Mesélő múzeum: Bronz emailos korongfibula Lőkösháza határából

2024. január 20. 16:32 | behir.hu

A bross 2021-ben került elő Lőkösháza külterületén. A becsületes megtaláló behozta a Munkácsy Mihály Múzeumba, példaértékű tettéért fogadja hálás köszönetünket – Nagy Dániel Sándor régész írása.

A tárgy átmérője 3 cm, készítésének ideje Kr. u. 2. század, műhely Rajna vidék, esetleg Gallia, anyaga bronz és üveg. Kör alakú, az ív mentén arányos elrendezésben hat kisebb kör illeszkedik a központi maghoz. A kisebb körök üvegbetéteinek színe zöld és vörös. A központi, nagyobb kört pálcatagokkal 12 rekeszre osztották sugarasan, váltakozva fehér-kék üvegzománccal töltötték ki. Közepe lyukas, itt eredetileg volt egy síkból kiemelkedő gomb tag. Hátlapján kapcsolótű, tűtartó és rugószerkezet található.

A fibula (ruhakapcsoló tű) viseleti elem, ékszer, megmutatta a kor divatját, tulajdonosa státuszát, foglalkozását, nemét, etnikumát. Az emailos fibulák a római provinciák tárgyai, gyártásuk az Alpoktól északra lévő területeken keresendő, bizonyosan itt voltak a készítő műhelyek is. Az email lényegében fémvegyületekkel ötvözött olvasztott üveg, amit a fém felületek mélyedéseibe, rekeszeibe öntöttek. Legfontosabb alapanyaga a szilícium-dioxid, folyósítására alkálifém-karbonátokat, nitrátokat és szulfátokat használtak. A római korban ékszereket, használati eszközöket, edényeket, fegyvereket, lószerszámokat stb. díszítettek emaillal. A Kr. u. 1. században kezdődik a technikai eljárás használata. Nagy divatja a Római Birodalomban a 2-3. századra tehető. A 3. század végén leállnak az emailos tárgyak gyártásával, valamiért nincs rá kereslet, vagy az alapanyagok beszerzése egyre körülményesebb.

Az emailos fibulák nagyon szépek, színesek, nem csoda, hogy nem csak a műhelyek körzetében terjedtek el, hanem az egész Birodalomban, sőt a Barbaricumban is távolsági kereskedők révén. A ruhakapcsoló tűk kisméretűek, sokat lehetett fölmálházni, jól bírták a hosszú utazást, ezért az igények kielégítésére érkezett belőlük az Alföldre is a szarmatákhoz.

A lőkösházi ruhakapcsoló tűt valószínűleg figyelmetlen szarmata tulajdonosa veszíthette el, de az sincs kizárva, hogy egy temető van a területen és a folyamatos mélyszántások már érintik a sekélyebb sírokat. Az eke kezdi felhozni a felszínre a leletanyagokat…

Ez a nagyon szép, Római Birodalomból származó tárgy megtekinthető lesz a Munkácsy Mihály Múzeum január végén nyíló, Mindig van új a nap alatt – A Munkácsy Mihály Múzeum új szerzeményei című időszaki kiállításán.

Nagy Dániel Sándor, régész

További programok »

FEL