A békéscsabai közgyűlés a koronavírus-második hulláma alatt sem tart üléseket, ezért Szarvas Péter polgármester továbbra is közgyűlési hatáskörben hozhat döntéseket. Habár a határozatokat már december 17-én meghozta, az erről szóló tájékoztatás az év végén elmaradt, ugyanis a városvezető is megfertőződött a vírussal. Végül szerdán dél előtt nemsokkal tájékoztatta a sajtó munkatársait a decemberi határozatokról.
Plusz forrás az önkormányzati intézményeknek; idén és jövőre is fejlesztik az extrém-sport pályát
Egyedi kérelmek alapján mintegy 62 millió forintot kaptak Békéscsaba kulturális intézményei és óvodái abból a többletből, amely az előző évi költségvetésből maradt – kezdte a polgármester. A tavaly a sportcsarnok mellől elbontott, majd a Csányi utcába telepített extrém sportpálya fejlesztéséről is döntött: idén és jövőre alakítják ki az alépítményeket és a döntés értelmében korszerűsítik a sportelemeket is. Szarvas Péter megjegyezte, hogy az érintett Békéscsabai Extrémsport Egyesülettel folyamatosan tartják a kapcsolatot, a helyszín számukra is megfelelő.
Továbbra is fel lehet szállni helyi bérlettel helyközi járatokra
A városvezető újabb jó példának nevezte a lakosság és az önkormányzat összefogása tekintetében, hogy a Kisfényesi úton ivóvízhálózat-fejlesztési társulás alakult. A beruházás tervezett költsége 13-14 millió forint, ennek hetvenöt százalékát a város, huszonöt százalékát a társulás fizeti. A helyi buszközlekedés kapcsán kiemelte, hogy a helyi járatos buszokra szóló bérletekkel Békéscsaba területén továbbra is fel lehet majd szállni helyközi járatokra, mint mondta, erre komoly a lakossági igény. Hozzáfűzte, hogy ezért a szolgáltatásért az önkormányzat 14 millió forintot fizet az Innovációs és Technológiai Minisztériumnak.
Tovább bővítik az egyik ipari parkot
Örömteli hírnek nevezte, hogy a Modern Városok Program révén megépült 27 hektáros iparterületet – melyre elsőként a Linamar települt tavaly – a beruházó Nemzeti Ipari Park Üzemeltető és Fejlesztő Zrt. tovább bővítené mintegy 19 hektárral. A polgármester jelezte, hogy támogatják a fejlesztést, hiszen ez a lépés a város iparának erősödését vetíti előre; emellett hozzájárulnak majd ahhoz, hogy az ipari parkon beül közút épülhessen.
Rendezik a katolikus templom környékét
Az Országos Szlovák Nemzetiségi Önkormányzat számára térítésmentesen át kell adnia a szlovák óvoda, iskola ingatlanját a békéscsabai önkormányzatnak – az ezzel kapcsolatos szerződést a polgármester jóváhagyta; ahogyan azt is, hogy rendezzék a belvárosi katolikus templom északi oldalán található zöld felületet. Jelezte, hogy a terület nem a város tulajdona, ezért egyeztettek az egyházmegye vezetőivel. A zöld felület részben megmarad, amelyet sövénnyel választanak el a kiszélesítendő járdától, a Széchenyi utcai autóbusz várót pedig arrébb teszik. A mintegy 4 millió forintba kerülő munkát fele-fele arányban fizeti az önkormányzat és az egyházmegye.
Több férőhely a bölcsődékben; további forrás a megújuló gerlai orvosi rendelőre
Szarvas Péter szintén örvendetes hírnek nevezte, hogy a három önkormányzati fenntartású bölcsődében hajtanak végre férőhelyfejlesztést a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program forrásából. Megvan a kivitelező, hamarosan a munkaterület átadása is megtörténik. Megújul a gerlai orvosi rendelő a Wenckheim téren: az év végéig tartó munkálatok már zajlanak. A felnőtt orvosi ellátás átmeneti helyszínen, a gyermekorvosi pedig Békéscsabán lesz ebben az időszakban. A beruházáshoz plusz 4 millió forint biztosításáról döntött az épület tető- és födémszerkezetének stabilizálásához.
Épül a Munkácsy-negyed
A fejlesztések közt szólt a Munkácsy-negyed kialakításáról, melyhez a kormány még 2020 decemberében további egymilliárd forintot biztosít – erről itt írtunk bővebben. Két belvárosi híd is megszépül: a Kiss Ernő és a Kórház utcát összekötő Réthy Pál hidat az eredeti, 19. századi stílusban újítják fel, míg a Deák és József Attila utcát összekötő gyalogos hidat kerékpársávval bővítik, kiszélesítik. A híd József Attila utcai oldalán foglal majd helyet a Munkácsy Ásító inasa ihlette szobor. A negyedben három új térfigyelő kamerát helyeznek majd el.
Örvendetes az Alföldvíz Zrt.-nek nyújtott állami segítség
Arra is emlékeztetett, hogy a két ünnep közt Békéscsaba 602 millió forint állami támogatásban részesült, amelyet az Alföldvíz Zrt. tőkeemelésére lehet fordítani, ennek eleget is tesznek. Mint mondta, örülnek annak, hogy a tőkeinjekcióval átmenetileg levegőt kap a vállalat, amely béremelést tud végrehajtani, egyúttal megköszönte Herczeg Tamás országgyűlési képviselőnek a folyamatban játszott kiemelt szerepét. Rámutatott továbbá, hogy a csabai önkormányzat közfeladatok ellátására 1,3 milliárd forintot kapott. Hogy ez mire lesz elég, arról még nem beszélt, mivel a jövő évi költségvetés tervezése még zajlik. Az ugyanakkor már látszik, hogy komoly kieséssel kell számolni a gépjárműadó kiesése miatt, ezért remélik, hogy ez a támogatás pótolni tudja a kieső bevételeket, amelyeket takarékosan kívánnak felhasználni. Megjegyezte, hogy februárban a képviselőknek eljuttatja a költségvetési tervezetet, ahogy azt tette a decemberi előterjesztésekkel is, konzultációt biztosítva a közgyűlésben szereplő politikai szereplők számára. Mint mondta, ezzel a pártok éltek is.
Kitüntetések
A polgármester kitüntetések odaítéléséről is tájékoztatott: a Békéscsaba sportjáért elismerést Adorján Lászlónak és Tóth Mártonnak ítélte oda; a Békéscsaba kultúrájáért elismerésben Scholtz Endre festő és a Tabán Táncegyüttes részesül. Békéscsabai Életműdíj kitüntetést vehet át idén Lukács József torna mesteredző és Békéscsabáért elismerést Sebők Vilmos, a Javipa Nyomdaipari Kft. ügyvezetője.
Meddig kell még maszkot viselni?
Újságírói kérdésre a maszkviselési szabály kapcsán a városvezető arról beszélt, hogy a kötelező maszkviselés elrendelését követően nagyobb volt a fegyelem a megyeszékhely közterületein; a Békéscsabán élők türelme véges, kellemetlen, kényelmetlen a maszkviselés, de a járványügyi adatok alapján továbbra sem lehet hátra dőlni. Reméli ugyanakkor, hogy januárban lehet szó enyhítésekről. A behir.hu kérdésére azt mondta, hogy városszerte alakulnak ki rendszeresen kisebb csoportosulások, ám tapasztalatai szerint sokan viselik a maszkot, ezt helyesnek nevezte. Mint mondta, a járványügyi adatok függvényében hoz majd további döntéseket. Arra is kitért, hogy a CsabaParkban sportolás közben nem kötelező maszkot viselni, ahogy zöld területen sem, de a játszótér már nem esik ebbe a kategóriába.