Pszichológus: az óraátállítás mindenképp megzavarja a szervezet működését

2024. március 27. 10:08 | Bere Mátyás

Szakemberek szerint az óraátállítás élettani hatása leginkább a váltott műszakéhoz hasonlít. A központi idegrendszer alapritmusa kilencven perces időszakokra tagolódik, így az alvás öt ilyen ciklust ölel magába, és sok gondot okoz, ha felborul. A témában Varga Éva klinikai szakpszichológussal beszélgettünk.

A szakpszichológus elmondta, hogy 4-14 napos hozzászokási időt vesz igénybe ez az időszak, az alvási ciklusunkat főleg a tavaszi átállás zavarja meg.

– Az alvást azért befolyásolja ennyire az óra ide-oda állítása, mert hatvan percet, azaz egy órát állítunk rajta, de az alvásunk a már említett kilencven perces ciklusokhoz tudna jobban alkalmazkodni. Az alvás folyamán ugyanis kilencven percenként jön el az idő, amikor éberebbek vagyunk és könnyeben tudunk ébredni. Voltak olyan kezdeményezések, ahol kutatók kilencven perces óraátállítást javasoltak. Az úgynevezett cirkadián ritmusban az alvásunkat a melatonin, míg az ébrenlétet a glükokortikoidok szabályozzák. Ez a rendszer az, amit a szervezet követ az alvás-ébrenlét ciklusban, és ami az óraátállításnál nem áll át egyik napról a másikra. Ilyenkor az ébredés okoz leginkább gondot, hiszen a melatonin még javában termelődik – fogalmazott Varga Éva.

A szakember az óraátállítás kockázataira is felhívta a figyelmet.

– A koncentráció és a reakcióidő gyengülése miatt ilyenkor megnő a közlekedési balesetek száma. Erősebben törhet ránk a fáradékonyság, hiszen az átállás következtében nehezebben tudjuk magunkat kialudni. Emellett a szív és érrendszeri betegségek száma is növekszik, a depresszióval, alvási nehézségekkel küzdőknek pedig romolhatnak a tüneteik. A gyerekeknél főképp a kialvatlanság okozza a problémát, ez leginkább az iskolában mutatkozik meg – emelte ki a szakpszichológus.

 

Mi segíthet?

 

– A fokozatos hozzászoktatás: az esti lefekvés fokozatos előrehozásával állíthatjuk át a melatonintermelésünket, így könnyebb lesz a felkelés az óraátállítást követően

– A reggeli aktivitás növelésével, testmozgással aktivizálhatjuk a szervezetünket

– Esténként érdemes nyugtató, relaxáló gyakorlatokat végezni, készülődni az alváshoz. Emellett a fény csökkentése, telefon használatának elhagyása is segíthet az alvást megelőző órákban

– Fontos, hogy a lefekvés előtt 2-3 órával a központi idegrendszerre ható szereket hagyjuk el. Ilyenek többek között az alkohol, a koffein és a nikotin ugyanis ezek rontják az alvás minőségét. Illetve az étkezés és a lefekvés között is igyekezzünk minél nagyobb időközt hagyni

 

Mint azt a szakember kiemelte, az átállás ezekkel a módszerekkel együtt is eltarthat néhány napig.

További programok »

Itthon

A férfi egészség nem játék! – A szűrés kihagyhatatlan!

A Movember és a No-Shave November két olyan mozgalom, mely egész novemberben tart és a férfi egészség helyezik a középpontba. A férfi egészséggel kapcsolatban felkerestük dr. Seres Ábelt, a Békés Vármegyei Központi Kórház Pándy Kálmán Tagkórház orvosigazgató helyettesét.
16:23
FEL