Stop nasi: 10 tipp, hogy ne érezze magát állandóan éhesnek

2018. december 2. 12:52 | behir.hu

Ahányan vagyunk, annyiféle életmódot követünk. Más az étrendünk, a bioritmusunk, a sporthoz való viszonyunk. Nem beszélve az egészségi állapotunkról, ami ugyancsak más és más. Viszont bizonyára sokan éreztük már úgy, hogy bármit teszünk, bármit eszünk, csak éhesek vagyunk még – illetve megmarad az éhsésgérzet, hiszen étkezés után valószínűleg nem is vagyunk igazából éhesek. Mit tegyünk ilyenkor? A Ridikül összegyűjtött 10 ötlet, hogy mit tegyünk, ha állandóan éhesnek érezzük magunkat.

A legnehezebb kérdés ilyenor: együnk vagy ne együnk? A szakemberek szerint nem a legjobb taktika, ha korlátozzuk önmagunkat, ha nem elégítjük ki az éhségérzetünket, mert a végén egy hatalmas falásba vagy más hasonló kontrollvesztésbe fulladhat az egész. Viszont ha mindig eszünk, amikor csak úgy érezzük, hogy éhesek vagyunk, az valóban egészséges? Azzal jót teszünk magunknak vagy rosszat? És egyáltalán: miért vagyunk éhesek, ha nemrég ettünk?

A táplálkozással foglalkozó szakemberek szerint főleg a szénhidrátok és a cukor iránti vágy az, amelyiket a legnehezebb és a legfontosabb megfékezni – többek között a túlsúly és az elhízás veszélye miatt. Ahhoz, hogy megakadályozzuk az állandó éhségérzet jelenségét, érdemes a hétköznapi étkezésünkre odafigyelni. Úgy együnk, hogy a megfelelő tápanyagok bevitelével megfékezzük, hogy állandóan éhesnek érezzük magunkat.

 

1. Együnk több halat

A halak ugyanis jó minőségű fehérjében és ómega-3 zsírsavakban gazdagok, amelyek növelik a telítettségérzetet. Ráadásul egyes tengeri halak fogyasztása kifejezetten egészséges.

 

Illusztráció

 

2. Keressük az egészséges fehérjéket

Több kutatás is bizonyította már, hogy a megfelelő minőségű fehérjék fogyasztása növeli a jóllakottság érzését. A hal mellett jó választás a sovány hús és a tojás is, főleg a nap első felében érdemes ezekből fogyasztani.

 

3. Válogassunk a gabonák között

A magas rosttartalmú élelmiszerek szintén segíthetnek abban, hogy telítve érezhessük magunkat, és csökkenthetik az éhségérzetet. Ajánlott gabona például a quinoa, ami igen gazdag rostokban. Emellett a hajdina, a zab is jó választás lehet, mert ezekről is kimutatták, hogy telítettségérzetet keltenek.

 

4. Együnk több zöldséget

Az étkezések előtt elfogyasztott jó minőségű zöldségek (például már egy kisebb adag saláta is) segíthet abban, hogy később ne éhezzünk meg idő előtt, ráadásul kevesebbet is ehetünk utána, hiszen már nem éhgyomorra fogunk hozzá az ebédhez, vacsorához.

Forrás: MTI

 

5. Keressük a hüvelyeseket

A hüvelyes zöldségek, mint például a lencse, a bab, a zöldbab, a borsó és a csicseriborsó remek fehérjeforrásnak számítanak és rostban is gazdagok. Nem csoda, ha hozzájárulnak a jóllakottság érzéséhez.

 

6. Tegyük színesebbé diófélékkel az étkezésünket

Akár nassolni is kiválóak lehetnek a diófélék – persze nem mértéktelenül. A dió és a mandula is magas fehérjetartalommal bír, és egészséges zsírokat tartalmaznak. Ezek révén pedig étvágycsökkentő hatásúak.

 

7. Apropó, egészséges zsírok

Nem kell elkerülnünk a zsírokat az egészségünk érdekében, csak tudatosan és körültekintően kell megválasztani, hogy milyet viszünk a szervezetünkbe. Az egészséges zsírok fogyasztása ajánlott, ilyen például az avokádó, a kókuszdió, a napraforgóolaj, az extra szűz olívaolaj vagy a szezámolaj. Javíthatják az anyagcserénket, emellett energiát és persze telítettségérzetet adnak a szervezetünk számára.

 

8. Élvezzük a gyümölcskínálatot

Az egyes gyümölcsök, mint például a görögdinnye, a narancs, az áfonya, az alma, a rebarbara mind magas rost- és vitamintartalommal rendelkeznek, gazdag ásványianyag- és antioxidáns-források, valamint a napi folyadékbevitelünket is támogatják. És emellett még a gyomrunkat is tele érezhetjük tőlük. Jó, nem?

Gyümölcsök

 

 

9. Együnk kis tányérból

Elavult ötletnek tűnhet, mégis beválhat: együnk kis tányérról, amit viszont szedjünk tele étellel. Így a szemünk elhiszi, hogy sokat eszünk, még ha kevesebb is, mintha nagy tányérról falatoznánk.

 

10. Gondosan és lassan étkezzünk

Szüntessünk meg minden zavaró tényezőt magunk körül, például kapcsoljuk ki a tévét, tegyük félre az okostelefont. Figyeljünk az étkezésre, az ízekre, az élvezetre. Rágjuk meg alaposan a falatokat, lassan együnk és figyelmesen. A tanulmányok szerint ugyanis ez is segítségünkre lehet abban, hogy ne érezzük állandóan éhesnek magunkat.

 

Forrás: Ridikül

További programok »

FEL