A maszkviselés megszegése miatt kiszabott bírságok összege fejenként átlagosan 22 000 forint
Gál Kristóf, az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője ismertette, hogy szerdán 0 óra óta egész Magyarország területén veszélyhelyzet van érvényben, csütörtökön 0 órától pedig életbe lépett az éjszakai kijárási korlátozás. Éjfél és reggel 5 óra között, néhány kivételtől eltekintve mindenki köteles a lakóhelyén, a tartózkodási helyén vagy a szálláshelyén tartózkodni.
Kiemelte, hogy közterületi feladataik mellett célirányos ellenőrzéseket is végeznek a rendőrök, hogy a kijárási korlátozásokat mindenki betartja-e. Az első éjszaka a kijárási korlátozások szabályainak megszegése miatt országszerte 19 esetben intézkedtek, 4 esetben figyelmeztetéssel éltek, 8 alkalommal helyszíni bírságot szabtak ki, 7 esetben pedig szabálysértési feljelentést tettek.
Gál Kristóf beszélt arról is, hogy a kereskedelmi egységekben és a rendeletben meghatározott egyéb zárt helyeken 95 esetben intézkedtek a rendőrök a védelmi intézkedés megszegése miatt. 4 esetben figyelmeztetéssel éltek, 63 alkalommal helyszíni bírságot szabtak ki, és 28 esetben feljelentést tettek. Fejenként átlagosan a maszkviselés megszegése miatt kiszabott bírságok összege 22 000 forint volt. A rendőrség továbbra is felelős magatartást kér mindenkitől. Kérik továbbra is az üzemeltetők együttműködését, hogy az alkalmazottakkal és a vendégekkel is tartassák be a szabályokat.
Testi kényszert kellett alkalmazni védelmi intézkedés megszegése miatt
A szóvivó elmondta, hogy tegnap elő kellett állítani egy férfit, aki nem volt hajlandó a maszkot felvenni a trolibuszon. A troli vezetője rendőri intézkedést kért. A kiérkező rendőrök felszólítására a férfi felvette a maszkot, de miután a busz elindult és a rendőrök leszálltak, levette azt.
A troli vezetője ismét a rendőrök segítségét kérte, ekkor már a férfi a maszkot sem vette fel és leszállni sem volt hajlandó, ezért testi kényszert kellett alkalmazni. A férfival szemben a védelmi intézkedések megszegése és közérdekű üzem megzavarása miatt tettek feljelentést a rendőrök.
Müller Cecília: Van elegendő ágy, az ellátó személyzetre azonban óriási nyomás nehezedik
Müller Cecília országos tiszti főorvos a legfrissebb adatokat ismertette, mely szerint 4709 újabb magyar állampolgárnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést, ezzel 99 625 főre nőtt a hazánkban beazonosított fertőzöttek száma. Elhunyt 103, többségében idős, krónikus beteg. Mint mondta, közülük kevesen vannak olyanok, akinknél nem tudtak beazonosítani más betegséget.
A tiszti főorvos kiemelten hívta fel a figyelmet arra, hogy akinek bármilyen betegsége van, azt háziorvosával egyeztetve tartsa karban, hogy ha esetleg elkapná a vírust, az ne legyengült állapotban érje.
– Most az egész világ küzd, Európában, a szomszédos országokban és Magyarországon is exponenciálisan nő a fertőzöttek száma, egyre többen igényelnek kórházi ellátást. A járványt megállítani nem lehet, a cél tehát a lassítása. Ma hazánkban 5489 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 391-en vannak lélegeztetőgépen. Magyarországon van elegendő ágy, az ellátó személyzetre azonban óriási nyomás, nagy teher nehezedik. Kérek mindenkit, hogy tartsa be a szabályokat, csökkentse a kontaktusok számát, hogy a járványgörbét ellapítsuk. Csak akkor menjünk el otthonról, ha szükséges, és használjunk maszkot minden olyan helyen, ahol nem tartható a védőtávolság. Aki pedig tüneteket észlel magán, telefonon konzultáljon az orvosával – folytatta Müller Cecília.
A tiszti főorvos beszélt arról is, hogy 76,1 év az elhunytak átlagéletkora, látszik tehát, hogy továbbra is az idősek a legveszélyeztetettebbek. Ismételten kérte a fiatalokat, hogy gondoljanak idős szeretteikre, kerüljék a bulizást, a zsúfolt helyeket, hogy ne vigyék haza a vírust a hozzátartozóknak.
Csak azokat a kórházi ellátásokat halasztják el, amelyek egészégkárosodás nélkül halaszthatók
Kiemelte: most különösen fontos, hogy mindenki beoltassa magát influenza ellen. Jövő héten egy újabb, felnőttek részére beadható vakcina szállítmányt terítenek az országban. A vakcinák beszerzésében folyamatos, bár exporttilalmat vezettek be e tekintetben sok országban, de Magyarországon is gyártják a vakcinát.
Müller Cecíliától megtudtuk azt is, hogy az 1 millió főre vetített fertőzöttek számában Magyarország jelenleg az Európai Unióban az alsó egyharmadban van, a halálozások tekintetében pedig a középmezőnyben.
– A betegek számának exponenciális emelkedése miatt szükséges egyes kórházi ellátások átütemezése. Fontos hangsúlyozni, hogy csak azokat halasztjuk el, amelyek egészségkárosodás nélkül halaszthatóak. Így szabaddá lehet tenni ágyakat, gépeket, személyzetet, amelyekre és akikre szükség lehet a koronavírusos betegek számának emelkedése miatt – szögezte le Müller Cecília.