Paláncz György: Szívügyem a város fejlődése, a békéscsabaiak segítése

2024. március 30. 13:00 | Mikóczy Erika

Március első felében, soron kívüli közgyűlésen választották Békéscsaba új, társadalmi megbízatású alpolgármesterévé Paláncz Györgyöt. Az alpolgármesterrel a következő hónapok feladatairól, céljairól beszélgetett a 7.Tv Aktuális című műsorában Kugyelka-Zámbori Eszter műsorvezető.

– Önt először múlt év végén jelölték a tisztségre, végül most választották meg. Mit kell tudni a társadalmi megbízatású alpolgármesteri pozícióról?

– A közgyűlésnek már korábban meg kellett volna oldania az alpolgármesteri tisztség betöltését. Hanó Miklós képviselőtársunk, alpolgármester úr múlt év szeptemberében hunyt el. Ezt követően az év végén volt egy kísérlet új alpolgármester választására, ami végül nem vezetett eredményre, méltatlan helyzetbe kerültem, most március 8-án azonban megválasztottak. A város fejlődése érdekében sikerült megoldást találni a kialakult helyzetre, így – ahogy eddig is – a Hajrá Békéscsaba Egyesülettel közösen vezetjük a várost. A társadalmi alpolgármesteri tisztség azt jelenti, hogy nem vagyok főállású alpolgármester. Az időmnek csak egy bizonyos részét töltöm a városházán, a többi időmet egyéb teendőim töltik ki. Ettől függetlenül természetesen az általam megkapott területek vonatkozásában ugyanolyan feladatokkal, lehetőségekkel, kötelezettségekkel rendelkezem, mint bármely másik alpolgármester társam.

 

– Alpolgármesterként mely területek tartoznak önhöz?

– Alapvetően a Hanó Miklós alpolgármester úr által korábban felügyelt terület került hozzám: a városfejlesztési ügyeinek a felügyelete, összefogása és koordinálása. Továbbá azoknak a városi cégeknek a felügyelete tartozik még hozzám, amelyek az említett területekkel összefüggésben vannak. Jelen pillanatban vannak futó projektek, és új TOP Plusz pályázatokat nyújtottunk be, illetve vannak előkészítés alatt is. Ennek köszönhetően a következő időszakban igen jelentős fejlesztések várható, amelyek a reményeim szerint minél hamarabb elindulnak majd.

 

 

 

 

Melyek a közeljövő legfontosabb feladatai?

– Várjuk, hogy a beadott pályázatokról döntés szülessen, majd elkezdődhessenek azok a munkák, amelyekkel Békéscsaba ismét jelentősen előre léphet majd. Ezek között szerepel az Árpád fürdő megújulása, ami a fürdő látogatói, használói körében jogos igény – erre közel 1 milliárd forintos fejlesztési támogatást várunk. A Munkácsy Negyedben, valamint a CsabaParkban is lesz még olyan terület, amelyet fejleszteni szeretnénk. Aki itt él, vagy ellátogat Békéscsabára, látja, hogy kerékpáros város vagyunk. Nem nagyon van hasonló méretű város Magyarországon, ahol ennyien választanák a napi közlekedésre a kerékpárt. Ez persze nagyon jó dolog, hiszen nyilván környezetkímélő és egészségtudatos. Viszont szükséges hozzá egy olyan infrastruktúra, ahol biztonságosan lehet biciklivel is közlekedni. Ennek a korábbi időszakban is prioritása volt a városban, és most közel 1,7 milliárd forintból újulhatnak majd meg kerékpárutak, és épülhetnek újak, amelyekkel egyéb problémákat is meg lehet oldani. A Szabolcs utcának a Lipták András és a Szarvasi út közötti szakasza rendkívül rossz állapotban van. Itt a projekt részeként van olyan elem, ami összeköt kerékpárutakat. A Szarvasi úti bicikliút és a Berényi úti bicikliút ezen keresztül lesz összekötve. De 10 egyéb szakaszon is épülnek, vagy újulnak meg kerékpárutak. Lesznek olyan projektek, amelyek hátrányos helyzetű csoportok számára biztosítanak a Helyi Esélyegyenlőségi Programban is megfogalmazott lehetőségeket. Egy belvárosrehabilitációs része is lesz a csomagnak: 13 helyen történik majd olyan beavatkozás, amely a közterületek, parkok, zöldfelületek megújítását szolgálja például a Szabadság téren, a Posta közben, a Munkácsy utcán, a Kazinczy utcán, vagy a Boczkó Dániel téren. Ezeknek a programoknak a beindulása a következő időszak legfontosabb feladatai közé tartozik.

 

– Nyilván ezek már elindított folyamatok. Vannak-e olyan célok, amelyeket alpolgármesterként tűzött ki maga elé?

– Van olyan terület, ahol azt gondolom, hogy szükséges lenne még tenni, és folynak tárgyalások annak érdekében, hogy a békéscsabai köznevelési intézmények felújítására is több forrást tudjunk a városba hozni. Hiszen vannak olyan iskolák, amelyeknél ez fontos lenne, ilyen például a Bartók Béla zeneiskola, amelynek a felújítása nem nagyon várathat tovább, de az Andrássyban is van teendő. Továbbá a Belvárosi iskolában is vannak területek, ahol lépni kell: időszerű az uszoda gépészetének a felújítása. Az aktív turisztika szintén egy olyan terület, amely újabb forrásokat igényelne, ehhez azonban a Natúrpark Egyesület együttműködése is szükséges.

 

Hogyan tudja a napi feladatokat emberként, alpolgármesterként, és a Közgé intézményvezetőjeként koordinálni?

– Ez nem könnyű feladat. Nyilván ebből a ciklusból a hátralévő időszak már nem hosszú, hiszen júniusban lesznek a választások és októberben megalakul az új testület. Ezt az időszakot szorosabb időbeosztással, átszervezéssel meg tudom oldani. Viszont nagyon fontosnak tartom ezt a munkát, hiszen most is bőven van teendő, ezért elvállaltam, és tisztességgel el is végzem a munkám. A város fejlődése, a békéscsabaiak segítése egy olyan feladat, amit itt élőként, lokálpatriótaként az ember szívügyeként kell, hogy kezeljen.

További programok »

FEL