Madárgyűrűző táborban fertőződtek meg... de nem úgy!

2024. szeptember 7. 10:06 | Such Tamás

A közelmúltban ért véget a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Békés Megyei Helyi Csoportjának szervezésében megrendezett Kis-sárréti madárgyűrűző és természetismereti tábor. Mazula Andrással, a helyi csoport elnökével beszélgettünk.

– Tavaly júniusban volt az első táborunk, de már annak a befejezésekor sejthető volt, hogy idén többet kellene csinálnunk, annyi volt a visszatérni vágyó gyerek – meséli Mazula András. – A szervező csapat a helyi csoport jelenlegi tagjaiból kerül ki, néhányan összeállva, szabadidőnkben szervezzük és tartjuk meg a táborokat. Természetesen mi is fiatal korunkban – szintén gyűrűzőtáborokban – fertőződtünk meg, és lettünk a madarászat, a madarak szerelmesei.

A táborlakókról elmondja, zömmel tíz és tizenhat év között határozták meg a résztvevők életkorát, mert talán ez az az életkor, amikor a fiatalok a leginkább fogékonyak a természet nyújtotta újdonságokra. A kicsik már elég nagyok, hogy értsék a dolgokat, a nagyoknak pedig még nem veszik el más hatások a figyelmüket. Jelenlegi elképzelésük szerint az új érdeklődők számára a jövőben a júniusi tábor lesz a meghirdetett, míg a nyár végi a korábbi években résztvevők számára szervezik. A tábort a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság biharugrai Bihari Madárvártáján rendezik meg, a nemzeti park támogatása mellett. A tábor létszáma maximum 25 fő, mivel a befogadó szálláshely kapacitásához is kell igazodniuk.

 

A nyaktekercs igaz kuriózum – Forrás: Mazula András

 

– A fő program maga a madárgyűrűzés – teszi hozzá. – A tábor elején a résztvevőkkel felállítjuk az úgynevezett függönyhálókat, amelyek az énekesmadarak befogására alkalmasak. Több helyszínen, különböző élőhelyeken összesen 20 darab hálót állítunk fel. Vannak nádasban, zártabb és nyíltabb bokrosban felállított hálók, amikkel a környék változatos madárvilágának minél átfogóbb bemutatására törekszünk. Maga a gyűrűzés a madarak vonuláskutatásának céljából történik, de egyben talán ez a madarászat – a nagyközönség és így a fiatalok számára is – egyik legnépszerűbb vállfaja, hiszen itt közelről, akár kézbe fogva találkoznak a madarakkal az érdeklődők. A hálókat napfelkeltétől naplemente utánig óránként kell ellenőrizni, így ez folyamatos programot és feladatot nyújt a táborozóknak. Emellett több előadó is meghívunk: mind madaras, és egyéb természetvédelmi vagy például néprajzi témában, illetve gyalogos kirándulást is illesztünk a programba.

Hozzáfűzi, a gyerekeken már az első nap látszik, hogy a természet, a madarak közelsége, a kézzel való érintése eltünteti a mai világban oly jellemző pörgést, rohanást. Hatalmas élményt és örömöt jelent a gyerekeknek az első önálló madárszedés a hálóból. Nagyon ritkán fordult elő, hogy valakire rá kellett szólniuk a telefonhasználat miatt, de jellemzően nem is volt rá igényük a gyerekeknek. Szívesebben szednek madarat, vagy szimplán csodálják a körülöttük lévő tájat, élőhelyeket, beszélgetnek egy nagyot a közeli legelőn. Ezzel együtt nagyon az ország minden részéből érkező gyerekekből mindig egy nagyon jó közösség kovácsolódik össze.

– Jövőre is szeretnénk két tábort tartani a felvázoltak szerint – folytatja – az érdeklődő fiatalokat a június végi, IV. Kis-Sárréti madárgyűrűző és természetismereti táborba várjuk szeretettel. A részletekkel majd a közösségi média oldalunkon fogunk jelentkezni legkésőbb kora tavasszal. Addig is minden kedves érdeklődőt szeretettel várunk a következő programunkra: szeptember 7-én 8 órakor, a pósteleki kastélyparkban tartandó bemutató gyűrűzésünkre.

 

További programok »

FEL