A programokért és azok megvalósításáért, technikai hátteréért a Csabagyöngye Kulturális Központ munkatársai, valamint az intézmény vezetői feleltek. Nekik és az önkormányzatnak köszönhetően a tűzijátékon és a fő fellépőkön kívül is több olyan elem kecsegtette a csabaiakat és az ide látogatókat, amelyek önmagukban is megállták a helyüket.
Mindenképpen érdemes kiemelni a Lóci játszik zenekar koncertjét, ami a városvezetői ünnepi beszéd és a Békéscsabai Napsugár Bábszínház előadása közé ékelődve fejtette ki áldásos hatását. Az ilyen és ehhez hasonló alkalmakon a környékbeli települések lakói közül többen gondolják úgy, hogy kifejezetten jó döntés a békéscsabai Szent István téren tölteni szabadidejüket.
„Tetszettek a programok, főleg ezért jöttem, meg a tűzijátékot is szeretném megnézni” – fejezte ki Domokos Márk.
A műértő közönség is megtalálta a számítását.
„Az egyik zenekarral léptem fel ma, amikor a zászlót felvonták, és kíváncsi voltam a többi programra is. Jónak tűnnek az előadók is, akiket meghívtak. Ez tényleg egy jó alkalom, nagyon sok ismerős lesz, remélem, sok mindenkivel összefutok” – mondta el kérdésünkre Mezősi Abigél.
Volt, aki annak örült, hogy újra lehet találkozni, közösségben lenni, koncerten részt venni.
„Szeretem a főtéri programokat, hiányzott a teljes Főtéri Nyár, de örülök például Fenyő Miklós vagy Charlie koncertjének, és annak is, hogy a 20-ai programokat is sikerült megtartani” – ezt már Balázs Levente mondta, aki dolgozott is a rendezvényen.
A történelmi vetületről sem szabad megfeledkezni.
„Lokálpatrióta vagyok, szeretem Békéscsabát és az államalapítás ünnepe nagy dolog. Néztem délelőtt a tévét, Budapesten nagyon szép rendezvények voltak, többen kaptak díjakat. Igazán nagy dolgok ezek. Emlékezni kell Szent Istvánra” – fogalmazott Moka István.
Szarvas Péter polgármester köszöntő beszédében kiemelte, hogy ez az idei augusztus 20-a a legkevésbé sem tekinthető megszokottnak, hiszen két év után végre újra együtt ünnepelhetünk.
„Jó látni, hogy ennyien összegyűltünk Békéscsaba szép főterén ezen a csodálatos estén. Jó látni, mert utoljára két évvel ezelőtt voltunk ennyien. Két év telt el azóta, hogy augusztus 20-án a csabaiak együtt, több ezren köszöntötték az új kenyér ünnepét és együtt emlékeztek Szent István királyunkra, a magyar államalapításra.”
A városvezető kitért arra, hogy Békéscsabán a koronavírus miatt elrendelt veszélyhelyzet alatt sem állt meg az élet, 14 helyszínen zajlik önkormányzati beruházás. Számos ponton rendezettebbé, virágosabbá váltak a közterek. Megemlítette az M44-es, a Fürjesi elkerülő út, valamint a Lencsésit a Kétegyházi úttal összekötő Építők útját is. Zajlik minden idők legjelentősebb járda- és úthálózat-fejlesztése, a piac fejlesztése, valamint a Wenckheim turista- és kerékpárút kialakítása is.
Új kerékpárút épült a Kenderföldeken, megújul a Gerlára és Mezőmegyerre vezető kerékpárút. A Munkácsy-negyed kialakításához kapcsolódóan új állandó kiállítást rendeztek be a múzeumban, épül az új bábszínház, megújul a Deák utcai és a Kórház utcai kishíd, valamint a Munkácsy Emlékház és a hozzá kapcsolódó Omaszta park – ismertette.
A zajló és immár befejeződött beruházásokat részletezve a közvilágítás rendszert, a Lencséi bölcsőde férőhelyeinek bővítését is megemlítette, és kitért arra, hogy aláírták a századik, Békéscsaba hazavár! elnevezésű programhoz köthető támogatási szerződést.
A városvezető végül három békéscsabai sportoló nevét sorolta fel, akik, mint mondta: közelmúltbéli teljesítményükkel példaként szolgálhatnak mindannyiunk számára. A tokiói olimpiai játékokon három kiváló csabai sportoló mérettette meg magát: Márton Anita súlylökő, Kovács Barbara gyalogló és Özbas Szofi cselgáncsozó.
Szarvas Péter végül az „Éljen, Magyarország, hajrá Békéscsaba!” felkiáltással zárta ünnepi beszédét, majd következett a tűzijáték és a Zenevonat Szuperprodukció az LGT sztárjaival.