A folyamatos ételmegvonás állandó ingerültséget, alvás- és koncentrációs zavarokat okozhat, ezáltal pedig a napi életminőségünk romlását is eredményezheti. Mindezek mellett gyakori következmények közé tartozik az anorexia és a bulimia kialakulása.
– Mindkettő bno-kóddal rendelkező betegség. Az anorexia korábban alakul ki, amelynek hátterében a családi szigor, a családtagok túlzott elszigetelődése áll. Például ha egy családban kitűnő tanuló a gyermek, de egyszer négyest visz haza, az nagy dráma. Az anorexiás mindig erőn felül akar teljesíteni. A valós életben is erőn felül tanul, sportol, táncol. Jellemzően a lányokat támadja meg ez a betegség, de kis számban előfordulhat fiúknál is. Mivel készséggel főznek, az asztalnál szóval tartják a családot, így látszatra ez a betegség nem egyértelmű. Észre sem lehet venni, hogy amíg ők beszélnek és a családtagok esznek, nekik nem ürül a tányérjuk. Ez a jelenség odáig fajulhat, hogy egyáltalán nem fog tudni enni az adott beteg. Továbbá a lányoknál elmarad a menstruáció – foglalta össze a legfontosabb tudnivalókat a behir.hu megkeresésére Galambosné Varjú Blanka mentálhigiéniai szakember, családterapeuta és pszichodrámavezető.
Hozzátette, hogy a bulimia (amikor valaki evés után hánytatja magát) a késői kamaszkor betegsége, gyakran az anorexiából alakul ki. De létezik a kettő ötvözete: a bulenoxéria, a nem evés és a hánytatás keveréke. Galambosné Varjú Blanka szerint a szépségiparnak is nagy felelőssége van ezeknek a betegségeknek a kialakulásában, mert nők a mintát látva rossz testképet alakíthatnak ki magukról.
– A reklámok és a testsúlyhoz kötött modellszakma azt súlykolja a nőkbe, hogy nem elég jók. Ebből ered a mell- és fenékplasztika is, hiszen mindegy, hogy mit, de valamit változtatni akarnak magukon. A másik oldala az éremnek, hogy aki egészségesen kezd élni és igyekszik kiszűrni a cukrozott, tartósítószerekkel ellátott élelmiszereket az étrendjéből, annak rá kell döbbennie arra, hogy ez szinte lehetetlen – tette hozzá a szakember.
A szakember fontosnak tartja, hogy figyeljünk a családunkra, gyermekeinkre, különösen akkor, ha a lányok elkezdenek bő nadrágot és pulcsit hordani. Javasolja a családterápiát is, amellyel megyénkben dr. Gácser Magdolna és dr. Albert András foglalkozik.