Új szerzeményeket mutat be a Munkácsy múzeum kamarakiállítása

2022. december 15. 11:30 | behir.hu

A Munkácsy Mihály Múzeum korábbi hagyományt elevenít fel újabb szerzeményeit bemutató kamarakiállítás-sorozatának újraindításával. Most három terület, a Történeti-, a Néprajzi- és a Képzőművészeti gyűjtemény szólítja meg közönségét néhány figyelemre érdemes darabbal.

Az újraindított kamarakiállítás-sorozat első etapjáról Gyarmati Gabriella művészettörténész írt összefoglalót:

"A Történeti gyűjtemény műtárgya az ipar- vagy helytörténet tárgykörébe is tartozhatna, hisz egy, a második világháború után Békéscsabán készült tetőcseréppel szerepel a kamarakiállításon. Itt azonban teljesen másról van szó. Az Újhartyánban talált cserépen olvasható felirat egy szerelemről beszél: „Szeretem nagyon. Megyeri Jolánka és Kocsis Pál jegyesek. Békéscsaba, 1946. nov. 30-án” Azt tudjuk, hogy Jolán egy cipőgyártó üzemmel rendelkező családból származott, tanult leány volt, bizonyára jó hozománnyal és szép stafírunggal. De ki lehetett Kocsis Pál? A múzeum történészének feladata erre a kérdésre választ találni. 

A Néprajzi gyűjtemény gazdag szlovák és román tárgyanyagához ebben az esztendőben félszáz, Békés megye népi kultúráját reprezentálni képes magyar textilmunka társult. A békésszentandrási származású Gazsó Rozália menyasszonyi hozományát az 1930-as évek elején készítette a helyben működő Sinka Mária varrónő. A házasságkötés egykor elképzelhetetlen volt az évek hosszú során gyűjtött kelengye nélkül, amely viseleti darabok mellett az összes szükséges háztartási textíliát tartalmazta. Ahogyan azt Závada Pál szépen fel is sorolja a Jadviga párnájában...

A közelmúltban egy magyar műgyűjtő azzal az ötlettel kereste meg a békéscsabai múzeumot, hogy egy Gyóni Géza személyéhez kötődő relikviát szeretne átadni a gyűjtemény gazdagítására. Gyóni Géza fontossága egyértelmű, kultusza elevenen él a városban. A mű pedig? A felvidéki születésű hadifogolytárs, Petrányi Miklós festőművész négy lapra készített grafitrajz sorozatáról van szó, amelyek Gyóni Géza 1917. június 25-én bekövetkezett halálának és temetésének jeleneteit ábrázolják. A részvéttel teli eseményleíráshoz, amely egyben kordokumentumnak is tekinthető, a Képzőművészeti szakág a múzeum 481 darabból álló Gyóni Géza-relikviagyűjteményének kuriózumát, a költő krasznojarszki sírjáról származó virágokat társította az újabb szerzeményeinket bemutató kamaratárlaton, amelyet 2023. május 30-ig láthatnak az érdeklődők a Kamarateremben. "

Forrás: Munkácsy Mihály Múzeum

 

További programok »

FEL