Fast fashion vagy slow fashion - Erre érdemes figyelni a ruhavásárlás során

2022. február 18. 11:30 | Csiffáry Zsuzsanna

Akinek fontos a környezetvédelem, tudnia kell, hogy a divatiparnak számos káros hatása van. Az alábbi összeállításban a fast fashion és a slow fashion előnyeit, hátrányait próbáltuk meg felsorakoztatni, illetve a divatipar hatását mind az emberre, mind a környezetre.

Ha magamból indulok ki, a ruhavásárlás számomra sokkal nehezebb procedúra, mint azt sokan gondolnák. Hiába van több ruhabolt egy-egy bevásárlóközpontban, körülményes minőségi és a stílusunknak megfelelő darabokat találni. Elsődleges szempont számomra – mint ahogy sokak számára is – a praktikum, a kényelem, illetve az, hogy minél jobban igazodjon a saját ruhatáram a munkámhoz. Mindig érdeklődve vizsgálom a divattervezők kapszulakollekcióit, mert sok ötletet adnak arra nézve, hogy egy-egy ruhadarabot hogyan lehet akár ötféleképpen variálni. Készítettem egy reményeim szerint érdekes összeállítást a behir.hu olvasóinak.

Akik szeretik és követik a divatot, érdemes néhány szempontot elsajátítani arról, mi hogyan készül, illetve milyen következménekkel jár az egyes ruhadarabok gyártása. 

A világon évente mintegy 100 milliárd ruhadarabot állítanak elő. Ez azt jelenti, hogy a bolygó minden lakosára egy év leforgása alatt körülbelül 12 darab jut. A jelenség több szempontból is aggályokat vet fel az olcsó munkaerőről, a környezetet károsító tényezőkről, de az emberek egészségét is veszélyeztető hatásokról sem szabad megfeledkezni. Olvasható a femina.hu oldalán.

A fast fashion gyorsan cserélődő, megfizethető árukészletet kínál a fogyasztóknak. Ki ne élne ezzel a lehetőséggel?  Ám a megunt, elhasználódott ruhaneműk többnyire hulladékként végzik, ezzel is hozzájárulva a környezetszennyezéshez.

 

Fast fashion

A fast fashion kifejezés az angol fast food szókapcsolatból ered. Ez azt jelenti, hogy a fast fashion márkák a gyors gyártási körülmények miatt minőségileg nem nagyon tudják felvenni a versenyt a slow fashion ruhákkal.

Alapvető emberi tulajdonság, hogy igényeljük a változást, szeretjük az újdonságot. Főleg, ha rajongunk a divatért, a szépért. A fast fashion hullám erre az ösztönre hat. De milyen előnyei lehetnek a slow fashionnek?

 

Slow fashion 

A Slow Fashion mozgalom 2008-ban indult Amerikából, amelynek üzenete a környezettudatosság. A „kevesebb több” és a „minőség a mennyiség felett” elveit szem előtt tartva működik ez a mozgalom. Egy másik forrás szerint a slow fashion fogalma és maga a mozgalom sem új keletű: 1985-ben Ronald Reagan indította útjára a Made in America kampányt, amely a hazai termékek vásárlására és a tisztességes munkafeltételek betartására próbálta ösztönözni az amerikaiakat.

A slow fashion tipikus ellenmozgalma a fast fashionnek. Gyakorlatilag a fast fashion előnyeit néhány mondatban össze lehet foglalni. Ez a mozgalom arra törekszik, hogy minél kevesebb, időt álló terméket állítson elő olyan anyagokból, amelyek kevésbé terhelik meg a környezetet. Ezután tovább is mehetünk a következő tételre. 

 

Vegyszerhasználat a divatiparban

A textil- és divatipartól elválaszthatatlan a vegyszerek használata. A nyersanyagok előállítása, a fonás, szövés, majd festés jelentős mennyiségű vizet és kemikáliát igényel. A káros anyagok nem csak az iparágban dolgozók egészségét veszélyeztetik, hanem a természetet is.  Már a gyapottermesztés során használt rovarirtószereket is ide lehet sorolni, de a különböző festék- és felületkezelő anyagok, nehézfémek, NPE-k (nonilfenol etoxilátok), amelyek gyűrődésmentessé, vagy épp vízhatlanná teszik a ruhadarabokat, szintén ide tartoznak.

Az Európai Unióban számos vegyszer használatát korlátozták vagy betiltották, ugyanakkor a szabályozások nem minden esetben vonatkoznak az importra is.Az első és legfontosabb feladat a vásárlás átgondolása, ami a szekrény átnézésével kezdődik. 

 

Ha a slow fashion mellett dönt, az alábbiakat érdemes figyelembe venni

Figyelje a logókat és a tanúsítványokat: a biopamut ruhaneműk esetében például a GOTS (Global Organic Textile Standard) logó szavatolja, hogy organikus gyapotból, környezet- és egészségkárosító vegyszerek nélkül, a dolgozók számára is megfelelő, emberséges körülmények között készültek.

Válogasson azon boltok kínálatában, amelyek a saját gyártási láncuk méregtelenítéséért, valamint a fenntartható vásárlásért lépéseket tesznek és átláthatóságra törekszenek!

 

A fast fashion mindig újdonságot ad

Azért a slow fashion sem feltétlenül jelenti a lemondást. Tulajdonképpen egy döntés, ami két irányba mutat: egyrészt annak az eldöntése, hogy a jövőben felelősséget vállal-e a környezet megóvásáért a divatban felvállalt választásain keresztül, másrészt egy jókora önismereti teszt, amelyben ott a fejlődés lehetősége.

További programok »

Világ

Heti 2500-nál több kibertámadás: az oktatás a második leginkább támadott szektor

A kiberbűnöző ott támad, ahol a leggyengébb a védelem, ugyanakkor értékes adatokat lehet megszerezni – ezért került legújabban az oktatás a támadások célkeresztjébe. A Microsoft legfrissebb Cyber Signals jelentése szerint világszerte átlagosan, hetente több mint 2500 alkalommal kísérlik meg csalók feltörni az egyetemek védelmi rendszereit, vírusokkal, adathalász támadásokkal, illetve a hálózatokhoz kapcsolódó mobil eszközök sérülékenységeit kihasználva.
2024. november 12. 18:28
FEL