Mesélő múzeum: Munkácsy Mihály barátai 1. – Blaha Lujza, a nemzet csalogánya

2024. augusztus 18. 15:11 | behir.hu

A csabaiak jól ismerik a Fiume szálló falán lévő márványtáblát, amely annak állít emléket, hogy Munkácsy Mihály és felesége 1890. október 6-án utoljára járt Békéscsabán. Másnap vonatra ültek, a fővárosban újabb ünnepségek várták őket – Gyarmati Gabriella művészettörténész írása.

Október 8-a estéjét azonban a népies jellegű drámákat és vígjátékokat, valamint daljátékokat repertoárján tartó Népszínházban töltötték. A korábban ismeretlen vidéki színészből népszerű íróvá lett Tóth Ede sikeres színművét, A falu rosszát tekintették meg, amelyben Blaha Lujza játszotta a főszerepet. Munkácsy egy fehér rózsákból álló csokrot küldetett a színésznő öltözőjébe, a szalagra pedig kék színnel maga írta a következőket: Eljöttem a távolból, hogy művészeted lángjánál felmelegedjem. A történetet a Vasárnapi Ujság is megírta, de Blaha Lujza naplójából sokkal többet megtudhatunk: „Behozzák a bokrétát az öltözőbe, és nekem kedvem támad minden virágot külön megcsókolni. Bizony könny szökött a szemembe. Ez a nagy ember – íme – elszakadt tőlünk, elment tőlünk messzi idegenbe; ott dicsőség és hír övezi, és ő mégis hazajön melegedni.

Másnap eljött. Sok mindenféléről beszélgettünk ebéd közben. (…) Feketekávé után felkért: énekelnék neki néhány magyar nótát; az ő kedvenc nótáit. »Magasan repül a daru, szépen szól«, meg »Végig mentem az ormódi temetőn«, ezeket szerette. Amíg énekeltem, folyton peregtek a könnyei. »Ohó, édes Munkácsy, én nem azért hívtam ide, hogy megríkassam!« Hirtelenjében rágyújtottam egypár ropogós friss nótára, amitől, azután egész kigyulladt a jókedve. Már most én kértem fel, hogy fütyülje el ezeket a nótákat. Nem kérette magát sokáig, hanem egyszeribe elkezdett fütyülni; de hogy!! Na hát, most meg én pityeredtem el. Szóval: derült-borult a kedvünk, mint a tavaszi felhő. Szóba jött, hogy miért lakik Parisban és nem itthon, nagyot sóhajtott e kérdésemre s azt felelte: »Fáj az nekem nagyon, hogy távol kell élnem hazámtól, de hát bele kell nyugodnom abba, hogy a művész hazája a nagyvilág! (…) Meg azzal is vigasztalom magamat, hogy így legalább külföldön is csak dicsőséget szerzek a magyar névnek«.”

A színésznő naplójában szereplő önvallomás rendkívül érzelmes és sokat elárul a festőművész személyiségéről, vívódásairól. Sok helyen olvashatunk arról, hogy hosszú külföldi tartózkodása során megőrizte nemzeti érzelmeit, végig magyar maradt. A Blaha Lujzánál elhangzottak is ezt igazolják, kiváló hazafiként mutatják Munkácsy Mihályt.

Gyarmati Gabriella művészettörténész

További programok »

Kultúra

Kitalálja, hol járunk? – Segítséget kér a Fortepan

Minden év végén arra kéri olvasóit a hetifortepan.capacenter.hu, hogy segítsenek megfejteni a Fortepan digitális fotóarchívum oldalára felkerülő képekhez kapcsolódó információkat. Most is olvasóikhoz fordultak és kérik, segítsenek felfejteni az alábbi képeken látható részletek alapján, hogy vajon hol készültek a képek, kit-mit ábrázolhatnak.
15:23
FEL