A Békés Megyei Népművészeti Egyesület kilencedik alkalommal szervezte meg az eseményt a dél-alföldi régióban. Idén Mezőkovácsháza adott otthont a rendezvénynek, így a házigazda jogán a település bemutatkozására is adódott alkalom.
A találkozó telt nézőteret produkált a város művelődési ház nagytermében, hiszen huszonkét településről, hatvanhárom közösség képviseletében több mint kétszáz résztvevő jelent meg ezen a napon.
A tervezett programot a Kalocsa Róza Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója nyitotta meg. Jankó Erzsébet kihangsúlyozta, hogy Mezőkovácsházán nagy múltra tekint vissza a népművészet, a kezdetek az 1960-as évekre tehetőek. Mint fogalmazott: a város népművészeti bázisvolt, innen indult el a folklór művészet egész Békés megyében.
A megnyitó beszédet követően Albertus László, Mezőkovácsháza alpolgármestere tartott helytörténeti előadást. Ezt követően Závogyán Magdolna, kultúráért felelős államtitkár – aki egyéb teendői miatt nem lehetett jelen – gondolatait Kocsis Klára, a Békés Megyei Népművészeti Egyesület titkára tolmácsolta.
A program részeként Pál Miklósné, a Békés Megyei Népművészeti Egyesület elnöke elmondta, hogy az alkotói munka – túl azon, hogy értéket teremthetünk gyakorlásával – egyúttal egy szociális hálót is biztosít, ami által sokkal nagyobb biztonságérzetünk lehet.
A rendezvényen jelen volt Pető Ibolya, a békéscsabai Jaminai Közösségi Ház telephelyvezetője, aki a vesszőfonó, gyöngyfűző, nemezelő és hímző szakkör tevékénységéről számolt be. Megerősítette azt a gondolatot, amely szerint a népművészeti közösségi találkozók megerősíthetik a kisebb- nagyobb csoportokat, hiszen lehetőség adódik az ismerkedésre, a felmerülő problémák megvitatására.
A találkozón nemcsak színes és változatos kézműves csodákat láthattak az érdeklődők, de minden meghívott közösség egyedi ízes süteményekkel, házi sajtokkal és szörpökkel is készült az alkalomra.