Miklós Attila tájékoztatóját azzal kezdte, hogy a városi közgyűlés elfogadta a 2023-as költségvetési koncepciót. Mint mondta, ez a dokumentum azt fekteti le, hogy milyen elképzelések alapján induljon meg a tervezés. Szerinte az anyag őszintén szembenéz azzal, hogy 1 milliárd 750 millió forint hiányzik a város működésének biztosításához. A képviselő kiemelte, jól látszik az, hogy bármilyen megtakarítást, megszorítást vezet be a város, bármennyire próbálják növelni a bevételeket, ez az összeg állami segítségnyújtás nélkül kigazdálkodhatatlan.
A politikus beszélt a novemberben elrendelt postabezárásokról is. A frakció javaslata az volt, hogy a tárgyalásokra a polgármester konkrét, az összes bezárt fiók újra nyitását célzó javaslatokkal menjen, de Miklós Attila szerint ilyen nem volt, pedig például az önkormányzati tulajdonú bérleményekben működő posták esetében lett volna mozgástér.
– A tárgyalásoknak az lett az eredménye, hogy ugyanazt az ultimátumnak beillő ajánlatot kaptuk, mint az összes többi település, vagyis a posta azt javasolja, hogy abban az esetben nyitja újra a fiókokat januárban, ha a bérleti díj, a rezsiköltség, a munkabérek teljes költségének felét kifizetjük, ez vállalhatatlan – fogalmazott.
Ezután Fülöp Csaba vette át a szót, aki a költségvetésre visszatérve hangsúlyozta, hogy a legnagyobb problémát a bizonytalanság jelenti. Ennek szerinte elsősorban az az oka, hogy minden olyan szolgáltatás, amit az önkormányzat igénybe vesz, vagy minden olyan vásárlás, amit eszközöl, áremeléssel érintett, ez pedig nagymértékben nehezíti a tervezést is. A képviselő megjegyezte, hogy a legnagyobb kockázatot egyértelműen az energiaköltségek jelentik, amelyek mintegy másfél-két milliárd forintra tehetőek. Igaz, ugyan, hogy jövőre megszűnik a kis- és középvállalalkozások iparűzési adókedvezménye, amely 7-800 millió forint pluszbevételt hoz a városnak, de a politikus szerint például ingatlan- és telekeladásokból így is további bevételre kell szert tenni.
– Egyértelmű, hogy kormányzati segítség nélkül a probléma megoldása nem fog menni. A hét elején megjelentek olyan hírek, mely szerint a kormány döntött arról, hogy célirányosan, bizonyos feladatok ellátásához kapcsolódóan segíteni fogja az önkormányzatokat az energiaköltségek kompenzálásában, ennek mértékéről, időbeli ütemezéséről még nem rendelkezünk információval – magyarázta.
Fülöp Csaba kitért arra is, hogy valószínűleg jövőre az önkormányzat az önként vállalt feladataira a jelenlegi mintegy 1,3 milliárd forintnál kevesebbet tud fordítani. Ez – még ha szükségszerű is – azért lehet problémás, mert olyan területektől vonhatnak el forrásokat, mint a köznevelés, a sport, a kultúra, a civil szféra támogatása, a vállalkozások fejlesztési támogatása, a különböző felújítások stb. A frakció ezért azt a javaslatot tette, hogy valamilyen módon ez a csomag maradjon meg a költségvetésben, hiszen ezek teszik Békéscsabát még inkább megyeszékhellyé, egy élhető várossá.