Gál Kristóf hangsúlyozta, hogy korábbi rendelkezések továbbra is hatályban maradnak, emellett újabb védelmi intézkedéseket rendelt el a kormány. Szerda 0 órától lépett életbe az éjszakai kijárási korlátozás. Ennek értelmében éjfél és reggel 5 óra között mindenki köteles a lakóhelyén, a tartózkodási helyén vagy a szálláshelyén tartózkodni. Ez alól kivétel: ha valaki munkavégzés céljából, a munkavégzés helyére történő közlekedés céljából, a munkavégzés helyéről a lakóhelyre, a tartózkodási helyre, illetve a szálláshelyre történő közlekedés céljából, vagy egészségkárosodással, életveszéllyel vagy súlyos kárral fenyegető helyzet esetén, valamint életvédelmi céllal hagyja el lakóhelyét.
A szórakozóhelyek bezárásáról is rendelkezett a kormány. A kulturális és sporteseményeken a mai naptól a nézők csak minden 3. helyen ülhetnek, és egymás mögött is legalább 1,5 méter védőtávolságot kell tartaniuk. Ezt a rendezvény szervezője, illetve az intézmény üzemeltetője köteles betartatni. Ha valaki nem tartja be a szabályokat, gondoskodni kell arról, hogy a helyszínt elhagyja. A hatóságok minden rendezvényt ellenőrizni fognak, ha kell, figyelmeztetnek, 100 ezer forinttól 1 millió forintig terjedő pénzbírságot szabhatnak ki, és azokat a helyszíneket, ahol nem tartják be az előírásokat, legalább egy napra, de maximum egy évre is be is zárathatnak.
A járvány terjedésének csökkentés érdekében országszerte újra életbe lépett az ingyenes parkolás, emellett Budapesten, valamint a megyei jogú városokban helyi tömegközlekedési szolgáltatást végző társaság köteles járatsűrítési tervet készíteni a munkanapokon reggel 7 és 9 óra közötti, valamint a délután 15 óra és 19 óra közötti időszakokra.
Gál Kristóf elmondta azt is, hogy tegnap 72 esetben intézkedtek a rendőrök azért, mert a kereskedelmi egységekben vagy a kormányrendeletben meghatározott egyéb zárt helyen az ott tartózkodók megszegték a védelmi intézkedés szabályait. A rendőrök 19 esetben figyelmeztetéssel éltek, 39 alkalommal szabtak ki helyszíni bírságot és 14 embert feljelentettek, egy budapesti üzletet be is zárattak.
Ismételten felhívta a figyelmet az egyéni felelősségre: akik mások testi épségét, életét veszélyeztetve nem tartják be a védelmi intézkedés szabályait, azok határozott, szigorú rendőri intézkedésre számíthatnak.
Müller Cecília: Napról napra exponenciálisan emelkedik a fertőzöttek száma
Müller Cecília országos tiszti főorvos ismertette, hogy az elmúlt 24 órában 4219 újabb magyar állampolgárnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést, ezzel 90 988 főre nőtt a hazánkban beazonosított fertőzöttek száma. Elhunyt 90 többségében idős, krónikus beteg, azonban így az elhunytak száma 2063 főre emelkedett, 21 232-en pedig már meggyógyultak. Az aktív fertőzöttek száma 67 693 fő.
Müller Cecília kiemelte, hogy napról napra exponenciálisan emelkedik a fertőzöttek száma. Ahogy fogalmazott ez azoknak a kontaktusoknak az eredménye, amelyek létrejönnek egy-egy fertőzött személy környezetében. Ezért különösen fontosnak nevezte, hogy mindenki betartsa az intézkedéseket, vegye komolyan a szigorításokat, szabályokat, higiéniai előírásokat.
A tiszti főorvos beszélt arról, hogy egy hét alatt a másfélszeresére nőtt a beazonosított fertőzöttek száma Magyarországon. Jelentősen nőtt a kórházban ápoltak száma is, jelenleg 4871 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 355-en vannak lélegeztetőgépen.
– Egyre nagyobb megterhelést jelent ez az egészségügyi ellátórendszernek. Már most is megfeszített munkát végeznek az orvosok, ápolok, segédápolok, és mindazok, akik a kórházak működést biztosítják, ezért köszönet illeti őket. Egész Európában azt látjuk, hogy rendkívüli terhelés éri most az egészségyügyet, sokan a teljesítőképességük határán vannak. Éppen ezért felelős magatartásra kérek mindenkit. Itt az idő, hogy mindenki vegye komolyan az intézkedéseket – szögezte le Müller Cecília.
A tiszti főorvos szerint szinte már nincs olyan település vagy intézmény, ahol ne lenne jelen a vírus. Ahol nincs regisztrált beteg, ott sincs kizárva, hogy akár tünetmentesen valaki vírusos legyen, és azt továbbadja.
Kiemelten felhívta a figyelmet a kézmosásra, fertőtlenítésre, maszkhasználatra, és arra, hogy nem szabad belefáradni a szabályok fokozott betartásába. Emlékeztetett arra is, hogy a szabályok mellett van számos ajánlás, ami segít eligazodni bizonyos élethelyzetekben, itt sok élethelyzetre választ találnak a Nemzeti Népegészségügyi Központ honlapján.