Klímatudatosságról rendezett online konferenciát Gyula városa

2025. március 19. 17:04 | Such Tamás

A média és a kommunikáció hatása a klímatudatosságra címmel online konferencia zajlott a világhálón szerda délelőttől – Gyula és testvérvárosai, illetve partnertelepülései között.

A békési fürdőváros és testvérvárosai – Kovászna, Wagrowiec és Csíkszereda –, illetve partnertelepülései – Komárno és Zrenjanin – 2023-ban pályázatot nyújtottak be az Európai Bizottság EACEA (Európai Audiovizuális Kulturális Oktatási Végrehajtó Ügynökség) ügynökségéhez. A projektet pozitívan bírálta el a kiíró szervezet, és 253.720 EUR (101,2 millió Ft), 100 százalékos támogatási intenzitású, vissza nem térítendő támogatásban részesítette.

A partnerek 2024. február 1-től 2026. február 1-ig tartó kétéves időintervallum alatt olyan hálózati rendezvények szervezését tűzték ki célul, melyek során lehetőség nyílik a helyi polgárok széles körű bevonására az European Green Dealről és az Európa jövőjéről szóló párbeszédbe. A polgárok körében történő eszmecserék kezdeményezésére a fenntarthatóságról, a klímasemlegességről és az átmenet kihívásairól, illetve arról, hogy mindezek miként befolyásolják a polgárok mindennapi életét és a települési szintű társadalmi folyamatokat.

A gyulai önkormányzatnak ez már az ötödik – az Európai Unió által támogatott – nagyszabású, hálózatépítő testvér- és partnervárosi pályázata, melyet kapcsolatrendszerének fenntartására és fejlesztésére nyert. Az ilyen és ehhez hasonló projektek lebonyolításának már több, mint egy évtizedes hagyománya van a város életében.

Az első online testvérvárosi találkozót tavaly november 22-én szervezték meg, mely esemény nagy érdeklődést váltott ki a gyulaiakból és a partnertelepülések lakosságából is. A legutóbbi online testvérvárosi konferencia szerda délelőtt kezdődött. A pörgős, negyedórás előadások angol és magyar nyelven zajlottak.

A teljesség igénye nélkül többek között Dr. Konrád Judit, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház kórház menedzsere Kommunikáció és média szerepe a fenntartható egészségügyben – kihívások és lehetőségek címmelt, Dr. Becsei László, a Békés Vármegyei Központi Kórház főigazgatója A kórház lépései a fenntarthatóság érdekében címmel, Fodor György, középiskolai pedagógus A klímatudatos nevelés egy gyulai középiskola és néhány civil szervezet példáján címmel tartott előadást.

A szintén gyulai Nagy-Laczkó Balázs, okleveles régész, régészeti örökségvédelmi szakember A Helyi aktorok lehetőségei és válaszai Békés vármegyében a városi fákkal kapcsolatban a klímaváltozás tükrében címmel, azt követően A Felsőoktatás szerepe a fenntartható közösségépítésben címmel dr. Beke Szilvia, a Gál Ferenc Egyetem, Egészség és Szociális Tudományi Kar dékán-helyettese, valamint Lúczi Gergely, a Körös-Vidéki Vízügyi Igazgatóság igazgatója Klímaváltozás – vízgazdálkodás kapcsolata címmel beszélt online.

További programok »

FEL