Hol a férfi ruhatár határa? – A snájdigság lehet olcsó és fenntarható is

2024. szeptember 9. 08:24 | Bere Mátyás

A férfi öltözködés „utcai” ága egy elfeledett témakör. Amellett, hogy a férfiak jó része kimaradt a turi-divatból, még a bolti kínálatok is szűkösebbek lettek, sőt sokan a sportruházatban ragadtak.

 
Megtartás

Egy-egy darab elnyűvésének megvan a maga módja, menete.

Az én ruhaprotokollom: – Elsődleges: utcai, munkahelyi és elegáns viselet → másodlagos: pizsama, játszós, munkaruha, vagy eladományozás/ajándékozás → harmadlagos: javítás, átszabás, átalakítás → negyedik stáció: törlőrongy, töltőanyag

A sokáig hordásnak megvan a maga szerepe, szépsége és eleganciája. Egy viseltesebb bőrkabát és egy bolyhos póló teljesen más helyet foglal el a „hordjuk-e a munkahelyen”-palettán. De ez nem jelenti azt, hogy ne válhatnánk meg adott ruhadaraboktól.

Itt még fontos megemlíteni, hogy a ruhakezelési/mosási jelek betartásával egy-egy darab élettartama jelentősen megnő, valamint például egy bolyhos flaneling egy szárítózás és egy vasalás után teljesen „feléled”. Ezzel szemben egy kinyúlt póló már mondhatni menthetetlen. A szöszökkel viszont meg lehet küzdeni, viszont a szösztelenítés átka, hogy egyszer elfogy a ruhánk.

 

Illusztráció: pixabay.com

Illusztráció: pixabay.com

 

A férfi-mosás

A legjobb módszer a színes és a fekete-fehér különválogatása, illetve azok mosása egy arra kiválasztott módszerrel, ami a mosószertől a mosószódán át bármi lehet. Egy fontos, ha ki van mosva a ruha, akkor szellőző helyiségben „rendesen” kiteregetve szárítsuk meg, és lehetőleg ne közvetlen napfényen.

Ha megszáradt a ruha, azt molymentes, tiszta szekrényben tároljuk, de semmiképp sem tároljunk olyan ruhát, amit sosem hordunk (a nem hordott ruha büdösödik és helyet foglal, nem mellesleg más már rég hordhatná).

 

Illusztráció: pixabay.com

Illusztráció: pixabay.com

 

Hordás

Pólót, inget vasalva, kabátot ápolva, cipőt waxolva hordunk! Közel olyan fontos a vasalás, mint a vasaló kihúzása. A gyűrött ruha fáradtságot, szétszórtságot és önbizalomhiányt sugall. Legyen szó bármilyen gyűrődős ruháról, azt vasalni kell, legalábbis, ha a kezelési útmutató engedi.

Egyéb ruhák ápolása a vízlepergető bevonattól a száraztisztításig még mindig olcsóbb megoldás, mint új ruhák vásárlása, nem mellesleg jobb is. Egy jórészt kőolajszármazékokból készült kabát környezeti hatása túl nagy ahhoz, hogy ne vigyázzunk rá, ezért divati szempontból is időtállót érdemes választani.

A cipőt pedig személyiséghez is lehet ajánlani, de aki nem szeret vagy nem tud cipőt takarítani, az vegyen szürke, vagy barna lábbelit – persze ápolni azt is kell. Itt jön képbe az impregnálás, tisztítás és waxolás, de ebben az esetben is az árusító tanácsait, javaslatait kell megfogadni.

Ami pedig az alsóneműt illeti: normális méretet, fehér ruhához fehér alsót, sötéthez sötétet és tiszta testre kell felvenni. Emellett javaslom, hogy mintásat és vastagon logózottat csak karácsonykor hordjunk!

 

Illusztráció: pixabay.com

Illusztráció: pixabay.com

 

Ruhának nincs kukája

2024-nek van már elég baja, ezek közül az egyik legégetőbb globális gond a szemétkérdés, melyet a ritkán használt, rosszul kezelt és kidobott ruhák csak erősítenek. A kidobás a ruhánál egyébként is rossz megoldás, mivel rászorulók és az őket segítő intézetek nagyon hálásak, mikor hozzájutnak egy-egy jó ruhadarabhoz, melyből első használója kiszeretett.

További programok »

Életmód

FEL