A Csabagyöngye Kulturális Központ első alkalommal ad otthont Kárpát-medencei Népi Textilfesztiválnak, melyre a korábbi éveknél sokkal nagyobb számban regisztráltak és több mint négyszázan érkeztek határon innen és túlról. Az esemény pénteki megnyitóján a Kulturális és Innovációs Minisztérium kultúráért felelős államtitkára köszöntőjében kiemelte: az idei találkozó számadatait tekintve rekordot dönt, a rendezvény immár több évtizedes történetében.
– Mind alkotói, mind befogadói oldalon markánsan erősödik az a bázis, mely a népi kézművességet nem kevesek kedvtelésének tekinti, hanem dinamikusan fejlődő, innovatítv művészeti ágnak. Ez a gazdag nagyszámú érdeklődőt vonzó programsorozat már önmagában bizonyosság arra, hogy a népi kézművesség helyet követel és talál is magának a 21. században – hangsúlyozta Závogyán Magdolna.
– A magyar kultúrát végigkísérte a szövés, a fonás, a csipkekészítés, viseletkészítés, a nemezelés és jó, hogy ezek a hagyományok nemcsak megmaradtak, de élnek is 21. században. A tömegkultúra, a fogyasztói társadalom ellenetételézeseképpen olyan érték, ami valóban a jövőnket szolgálja. A múltunk mellett a jelenünk és remélem, hogy a jövőnk is benne van ebben a szép békéscsabai hétvégében - fejezte ki köszöntőjében Herczeg Tamás országgyűlési képviselő
Békéscsaba polgármestere köszöntőjében arra hívta fel a figyelmet, hogy a város számára bármilyen, a Kárpát-medencét egészét érintő kulturális esemény rendkivűl fontos és mindig készséggel vállalja az ilyen rendezvények megtartását.
– Nagyon örülünk, hogy a Békés Megyei Népművészeti Egyesület gesztorálása mellett kétévente házigazdái lehetünk a népi textilfesztiválnak és a több mint négyszáz vendégünk a városunk értékeit is megmutathatjuk a konferencia fontossága mellett – emelte ki Szarvas Péter, aki hangsúlyozta, hogy a Pál Miklósné vezetésével működő Békés Megyei Népművészeti Egyesületnél kiemelkedő közösségformáló és értékteremtő munkát végeznek a békéscsabai önkormányzattal együttműködésben.
A textilkonferenciához kapcsolódó kiállításra két témakörben pályázhattak az alkotók, részben a szakrális és a szertartásokhoz kapcsolódó textilekkel, részben a színhangulatok című témakörben, amelynél főleg a ma is használható textilekre gondoltak a felhívás megfogalmazói.
– Több mint harminc Kárpát-medencei településről érkeztek be szebbnél szebb alkotások, amelyek az evangélikus, a katolikus és a református templomokat díszítik majd a kiállítást követően. A pályázatra 199 alkotó – 132 egyéni , 67 csoportos – több, mint 1400 pályamunkát küldött be, melyből a szakavatott zsűri 932 darabot javasolt kiállítani, közülük 67 darab részesült díjazásban – tájékoztatott Pál Miklósné, a Békés Megyei Népművészeti Egyesület elnöke.
A háromnapos konferencia egyrészt a pályázati témakörökben kínál szakmai előadásokat, másrészt a népművészet, ezen belül a népi kézművesség jelenét és jövőjét vizsgálja az abban tenni tudó országos intézmények, szervezetek képviselőivel.