A több mint tíz éve létező Mindentudás Színházi Egyeteme Kovács Edit színművésznő ötletéből született. December első hétfőjén Bíró-Balogh Tamás volt az előadássorozat vendége, aki a nemcsak ifjúsági íróként, hanem „erdész-vadász íróként”, novellistaként is számon tartott Fekete Istvánt ismertette meg a csabai közönséggel a Sík Ferenc Kamaraszínházban.
Azt hinnénk, hogy Fekete Istvánt (1900-1970) mindenki jól ismeri. Sokat írt, sokan olvassák, sokan beszélnek róla, sokan gyűjtik pedig kötelező olvasmány is volt. Kérdésként merülhet fel: lehet-e még újat mondani az íróról. A kutatások szerint nagyon is.
A 2000-es évek elején indult Szegeden egy kutatócsoport, amely az író teljes életművének feldolgozását tűzte ki célul. Több tanulmánykötet kiadása után ma már bizton állíthatjuk, hogy „több” Fekete Istvánról beszélhetünk, az író munkássága ugyanis rendkívül sokrétű. Az ifjúsági író és az állatregények írója címke azonban annyira mélyen „ráégtek”, hogy a többség alig lát mást belőle. Pedig más területeken is kiváló volt, az „ismeretlen Fekete Istvánok” is nagyszerűt alkottak – az írónak ezt az oldalát igyekezett közelebb hozni a közönséghez hétfőn este Bíró-Balogh Tamás.
Legközelebb 2025. január 6-án várja Kovács Edit a színház és társművészetei iránt érdeklődő közönséget 18.00 órára a Sík Ferenc Kamaraszínházba, Bednanics Gábor irodalomtörténész, kritikus, főiskolai tanár előadására, amelynek címe: A remete mester: Gárdonyi Géza.
Fotó: Locskai Henriett / jokaiszinhaz.hu