– Rendkívüli aszálynak voltunk tanúi a nyáron és ez a tendencia folytatódott szeptember elején is. Milyen pluszfeladatokat ró ez a városra?
– A 2022-es év volt talán az első, amely fokozottan ráirányította a figyelmet arra, hogy a klímaváltozás már nem a jövő, hanem a mindennapjaink része. Az egyre aszályosabb, szárazabb nyarakon az öntözésre kiemelt figyelmet kell fordítanunk. A Békéscsabai Városgazdálkodási Kft. két éve és idén nyáron is rendkívüli munkaszervezéssel és kapacitással biztosította, illetve biztosítja a város számos pontján, hogy a zöldnövényeink, virágaink ne száradjanak el. A tavalyi év esősebb volt, akkor csak mérsékeltebb locsolásra volt szükség, de idén már június elején el kellett kezdeni az intenzív öntözést. Bíztunk abban, hogy augusztus második felében ezt már be lehet fejezni, de szeptember elején is bőven harminc fok feletti hőmérsékleteket mértünk, eső pedig nem esett, így muszáj volt folytatni a locsolást.
– A városgazdálkodás szakemberei milyen gyakran locsolnak a városban, és honnan veszik ehhez a vizet?
– Komoly felelősség terheli az önkormányzatot és a városgazdálkodás munkatársait a tekintetben, hogy mindent tegyünk meg a zöldterületeink, virágágyásaink megőrzéséért. Jelenleg – szeptember első hetében is – öt brigád, tizenhárom dolgozóval, öt járművel, minden nap locsol a város közterületein. A járművek fel vannak szerelve a locsoláshoz szükséges eszközökkel. Fontos hangsúlyozni, hogy nem a drága ivóvizet használják a kollégák, hanem engedély alapján az Élővíz-csatornából vételezik az öntözéshez szükséges vizet.
– Mekkora területet öntöznek Békéscsabán, és ezek hol helyezkednek el?
– Több mint tizenötezer négyzetméternyi területet locsolnak a városgazdálkodás munkatársai, plusz még ezerháromszáz négyzetméternyi egynyári virágágyást. Ezen kívül kilenc helyen működik kiépített öntözőberendezés – ezzel minden évben bővítettük az öntözött területek nagyságát. Biztos, hogy a jövőben erre még nagyobb figyelmet kell irányítanunk. Nemcsak a belvárosban vannak öntözött területek, hanem Jaminában, Gerlán és a Lencsési lakótelepen. A CsabaParkban is komoly zöldterületeket öntöznek, hisz szeretnénk, ha továbbra is zöld maradna a közkedvelt park, ahol százhetven facsemetét és mintegy kétezer négyzetméteren elterülő cserjét locsolnak rendszeresen a szakemberek. Látjuk, hogy szinte mindenhol szükség lenne öntözésre, de egyelőre ezzel nem bír el az önkormányzat; a legfrekventáltabb, leglátogatottabb helyeken végezzük el a zöldfelületek gondozását az aszályos időkben.
– Nemcsak a zöldterületeket és a virágágyásokat érinti az aszály, hanem a fákat, cserjéket is. Mit tudnak tenni azért, hogy ennek ellenére Békéscsaba továbbra is zöld város maradjon?
– Valóban, a rendkívül erős napsütés a faállományunkban is okozott károkat. A magasra nőtt, több évtizedes fáink lombkoronájának felső részén a levelek kiégtek, elszáradtak. Nagyon nehéz erre jó megoldást találni, hiszen a felső lombkoronaszintet elérni, bevédeni a város összes magas fájánál szinte lehetetlen – a szakemberek természetes vizsgálják, hogy mégis mit lehetne tenni. Látható, hogy a gyönyörű gesztenyefákat, tölgyfákat, diófákat mennyire megviselte ez a nyár, és sajnos várható, hogy ez a jövőben is így lesz. Az aszály és a szárazság miatt idén a lombhullás is a megszokottnál jóval hamarabb indult el, már most dolgoznak a városgazdálkodás munkatársai a lehullott levelek összegyűjtésén és elhordásán. Ez porral jár a szárazság miatt, a csabaiak megértését kérem, hiszen mindnyájunk érdeke, hogy a földes, füves területekről is minél hatékonyabban összegyűjtsék a száraz leveleket, és a szárazság ellenére rendben tartsuk a közterületeinket.