivatali szintű közösségépítő programoknak egyik mozgatórugója.

Elmondható, hogy Tarné Stuber Éva munkássága alapján a köz legnemesebb értelemben vett szolgája a békéscsabai polgármesteri hivatalnak, ezáltal szeretett városának, amely alapján méltó a Békéscsabai Életműdíj adományozására.

A hivatalos ünnepség záróakkordjaként az állami kitüntetetteket méltatták, majd a Békéscsabai Jókai Színház művészeinek Egy szabadságharcos emlékiratai című műsora zárta a megemlékezést.

 

Tekintsék meg Such Tamás galériáját az ünnepi eseményekről:

 

Galéria

További programok »

Itthon

A város méltó emléket szeretne állítani Suhajda Szilárdnak

Szarvas Péter, Békéscsaba Megyei Jogú Város polgármestere a legutóbbi sajtótájékoztatóján számolt be arról, hogy a város szeretne méltó emléket állítani Suhajda Szilárdnak. A békéscsabai születésű hegymászó tavaly májusban tűnt el, a Mount Everest csúcsának közelében.
10:14
FEL