Tiszteletet parancsoló megjelenésükkel, szépségükkel az alföldi táj jellegzetességeihez tartoznak, mivel nagymértékben hozzájárultak az itteni nyílt legelők kialakulásához és fenntartásához.
A különböző korosztályú szürkemarhák május elején érkeztek meg Kígyós-Ugrai tájegységünkre – Simotára -, az Igazgatóság dévaványai állattartótelepéről, ahol a téli időszakban voltak elszállásolva. Az idei dús legelőkön az állatok kiváló kondíciónak örvendenek. A gyep biztosítja számukra a mozgási szabadságot, a változékony időjárás pedig edzi őket. A legeltetés egyik közvetlen előnye, hogy mentesíti a gazdát a takarmányok és a trágya szállításától. Kisebb a környezetterhelés és a tápanyag-visszapótlás is természetes módon megoldott. Mindeközben kiváló minőségű és beltartalmi értékű állati terméket állítanak elő, amely garantáltan vegyszermentes.
A legeltetésre alapozott állattartás azonban nemcsak az állomány szempontjából kedvező, hanem természetvédelmi szempontból az élővilágra is pozitív hatást gyakorol. Jóval kisebb mértékű zavarást jelent, mint a kaszálás, továbbá növeli a gyepek növény- és állatfajainak sokféleségét. Manapság a gyepek legeltetésének hiánya sok problémát okoz, értékes élőhelyek szűnhetnek meg.
Különösen fontos tehát ezeknek a társulásoknak a kezelése, hosszú távon való megőrzése. Területünkön több értékes gyep illetve élőhely-rekonstrukció is található, fennmaradásuk érdekében a szürkemarhákkal több részt is kezelünk. A fészkelési időszak elmúltával, a nyár második felében Kisvátyonban célzott legeltetést végeznek a szakemberek, melynek során a mocsárban található egyöntetű nádasokat szeretnék felnyitni. A magyar szürkék kiváltképpen alkalmasak a nádasok legeltetésére, mivel a nád friss hajtásait előszeretettel fogyasztják és szeretnek a mocsaras területeken gázolni, így a nádasokban széles járatokat hoznak létre. A rövidre rágott vegetáció kedvező állapotban fogadja majd jövő tavasszal a táplálkozni és pihenni vágyó, vonuló partimadarakat.