Jó néhány hete zajlanak a József Attila utca és a Szent István tér metszéspontjánál lévő, ex-Invitel székház külső és homlokzati munkálatai. A valaha Postapalota névre anyakönyvezett, legendásan lekerekített, saroképület külső dizájnja hamarosan ragyogni fog.
Mindehhez Grósz György, a BGSZ Holding Kft. egyik tulajdonosa hozzáteszi, több ötlet is felmerült azzal kapcsolatban, hogy mi legyen az épület belső funkciója.
– Lehet irodaház – sorolja –, rendezvényközpont, szálloda, idősek otthona, magánklinika vagy bármi… Igen bármi! Azt szeretnénk, ha a csabaiak ötleteket adnának az ingatlan praktikus belső funkciójára.
Önnek van ötlete? Küldje el a postapalota5600@gmail.com emailcímre!
***
A csabaihazak.bolg.hu szerint a Postapalotát 1927-ben adták át, amely eddig mindig is a távközlés szolgálatában állt. Az épületről készült első képeslapokon a bejárat fölött M KIR. POSTAHIVATAL van feltüntetve.
Évtizedekkel később, a létező szocializmusban a Postapalotát már szimplán postának vagy nagypostának – mivel Békéscsaba több városrészén is nyílt egy-egy kisposta – „minősítették le”. Majd a (nagy)posta 1979-ben átbútorozott az átlósan szemközti, újonnan épült, lényegesen kényelmesebb, de koránt sem olyan patinás Szabadság téri ingatlanba. Attól fogva a Postapalotát régi postának hívják.
Az 1979 szeptemberében postafőnöknek kinevezett Szántó István csak kemény három hónapig tevékenykedett a palotában, mivel novemberig 7-én, azaz Rezső napon megnyílt a Szabadság téri (új) posta. (Szántó úr 1996 áprilisa óta nyugalmazott postafőnök.)
Nem mellesleg, a mostani felújítás kapcsán azt láthatjuk, hogy a palota homlokzatán a korábbi M KIR. POSTAHIVATAL felirat összemosódik a MAGYAR K… (egyelőre tovább nem bontották) betűivel. És ha sokáig szuggeráljuk még azt is beleláthatjuk, hogy MAGYAPA.
Hiszen úgyis mindig azt látunk, amit szeretnénk.