Sokan nem is tudnak róla, hogy jár nekik az özvegyi nyugdíj

2022. április 7. 10:05 | behir.hu

Az özvegyi nyugdíj nem olyan juttatás, amelyet automatikusan megkapunk, ha elveszítjük társunkat. Igényelni kell – és nem csupán akkor vagyunk rá jogosultak, ha házasságban éltünk elhunyt párunkkal.

Manapság komoly kihívást jelent életszínvonalunk fenntartása, amikor nyugdíjba vonulunk. Egy nyugdíjas házaspárnak igencsak be kell osztania a pénzt, hogy lakhatási és megélhetési költségeit finanszírozni tudja. A pénzügyi helyzet azonban kifejezetten súlyossá válhat, ha megtörténik a legrosszabb, és egyikük eltávozik. Az özvegynek így nem csupán társa elvesztésével, de anyagi biztonságának megrendülésével is szembe kell néznie, hiszen a két bevétel helyett már csak egyből kell fenntartania ugyanazt a háztartást. Ilyenkor támaszt jelenthet az özvegyi nyugdíj. De vajon ki kaphatja ezt meg, mennyi ideig jár, és mekkora összegről van szó? Ezekre a kérdésekre kerestük meg a választ. 

Ki után kaphatunk özvegyi nyugdíjat? 

Ha társunk nyugdíjasként halálozott el, vagy már megszerezte a nyugdíjhoz szükséges szolgálati időt (20 év munkaviszony), akkor jogosultak lehetünk az özvegyi nyugdíjra. Ehhez az szükséges, hogy megfeleljünk az alábbi feltételeknek: mi magunk is elértük a nyugdíjkorhatárt, vagy ha nem, akkor 2 vagy több gyermeket nevelünk, vagy 50%-osnál magasabb rokkantsági szintet állapítottak meg nálunk. 

Nem szükséges a házassági kötelék sem  – ha élettársunk, különélő vagy elvált házastársunk hunyt el, akkor is jogosultak lehetünk az özvegyi nyugdíjra, amennyiben megfelelünk a kitételeknek. Ezekről a kitételekről és a további részletekről az alábbi linken lévő útmutatóból tájékozódhatunk. 

Egy évig kapjuk az özvegyi nyugdíjat, de utána is jogosultak lehetünk rá 

Először úgynevezett ideiglenes özvegyi nyugdíjat folyósítanak számunkra 1 éven át. Ezután megítélhetik számunkra a hosszabb idejű özvegyi nyugdíjat, ha nincs saját nyugdíjunk. 

Amennyiben kapunk saját nyugdíjat, akkor is jogosultak lehetünk az 1 év utáni özvegyi nyugdíjra, amennyiben megváltozott munkaképességűnek számítunk. Akkor is jogosulttá válunk rá, ha legalább két gyermeket vagy olyan gyermeket nevelünk, aki árvaellátásra jogosult, fogyatékkal él, vagy tartósan beteg. 

Mekkora összeget kaphatunk? 

Az özvegyi nyugdíj mértéke attól függ, hogy az elhunytat mekkora nyugdíj illette (volna) meg. Az 1 éven át folyósított ideiglenes özvegyi nyugdíj ennek 60%-a, az ezután megítélt özvegyi nyugdíj szintén ennyi, ha nincs saját nyugdíjunk. Ha azonban saját jogon is kapunk nyugdíjat, akkor csak az elhunyt öregségi nyugdíjának 30%-ára tarthatunk igényt.  

Nem jár automatikusan, igényelni kell 

Az özvegyi nyugdíjat csak akkor kapjuk meg, ha benyújtjuk rá az igényünket – ezt a lakóhely vagy tartózkodási hely kormányhivatalánál tehetjük meg. Ennek menetét és az úgynevezett özvegyi járadék mibenlétét szintén a fent említett útmutatóból ismerhetjük meg. 

Legalább az anyagi bizonytalansággal ne kelljen szembenézni 

Ha ilyen tragédia történik velünk, érdemes hát utánajárni a részleteknek – bármilyen összegről van is szó, jelentősen hozzájárulhat ahhoz, hogy a halálesetnek főleg csak érzelmi oldalával kelljen szembenéznünk, és legalább az anyagi bizonytalanság ne árnyékolja be ezt az egyébként is igen borús időszakot. 

További programok »

FEL