Miután az épület tulajdonosai sem tudták még, hogy mi lesz a néhai Postapalotának az új funkciója, így megkértük olvasóinkat, hogy küldjék el ötleteiket a postapalota5600@gmail.com címre.
Jó néhányat szerkesztett változatban közlünk:
„Ajánlani szeretném, hogy a régi posta épületét postamúzeumként újítsák fel. Interaktív kiállítás, cukrászda, régi postai uniformisba öltözött tárlatvezető és esetleg levél- és képeslap-feladás is lehetséges volna a régi idők rendszere szerint. A levélírást és -feladást már lassan elfelejtik a fiatalok, így egy interaktív postamúzeum lehetőséget adna arra, hogy ez a régimódi kapcsolattartás kedvet adjon a fiataloknak. Csabának szüksége van minél több turisztikai célpontra, így ez is bővíthetné a látványosságok körét.”
Nagyon sok békéscsabai lakos örülne egy H&M (Hennes & Mauritz) üzletnek.
„Véleményem szerint jó helye lenne ebben a szép épületben. Sok embert vonzana.”
„Kár, hogy letörlik az épületről a Magyar Királyi Posta feliratot. Szerintem egy postamúzeumot lehetne nyitni, képeslapokat, emléktárgyakat árusító butikkal, egy hangulatos büfével. Anno nekem nagyon tetszett a csőposta működése, nagyon hangulatos volt.”
„Legyen az innováció háza. Békés megye az ország egyik legszegényebb megyéje. Ez nemcsak szimbolikus, hanem konkrét és közvetlen értékteremtés lehetne, ahol az új ötletek, gondolatok inkubálása mellett el lehet jutni egy ötlet sikerre viteléig. Az innováció a legjelentősebb hozzáadott érték egy település vagy térség jövőjéhez.”
„Zöldség-gyümölcs áruda, aza mini vásárcsarnok lehetne a volt postapalota.”
„Regisztrált szenior sportolóként láthatom az országban, milyen szálláslehetőségeink vannak. Városunkban is tudom, mivel együtt nőttem fel annak változásaival, fejlődésével. Úgy gondolom, hogy a helyben és a környéken sok a turisztikai érdekesség, művészet, zenei élmények, és a rendszeres sportrendezvényeket látogatók is szívesen pihennének néhány napig városunk központjában – átlagjövedelemből is elérhető, modern belsővel berendezett, kényelmes szálláshelyen.”
„A postamúzeumot javaslom, amelyet nyugdíjas postások tartanának nyitva, meghatározott időben.”
„Szerintem Békéscsaba látogatottságát, hírnevét feldobná, ha épülne a belvárosban egy rendezvényközpont, ahova több, országszerte híres rendezvény ellátogathatna, ami inkább a fiatalságot célozza meg, de az idősebb korosztályt se zárja ki. Gondolok itt például a PlayIT-re, ami eddig a legközelebb csak Szegeden és Debrecenben volt megtartva, ahova azért nem félóra az utazás.”
„Naponta eljárok előtte, várom a kibontakozást, mi lesz az épületcsodából, mely a tér ékessége. Úgy gondolom, a hely, az épület méltósága különleges bánásmódot követel. A Munkácsy-negyed képsorába egy illusztris kávéház nagyon beleillene, a tér kezdeteként hangulatával meghatározná az épületsor jellegét. Az emelet kiváló szálloda lehetne. Az udvari részben nyugdíjasház, az emeleti kultúrteremmel, konyhával egy igényes élettér lehetne különböző rendezvényekkel úgy idős, mint fiatal korosztálynak.”
„Svédországból írok. Valószínű a Békéscsabához csalogató vendégsereg egy logikus ötlet lenne, de szerényen azt gondolom, hogy először a városnak olyan sokrétű programokat kéne kínálnia, amely valóban akár külföldi vendégeket is tud csalogatni. Meglátásom szerint egy családi központ lehetne az alapötlet, amely körül apartman szobák bérbeadása is épülhetne. Az épületben helyt kaphatna egyaránt a tipikusan és eltérő fejlődésű gyerekek és családjai.”
„Legyen a neve A tudás háza, amely nyitva állna történészek, tanárok, tudósok, mérnökök, egyszerű hétköznapi emberek, diákok, munkások és nem utolsósorban földművesek előtt. Legyenek benne szakkönyvek, újságok. Az emberek legyenek közvetlenek, ne idegenkedjenek egymástól. Ha visszatekintünk száz évvel korábra, mennyi híres személy élt itt Békéscsabán. Most is vannak, csak az emberek nem ismerik őket, meg egymást.”
„Véleményem szerint olyan formában kellene új életet adni a Postapalotának, ami egyszerre szolgálja a turizmust és a helyi közösséget is. Fontos szempont szerintem az is, hogy a helyi polgárok büszkén tekinthessenek majd erre az intézményre és büszkén invitálják ide akár magyar, akár pedig külföldi ismerőseiket is. Az ötletem tehát egy békéscsabai sportmúzeum, illetve ezzel egy épületen belül egy sportkocsma. A kocsma jelleget természetesen egy kulturált, melegkonyhás, de bisztró jellegű intézményként képzelem el. Ahova beülhetnek a csabai szurkolók egy melegszendvicsre, sörre sportközvetítéseket nézni, miközben a csabai sporttörténet relikviái és emlékei díszítik helyiségeket. Akár szurkolói klubesteket is meg lehetne szervezni, vagy szurkolói-sportolói találkozókat alkalomadtán. A lényeg, hogy a sporttörténelem és a jelen kikapcsolódása egy helyen legyen.”
***
Összesítés: postamúzeum (3); H&M (2); szálláshely (2); A tudás háza (1); családi központ (1); kávéház (1); innováció háza (1); rendezvényközpont (1); nyugdíjasház (1); sportmúzeum (1); zöldség-gyümölcs áruda (1)
Megkeresésünkre Grósz György, a BGSZ Holding Kft. egyik tulajdonosa először is megköszönte olvasóinknak, hogy ilyen sokan küldték el az ötletüket. – Jóérzés – fogalmazott –, hogy ilyen sok embert érdekel a városban zajló történések. A végleges döntés azonban az épület külső befejezését követően születik meg.