– Az elmúlt 30 év jegyében most 21 olyan esemény zajlik majd a közösségi házban. Mire számíthatunk?
– A kerek évfordulókon mindig összeállítunk egy-egy rendezvénysorozatot, amely azt hivatott bemutatni, hogy milyen színes tevékenységi körrel rendelkezik az intézmény. 15 különböző kiscsoport működik nálunk, ezek egy része a mi kezdeményezésünkre, másik része lakossági kezdeményezésre jött létre. A legnépesebb és a legrégebbi a nyugdíjas klubunk, amelynek 130-140 tagja van. A jellegéből adódóan a legminimálisabb létszámmal, 7-8 fővel a csipkeverő klubunk működik. Ők o 7-8-an vannak. Olyan jeles közösségek is működnek a házban, mint például a Márvány Fotóműhely, amely – merem állítani – az ország egyik legaktívabb és legnépesebb fotóművész közössége. Közel 50-en vannak. Meg kell említeni a Mohácsi Mátyás Kertbarát Kört, az 1993-ban alakult jógaklubot vagy a természetjáró körünket is, amely 70 fővel működik, rendkívül nagy aktivitással. Ezen túlmenőten vannak tornáink és gyermekszakköreink, mint például a Mesekuckó vagy az angol szakkör óvodásoknak.
– Milyen jubileumi programokat terveznek?
– Hétfőn indult a rendezvénysorozat egy mini kiállítással Képek és tárgyak a Lencsési Közösségi Ház elmúlt 30 évéből címmel. Ezután Ugrai Gábor, a Békéscsabai Városvédő és Városszépítő Egyesület elnöke tartott előadást A Lencsési régen és ma címmel. Meg kell említeni a XVI. Békéscsabai Digiporáma Fesztivált, amely most szombaton, november 20-án lesz. Ezt az eseményt a Márvány Fotóműhellyel közösen bonyolítjuk le, és a behir is részt vállal a népszerűsítésében. Ennek az a sajátossága, hogy 5 perces fotósorozatokat, pályamunkákat kell beküldeni zenei aláfestéssel vagy anélkül. Érdemes megemlíteni azt is, hogy tavaly emlékeztünk volna meg a nálunk működő kertbarát kör megalakulásának a 25. évfordulójáról, a pandémia miatt ezt is most tartjuk majd, november 24-én. Itt Kovács Szilvia, „A legszebb konyhakertek” – Magyarország országos mozgalomnak az ötletgazdája, programigazgatója is a vendégünk lesz. Talán a jubileumi programsorozat legkiemelkedőbb pillanata jövő héten szombaton, azaz a november 27-én lesz, amikor egy családias összejövetel keretében fogjuk megköszönni mindazoknak az aktivistáknak, csoportvezetőknek, segítőiknek a munkáját, akik az elmúlt 30 évben hozzájárultak az intézmény működéséhez, sikereihez. Szarvas Péter polgármester úr mond majd ünnepi köszöntőt, azután Vozár M. Krisztián, valamint Nagy Szilvia zenés irodalmi összeállítása következik. A végén pedig Csányi Illés önkormányzati képviselő mond egy pohárköszöntőt. A programsorozatot november 30-án a bemutató tornák zárják: lesz egészségmegőrző, alakformáló torna, illetve mozoghatnak az érdeklődők a Taekbo Team-mel.
– A Lencsési Közösségi Házat hogyan érintette a pandémia? Mi segítette ennek az időszaknak az átvészelését?
– Tavaly, a nagy lezárások előtti egyik utolsó esemény volt a városban, március 15-én, a „Csak tiszta forrásból” című fotópályázat ünnepélyes eredményhirdetése és a kiállítás megnyitója a közösségi házban. Ezután úgy próbáltuk áthidalni a bezárás okozta nehézségeket, hogy egy időszakot követően, szinte hetente jelentkeztünk valamilyen online programmal. Online formában valósítottuk meg például az addig az intézmény nagytermében zajló családi játszóházakat, de így közvetítettük a Digiporáma Fesztivált is. Számos olyan játékunk volt – Nagy Emese kollegánk sok-sok ötletet adott ezekhez – amelyeket a különböző jeles napokhoz kötődve hirdettünk meg. Interaktív módon sikerült sok mindent megoldanunk. De például Mohácsy Mátyás szobrához is kimentünk a Széchenyi ligetbe, és ott rendeztünk egy szerény megemlékezést, csak most sokkal kevesebben, mint azelőtt. A nézők facebookon követhették az eseményeket.
– Mi lehet a ház sikerének a titka?
– A Lencsési lakótelepen a '80-as évek elején 14-15 ezren laktak. Az egyik legnagyobb eredményünk, hogy sikerült a Lencsésin a kulturális hagyományokat megteremteni. Gondolok itt olyan kiemelkedő rendezvényekre, mint a gyermeknapi előzetes, Szent István napi előzetes, az András napi kolbászparádé, a Digiporáma Fesztivál, vagy a „Csak tiszta forrásból”. Az elmúlt 30 évben közel 300 alkotó mutatkozott be a különböző kiállítások keretében az intézmény szervezésében. Azok a kis közösségek pedig, amelyek az alapítást követően létrejöttek, a mai napig működnek. A kluboknak, közösségeknek kiváló vezetőik vannak, mint például Valachné Esztike, a nyugdíjas klub vezetője, vagy Zsibrita Marika, a Természetjáró kör, illetve Erdei Lajos a kertbarát kör vezetője. Katona Péter nevét is meg kell említeni, aki a Márvány Fotóműhelyt viszi, illetve olyan kiváló oktatók vezetik a tornáinkat, mint dr. Vitaszek Lászlóné Marietta, Skumáthné Harmati Nikolett vagy Kvasz Edit.