Mimi és Simi vert tanyát a Kölcsey ovi szomszédságában lévő villanyoszlopon

2022. április 21. 13:07 | Erdei-Kovács Zsolt

Egy magányos gólya várta vissza párját Békéscsabán, a Kölcsey utcai óvoda szomszédságában lévő villanyoszlop tetején található kies fészekben. A zöld óvodaként nyilvántartott intézmény munkatársai és a gyerekek a sajátjuknak tekintik az ott élő gólyapárt, nevet is adtak nekik.

Száraz és hideg a tavasz, aminek egyenes következménye, hogy a vonuló madártömegek megtorpantak, megvárták, amíg eldördült a képzeletbeli startpisztoly. A „dörrenés” megtörtént, javában gyűlnek a gólyák, mostanra az állomány 70-80 százaléka érkezhetett meg. Ez az egyik biztos jele a közelgő nyárnak, pontosabban annak, hogy egyre hosszabbak a nappalok. Nem csupán a hőmérséklet szabályozza tehát az érkezési oldal zsúfoltságát, hanem egyéb más tényezők is vannak.

Az elsők még március közepe táján jöttek, de akkor még csak néhány madárról beszélhettünk. Az egyik pár a Kölcsey utcai óvoda közelében lévő villanyoszlop tetején vert tanyát, s ahogyan lenni szokott egy már meglévő, jól felépített fészekbe költöztek be. Mint a természetvédelmi szakember, Boldog Gusztáv megfogalmazta, azok a madarak sincsenek elkésve, amelyek most indulnak el. Az sem ritka jelenség, hogy tollas barátaink áttelelnek, a hideg önmagában nem riasztja őket.

 

Boldog Gusztáv, a viharsarki Matula - Fotó: behir.hu/Fazekas Helga

 

A legfontosabb szempont számukra a megfelelő mennyiségű táplálék. A gólya nem csupán békát fogyaszt előszeretettel, hanem gyíkokat, pockokat, rovarokat, vagyis ragadozó életmódot folytatnak. A hideg idő a békákra van hatással, kevésbé bújnak elő, ami viszont a gólyákat tarthatja vissza az érkezéstől. A telelési terület a Szaharától délre, illetve ettől hatalmas kiterjedésű területtől északra található. A „mi” gólyáink sok esetben Dél-Afrikáig is eljutnak, de nem feltétlenül mennek el ennyire messzire.

Ott is a táplálékbázist követik, a sáskajárást és egyéb tápanyagban gazdag „jelenségeket” keresnek. Az észak-déli útvonalat a Nílus folyása határozza meg, ott tömegesen gyűlnek össze. Közép-Európába a Boszporuszon keresztül jönnek, mert ezen átkelőnél viszonylag kis nyílt víz feletti távolságot kell átrepülniük. Az is fontos momentum, hogy megközelítőleg oda szoktak visszatérni, ahonnan elindultak. Ez egyfajta közelítést jelent, mint Boldog Gusztáv elmondta, nemrégiben találkoztak egy horvát gólyával, vagyis egy olyan példánnyal, amit Horvátországban gyűrűztek meg.

 

Szelesné Arany Brigitta, a Kölcsey ovi zöld óvoda koordinátora - Fotó: behir.hu/Fazekas Helga

 

Az óvoda dolgozói és a gyerekek nagy szeretettel fogadták a „hozzájuk visszatérő” madarakat, nevet is adtak nekik. Az oktatási intézmény munkatársa arról adott tájékoztatást, hogy az általuk korábban kiírt névadó szavazáson a Mimi és a Simi becenevek lettek a befutók. Ottjártunkkor éppen Mimi tartózkodott otthon, a felvételeken látszik, hogy három vagy négy tojás lehet a fészekben. Hogy Simi pontosan hol járt ezalatt, azt nem tudjuk megmondani, de az bizonyos, hogy a Kölcsey oviban nagy figyelmet fordítanak a természettudatos szemléletformálásra.

Szelesné Arany Brigitta óvodapedagógus ismertette, fűszerkertet működtetnek, virágoskertet, lepkebarát kertet, valamint bogárhotelt tartanak fenn, a gyermekekkel együtt gondozzák ezeket és figyelik a természet kisebb-nagyobb változásait. Az úgynevezett zöld óvoda koordinátorként is tevékenykedő óvodapedagógus azt is elmondta, hogy az intézmény munkatársai könnyen azonosulnak ezzel az üzenettel, számukra nem okoz nehézséget a környezettudatos szemlélet népszerűsítése.

Békéscsabán összesen két óvoda rendelkezik zöld óvoda minősítéssel, a másik a Lencsési lakótelepen található.

A Boldog Gusztáv hathatós közreműködésével készült korábbi cikkeink például ittitt és itt is megtalálhatók!

 

Galéria

További programok »

FEL