Békéscsabán több tucat gólyafészek van. Péli Magdolna például – jesszus, már négy éve! – készített egy gólyatérképet is. Néhány lakó a szomszédos szárnyasoknak még nevet is adott. A legismertebbek: Karcsi és Klári, Andi és Bandi, Benő és Benőné, Barbi és Béla stb. Mindez jól illusztrálja, hogy a 21. századi, városi ember miképp kapaszkodik tíz körömmel a betonlét elviselhető könnyűségéhez.
A minap azonban a Bartók Béla út 23. számú ház előtt lévő gólyafészek közelében több lakó is szomorú bejelentéssel kereste fel a Szentesi Természet- ás Vadvédelmi Mentőközpont Alapítványt. Kedd reggel a mentőközpont az alábbit posztolta a Facebook oldalára, noha a több éve a Bartók Béla úton élő fehér gólya pár visszaérkezett a fészkükhöz, sajnos az egyikük a napokban elpusztult.
(Fotók: Sárközi Mária)
Hozzáfűzték, hétfőn nagyon sok bejelentés érkezett a mentőközpontba, amit a Körös-Maros Nemzeti Park munkatársainak jeleztek is. Majd másnap, a kora reggeli órákban a Békéscsabai Hivatásos Tűzoltó-parancsnokság és a nemzeti park munkatársai a fészket megtekintve kiemelték a halott gólyát.
A környéken lakó Sárközi Mária (Marcsella) évek óta lelkesen fényképezi a Bartók 23. szám közelében élő gólyákat. Többször felmegy az egyik tízemeletes hatodik emeletén élő ismerőseihez, akiknek a konyhaablakából tökéletesen rájuk látni. Az egyik oldalon Karcsi és Klári, a másikon Barbi és Béla lakik/ott. Bélát a Bartók Béla út miatt hívják így; a Bélához meg muszáj volt egy alliteráló nevet passzintani.
Feltételezhetően Barbi pusztult el, ugyanis a másik gólya még a mentés pillanatiban is a fészküket építgette. Számos találgatás van, hogy vajon miért pusztulhatott el a gólya mama. Elgyengült az utazásban? Fészekharc áldozata lett? Többek között Marcsella elmesélte, az ismerősei egyszer azt látták, hogy idegen gólyák pusztították el a fiókákat.
(A témával kapcsolatban hírzárlat van.)