Az önkéntes felmérők az mme.hu felhívásába linkelt internetes Google form jelentőlapon rögzíthették a környezetükben észlelt adatokat. Többek között az egyik békéscsabai bagolyszámláló Péli Magdolna volt, aki jó néhány éve fotózza a város természetvilágát. Gólyaszeretetéről többször meséltünk, ezúttal azonban az erdei fülesbaglyok nappali pihenőhelyét térképezte fel.
– Azt szeretem a madarakban, hogy mindegyiknek megvan a maga szépsége – mondta. – A baglyok ilyenkor be vannak gubbaszkodva, és amikor megjelenek, egyből rám merednek, de nem repülnek el, mert már hozzá vannak szokva az emberekhez.
Magdika a Pásztor utca 95. előtti három fán, 24 erdei fülesbaglyot számolt meg. Aláhúzta: többször meg kell számolni őket, mert rejtőzködnek, beleolvadnak a természetbe. A hétvégén összesen 83 szárnyas illetőt jelentett le.
Sárközi Mária, alias Marcsella három helyszínen, 51 baglyot regisztrált. Az egyik legizgalmasabb útja az, amikor a 81 éves Hegyesi Károlyné Rózsika nénivel a Lázár utca és környéki baglyokat tekintik meg. (Ide hetente többször is ellátogatnak.) A bő két tucatnyi madárból három kedvencük van: Lázár, aki az egyik Lázár fenyőfán ül, Lulu, ő egy Luther utcai fán pihen, és a bútorboltnál Lajos héderezik. Rózsika olykor huhog nekik, de a baglyok csak meresztik nagy, kerek szemeiket.
S hogy minderre némileg tudományos rátekintésük is legyen megkerestük Mazula Andrást, a MME Békés Megyei Helyi Csoportjának elnökét. Elmondta: miután a felmérés adatai közvetlenül az MME Monitoring Központjába érkeznek be, lokálisan jelenleg még nem tudják a felmérés megyei, illetve a várost érintő eredményeit. Egy nagyobb városban – mint például Békéscsabán – megeshet, hogy egy helyszínen többen is számolnak, mivel a felhívás sok érdeklődőhöz eljuthat.
– Annak azonban kicsi a valószínűsége – folytatta –, hogy egy baglyot rövid időn belül több pihenőhelyen is láthatunk. Ugyanis a madarak komolyabb zavarás híján meglehetősen ragaszkodnak a nappalozó helyeikhez, sokszor éveken keresztül ugyanazokat a fákat, facsoportokat használják. A felmérés során arra kell hangsúlyt fektetni, hogy ezek a pihenőhelyek a lehető legpontosabban legyenek megadva (címmel, koordinátával), elkerülendő a felmért madarak ilyen pontatlanságból adódó esetleges többszörözését.
Hozzátette, hogy az előző, 2021/22-es télen a felmérés némi mennyiségcsökkenést mutatott. Ennek oka összetett, indokolhatja a táplálék, a mezei pocok-állomány csökkenése, de az eredményekre hatással van a felmérés idején tapasztalható időjárás is.
– Mivel a telelő baglyok állományfelmérése, a múlt hét végi országos szinkronszámlálás mellett folyamatos, ezért minden érdeklődőt arra biztatok, hogy vegyen részt a felmérésben, melyről az MME honlapján tájékozódhat – fűzte hozzá.