Százhúsz településről több mint háromszázan érkeztek Békéscsabára azért, hogy megismerkedjenek a népi mesterségek alapjaival. A 28. Országos Komplex Népművészeti Tábor már javában zajlik. A táborozók 22 különböző alkotócsoport közül választhattak.
A legkisebbeknek néptáncot, népi mondókákat és játékokat tanítanak. A több mint háromszáz fős táborban csaknem száz 16 éves vagy annál fiatalabb gyermek ismerkedik a népművészet alapjaival. A kézműves foglalkozások közül az egyik legnépszerűbb a nemezelés.
Idén több tematikus csoportot is indított a Békés Megyei Népművészeti Egyesület. Az egyik legkedveltebb ezek közül a kreatív hímző csoport, amelyet sok 14 és 16 év közötti lány választott.
A csaknem három évtizede működő táborban sokszor akár három generációs családok alkotnak egy teljes héten keresztül, ki-ki a saját érdeklődési körének megfelelő csoportokban.
– Az unokáimat akartam elhozni ebbe a táborba. Nálunk családi hagyomány, hogy régóta járunk már ide. Az édesanyám és a gyerekeim is itt voltak, most az unokáimat hoztam – és magamnak is kerestem egy csoportot - mondta el Molnár Julianna.
A legtöbb alkotókör programja egy-egy téma köré csoportosul. A könyvkötők például az Arany Emlékév kapcsán az 1800-as évekre jellemző technikákkal dolgoznak. Idén is több országból érkeztek Békéscsabára, a Nemzetközi Fafaragó Tábor részvevői között minden évben találni Erdélyből, Partiumból vagy éppen az Újvidékről érkező népi iparművészeket. A fafaragók a tábor végén felajánlják a reformáció 500. évfordulója alkalmából, a héten készített köztéri alkotásaikat.
–A tótkomlósi evangélikus egyház felkérésére kültéri padokat készítünk, és egy reformáció emlékoszlopot, valamint a békéscsabai református egyház számára is egy reformáció emlékoszlop készül - emelte ki Szél János fafaragó népi iparművész.
Az eseményen a résztvevők különböző mesterségekkel és kézműves foglalkozásokkal ismerkedhetnek meg, valamint továbbfejleszthetik a már meglévő tudásukat.
– Volt olyan időszak, amikor úgy gondolták, hogy a kézzel készített tárgyaknak már nincs jelentősége, hiszen a gép mindent el tud készíteni helyettünk. Kiderült, hogy az alkotás örömét azt nem tudják átvenni a gépek. Emellett azért hozták létre a tábort, hogy a magyar népi kultúrának, a magyar kultúrának egy része a népi kézművesség. Fontos, hogy ez a tudásanyag ne maradjon a múzeum falai között, hanem minél többen elsajátítsák ezt a tudást - hangsúlyozta Pál Miklósné, a Békés Megyei Népművészeti Egyesület elnöke.
A tábor egy hétig tart, ahol a csoportok egész napos foglalkozásokon vehetnek részt. Az esemény zárásaként átadják az elkészült köztéri alkotásokat és a táborozók saját élményeiket osztják meg egymással egy záróvacsorán.