A Békéscsabai Evangélikus Nagytemplomban Verasztó János evangélikus lelkész elmondta, hogy a mostani órák végtelennek mutatják az időt, de például a homokóra, jól mutatja az idő múlását, a kezdetet és a véget.
– Örömünkre szolgál, hogy olyan toronyóránk lehet a templomban, ami műholdas vezérlésű és tulajdonképpen automatikusan átáll – fogalmazott a lelkész, így az óra átállítása nem igényel fizikai munkát, mint a régebbi időkben. Ezután kiemelte, hogy a vasárnapi, hajnali istentiszteletet mindig öt órakor szokták kezdeni, hogy a kezdéskor sötét, a istentisztelet végén pedig már világos legyen, ezzel másolva Jézus feltámadásának körülményeit. Az óraátállítás miatt a vasárnapi istentisztelet fél hatkor kezdődik.
A templom tornyában megnézhettük a harangszerkezetet, ami két haranggombát üt, a megszokott templomi harangozáshoz hasonlóan. Hasonló hangkeltő szerkezeteket a régi faliórákban is lehet találni, ilyet is láttunk egy órásműhelyben.
Váczi Gábor, a Váczi Óra Ékszer Kft. tulajdonosa kiemelte a rádiokontrollos órákat, amelyek a temploméhoz hasonlóan működnek, azaz távolról vezérelve, automatikusan beállnak a pontos időre. Elmondta, hogy az egyedi óraszerkezetek egyedi bánásmódot igényelnek, mint például az ingaórák, súlyos faliórák, viszont a legtöbb óra beállítása ezeknél sokkal egyszerűbb.
Az órásmester mutatott több órát is, többek között egy automatát, amelynek beleláttunk az önfelhúzó szerkezetébe. Hozzátette, hogy a régi órák ütés- és dallambeállításai tartoznak a legspeciálisabb esetek közé. Emellett a bolt legrégibb, illetve legkülönlegesebb óráiról is mesélt. Az óraátállítás egy ehhez hasonló óraboltban sok munkát vehet igénybe, hiszen minden egyes járó órát át kell állítani a megfelelő időre.