Görgényi Ernő kiemelte: az önkormányzat arra törekszik, hogy a testvérvárosi kapcsolatrendszert pályázati támogatással működtessék, ami eredményes törekvés, hiszen több alkalommal nyertek már el az Európai Uniótól támogatást erre a célra.
Mint mondta, legutóbb 2023-ban nyújtottak be pályázatot három testvérváros – Kovászna, Csíkszereda és Wagrowiec –, valamint két partnerváros – Komárno és Zrenjanin – bevonásával az Európai Bizottság Európai Audiovizuális Kulturális Oktatási Végrehajtó Ügynökségéhez. A pályázatot pozitívan bírálták el, több mint 250 ezer euró – 101 millió forint – vissza nem térítendő támogatást ítéltek meg a projektekre.
A polgármester hozzátette: korábbi négy testvérvárosi pályázatuk is egy-egy tematika köré szerveződött, ahogy a mostani is, amely a fenntarthatóságról és a klímatudatosságról szól. A projekt első szakaszában elindult egy kutatás, amely felméri a polgárok általános tájékozottságát, az ehhez kapcsolódó kérdőívek kitölthetők a gyula.hu oldalon – mondta Görgényi Ernő. Aláhúzta: a pályázat részeként a gyulai önkormányzat együttműködési megállapodást kötött a Gál Ferenc Egyetemmel, ennek értelmében a projekt online konferenciái és találkozói bekerültek az egyetem oktatási egységeinek szabadon választható kurzusai közé.
Hajnal Edit kifejtette: 2026 februárjáig hat online és nyolc személyes konferenciát rendeznek, a következő internetes eseményt március 19-én tartják, amelyen, előzetes regisztrációt követően, bárki részt vehet a Zoom alkalmazáson keresztül. A tanácskozáson tizenhárom előadást hallgathatnak meg az érdeklődők magyar és angol nyelven, olyan témákban, mint a fenntartható egészségügy, az éghajlatváltozás, a középiskolai klímatudatos nevelés vagy a felsőoktatás szerepe a fenntartható közösségépítésben.
Forrás: Gyulai Hírlap