Látni és láthatóvá válni: A népi kézműves közösségek találkoztak Nagybánhegyesen

2024. május 12. 12:39 | Vincze Attila

A Békés Megyei Népművészeti Egyesület és a Békés Megye Népművészetéért Alapítvány a Nemzeti Művelődési Intézet Békés Vármegyei Igazgatóságával közösen rendezte meg szombaton a Népi Kézműves Közösségek X. Találkozóját a nagybánhegyesi művelődési házban. Az eseményen 27 településről közel 200-an vettek részt, akik hagyományosan megkóstolták az egyes települések gasztronómiai különlegességeit is.

A közösségek tagjait Farkas Sándor polgármester köszöntette, majd Pepó Jánosné, a Szlovák Hagyományőrző Egyesület vezetője bemutatta a községben zajló népi kézműves tevékenységet. Csibor Márton, a Nemzeti Művelődési Intézet Békés Vármegyei Igazgatóságának igazgatója nyitotta meg a Békés vármegyei ASzakkörök kiállítását.

A rendezvényen az előadók szakmai kérdéseket jártak körbe. Pál Miklósné, a Békés Megyei Népművészeti Egyesület elnöke előadásában felvázolta, hogyan lehet sikeres népi kézműves alkotóvá válni. Molnár Lajos Milán, a szolnoki Aba-Novák Agóra Kulturális Központ Nonprofit és Közhasznú Kft. ügyvezető igazgatójának előadásában pedig a Csoportból közösség – „A közösségek tudatosodása” című témakört járta körül. Lipták Lilla, a Gál Ferenc Egyetem Gazdasági Karának adjunktusa arról beszélt, melyek a korszerű integrált marketing lehetőségei a népi kézművességben, a közösségek láthatóvá tételében.

Ezt követően egy kerekasztal-beszélgetés zajlott, melynek témája az volt, hogy mi kell ahhoz, hogy hosszútávon sikeres legyen egy alkotó közösség. Az előadókkal, szakkörvezetőkkel és szervezőkkel zajlott egyeztetésen többek között arról volt szó, hogy milyen ismeretek, tudások - kézműves szakmai, menedzsment és marketing tevékenység - szükségesek ahhoz, hogy egy kézműves sikeres alkotó legyen, illetve egy-egy szakkör folyamatosan működjön, és hosszú távon sikereket érjen el.

A nap folyamán a kiállított alkotásokkal mutatkoztak be a Békés vármegyében 2023-2024-ben működő ASzakköröK és a házigazda Rezeda Hímzőkör. A találkozó végén a vendégek megismerkedhettek Nagybánhegyessel, a településen folyó közművelődési munkával, ezen belül azzal a népművészeti tevékenységgel, amely több évtizede kezdődött, majd egy időre megszakadt, és az utóbbi 10 évben ismét életre kelt.

A program megvalósításának együttműködő partnerei a Nagybánhegyes Község Önkormányzata és a Művelődési ház, valamint a Nagybánhegyesi Szlovák Hagyományőrző Közhasznú Egyesület voltak.

 

Galéria

 

Forrás: Békés Megyei Népművészeti Egyesület

További programok »

FEL