Egy Interreg V-A Románia-Magyarország Programban pályázható projekt került a békéscsabai képviselő-testület elé, melyet ezúttal a napelemparkokért is felelős Békéscsaba Energia ESCO Kft. nyújtott be. A szeptemberi közgyűlésről egyébként itt írtunk bővebben.
A RESolution projekt célja hidrotechnológia alkalmazásával zöld hidrogén előállítása, tárolása és hosszú távon helyi értékláncba foglalása, amely beilleszthető lenne a Smart Grid 1. rendszerbe, méghozzá úgy, hogy egy elektrolizáló berendezéssel a fel nem használt árammal, vízbontás útján állítanának elő hidrogént. Ebből egy üzemanyagcella segítségével ismét villamos energiát lehet előállítani, de lehetővé teszi hosszú távon hidrogénhajtású járművek üzemanyag-ellátását is (korábban volt már róla szó, hogy az önkormányzat új, alternatív meghajtású autóbuszokat vásárolna, köztük hidrogénmeghajtásúakat is – a szerk.). A pályázatban Nagyvárad lehet a viharsarki város konzorciumi partnere; a teljes pályázatra legfeljebb 2 millió euró hívható le, a teljes bekerülési összeg 15 százalékát a magyar és a román állam finanszírozza, míg a maradékot önerőből kell előteremtenie a két város önkormányzatának (Békéscsaba esetében mintegy 23 millió forintot).
Pályázat nyújtható be az úgynevezett CleanAir légszennyezés-csökkentő projektre is, amelyben a szállóport elnyelő, valamint a nyári hőhullámok csökkentésére “sétáló erdők” telepítésére lehet forrást lehívni. Ebben az esetben mozgatható, konténeres növényzetet helyeznek el ideiglenesen olyan napsütötte felületekre, ahol a fákkal javítani lehet a mikroklímát (főtér, vasútállomás előtti terület). Ebben a projektben a nagyváradi önkormányzat mellett a Szegedi Tudományegyetem és a Nagyváradi Egyetem is részt venne, a költségek elosztása pedig hasonló lenne, mint a másik pályázat esetében.
A grémium végül 14 igennel arról határozott, hogy a RESolution projektre nyújthatja be a pályázatot az Energia ESCO.