Az eseményen elhangzott, országosan egyedülálló, hogy az energia termelése, tárolása és felhasználása egy helyen történik. A rendszer jelenleg annyi energiát képes eltárolni, hogy a városi sportcsarnok egy teljes napi áramellátására is elegendő lenne.
– Jelenleg, amit a napelemek megtermelnek energiát egy energiatároló el is tudja tárolni, amelyet a sportcsarnok fel tud használni, illetve ez a központ a tervezett jövőbeni projektek energiaigényét is el tudja látni, így egy új multifunkcionális sportcsarnok, illetve egy versenyuszoda energiaellátásáról is gondoskodhat majd – fogalmazott Szél Adrián, a Békéscsaba Energia ESCO Kft. cégvezetője.
A Smart Grid projekt első ütemének egyik fő célja, hogy a Gyulai úti sportlétesítmények fenntartására minél kevesebb nem megújuló energiaforrást kelljen felhasználni. A Békéscsabai Városfejlesztési Nonprofit Kft. ügyvezető-helyettese kiemelte, hogy erre elsősorban a klímaváltozásért felelős üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése miatt van szükség.
– Egy megújuló energiaforrásból táplálkozó rendszerről van szó, amelynek kevés a széndioxid-kibocsátása. Ez azért is fontos, mert a mai világban globálisan olyan folyamatok zajlanak, nemcsak Békéscsabán helyi szinten, hanem világszinten is, melyek nagyon kedvezőtlen irányba befolyásolják az üvegházhatású gázok kibocsátásának mennyiségét – mondta Vass Csaba.
Emlékeztetett: folyamatban van a projekt második ütemének részeként egy geotermikus fűtési rendszer kialakítása, valamint az intelligens közlekedésvezérlő és környezetkímélő közösségi közlekedési rendszerek is kiépülnek majd.