Ezúttal főként az adott településre jellemző gasztronómiai ínyencségekkel készültek a résztvevő népművészeti közösségek a Dobozi Közösségi Házban tartott eseményen. Pál Miklósné, a Békés Megyei Népművészeti Egyesület elnöke elmondta, a koronavírus-járvány miatt 2019 óta először rendezték meg a Népi Kézműves Közösségek találkozóját, azonban ezúttal nem az alkotásokon, hanem a szakmai részleteken volt a hangsúly.
– Minden találkozónak van egy konkrét célja, most itt alapvetően azt nézzük meg, hogy a településeknek milyen esélyeik, milyen kitörési pontjaik vannak, illetve ezen belül milyen helyet foglalnak el a népi kézműves közösségek az adott helyi társadalomban, így ezúttal alkotásokat nem nagyon lehet látni, pusztán annyit, amennyi a gasztronómiához szükséges – hangsúlyozta.
Köves Mihály, Doboz polgármestere arról beszélt, hogy a találkozónak köszönhetően egyre többen ismerhetik meg a település történetét, értékeit.
– Komoly hagyományai vannak az egyes népművészeti tevékenységeknek a településen, évekkel ezelőtt alakult meg a Dobozi Népművészeti Egyesület, melynek tagjai a hagyományos kismesterségeket élesztették újjá, úgy mint a rongyszőnyegkészítés, a mézeskalács készítés, agyagozás, hímzés, csuhájfonás, ezek mind megtalálhatóak Doboz történetében – részletezte.
Hídvégi Julianna, a Dobozi Művelődési Ház és Könyvtár igazgatója – aki egyben a Dobozi Népművészeti Egyesület elnöke is – kiemelte: nagy öröm számukra, hogy az első, nem békéscsabai találkozót Dobozon szervezték meg. Mint fogalmazott, a településen olyan szakmai munka folyik, amit érdemes megmutatni a szélesebb rétegek számára is.
– Ez a közösség jelenti a település szívét, lelkét kulturális, de gazdaságélénkítő értelemben is. Évekkel ezelőtt a Dobozi Mézes Fesztivál gondolatát is a történelmi hagyományokra alapozva a helyi népi kézműves közösségünk fogalmazta meg először – magyarázta.
A jelenlévők a nap folyamán különböző szakmai előadásokon, valamint kerekasztal beszélgetésen, illetve egy városismereti sétán is részt vehettek.