Az eseményen Mészáros Zsuzsanna nyugalmazott múzeum pedagógus, az emlékház korábbi vezetője visszaemlékezett az intézmény évtizedekkel ezelőtt tartott megnyitó ünnepségére, amelyen Göncz Árpád is részt vett. Mint mondta: akkor még művészettörténet tanárként dolgozott a zeneművészeti iskolában és élete meghatározó emlékei közé sorolja, hogy öt évvel később már az emlékházban dolgozhatott.
– Nagy dolog volt, hogy egy egész emlékházat berendeztek Munkácsynak, amelyben a festő 21 képe volt látható a korai alkotásoktól az érett művekig. A Nemzeti Galériától is érkeztek képek, de ezeket később le kellett cserélni, mert 1990 után jelentkeztek a jogos tulajdonosok, akik letétbe hagytak Munkácsy alkotásokat a világháború idején, így azok visszakerültek hozzájuk. Mindig kaptunk helyette másikat, így a 21-es szám állandó volt. Egy olyan városba élni, ahol egy klasszicista kúriában Munkácsy realista képei megjelennek, számomra óriási dolog – emlékezett vissza a kezdeti időszakra Mészáros Zsuzsanna.
Az ünnepi alkalmon a Csabagyöngye Kulturális Központ igazgatóhelyettese köszöntőjében kiemelte, hogy bölcs döntés volt a város részéről harminc évvel ezelőtt létrehozni a kúriában az emlékházat.
– Az elmúlt évtizedekben nagyon fontos gyűjtemény jött létre, és az utóbbi szűk tíz esztendőben, pedig felgyorsultak a folyamatok, hiszen a Munkácsy-hagyaték gondozásában szintet lépett Békéscsaba. A Modern Városok Programból létrejött Munkácsy Negyed kialakításának része volt az emlékház megújulása, így megfelel a 21. századi követelményeknek és egy olyan intézmény jött létre, amely komplex szolgáltatásokat képes nyújtani, ahol találkozik a kultúra, a gasztronómia, a gasztronómiai turizmus és az aktív turizmus. Ezáltal egy olyan rendkívül attraktív, kellemes környezetben kínálunk szabadidő eltöltési lehetőséget a a csabaiaknak és az ide látogató turistáknak, amely maradandó élményt biztosít mindenkinek – emelte ki Opauszik Zoltán.
A Csabagyöngye Kulturális Központ igazgatója pohárköszöntőjében kiemelte, hogy 25 éve első tagintézményeként került a emlékház az akkor még Ifiházhoz.
– A Munkácsy Emlékház a csabai művészetnek, a csabai kultúrának egy olyan különleges teljesítménye, ami jelzi a várost is. Benne van Munkácsy; azok a polgári értékek, amelyeket közel kétszáz év alatt ez a város felhalmozott; sok emlék és mi most ezeknek az emlékeknek a nagysága, különlegessége előtt próbálunk meg tisztelegni – mondta Szente Béla. Hozzátette: rendkívül ritka, hogy egy hasonló kiállítóhely az eredeti bútorokkal lehet berendezve, de a békéscsabaiaknak köszönhetően az emlékházban ez megvalósul, hiszen Omaszta Ilonka a Békéséscsabai Evangélikus Egyházközségre hagyta a berendezési tárgyait, amelyeket az egyházközség átadott az intézménynek.
A beszédeket és a pohárköszöntőt követően megnyitott az új időszaki kiállítás “Mester pipák – pipa remekek” címmel, emellett Laci konyha és a Lackás Akusztik koncertje várta az érdeklődőket, egészen estig pedig játszóház a kisebbeket.