A semmivel sem összetéveszthető dallam akkor csendül fel, amikor Tuco a film vége felé eszeveszetten rohangál egy temetőben a sírok között, keresi a 200 ezer dollárt tartalmazó sírt. A zenét Ennio Morricone szerezte, címe: L’estasi Dell’Oro. 1983-tól a Metallica is játssza rendszeresen koncertjein, esetleg innen lehet ismerős a The Ecstay of Gold.
A bevezető részt nem azért írtam, mert a régészek önkívületi állapotba kerülnek a régi aranytárgyaktól, de kétség kívül az arany okoz valamiféle megváltozott tudatállapotot. A legutolsó alkalom, amikor „eksztázisba” estem, egész nap Ennio Morricone zenéje zakatolt a fülemben, pont egy hete volt, amikor is behoztak a Munkácsy Mihály Múzeumba egy arany fülbevaló töredéket Békésről. Példamutató tettükért a megtalálók fogadják hálás köszönetünket.
A tárgy egy kora avar nagygömbös arany fülbevaló alsó része a 7. század elejéről. Mérete töredékesen: 2 cm hosszú, és 1,5 cm széles. Ép állapotban kb. 5 cm hosszú és 8 gramm lehetett. Egy nagyobb és három kisebb lemezgömbbel és granulációval díszített, aranyhuzal karikája elveszett. A tárgyat egy előkelő avar férfi viselhette. A nagygömbös fülbevalónak szép, Közép-Ázsiai párhuzamai ismertek.
Az avarok, Belső-ázsiai zsuan-zsuanok és Közép-ázsiai heftalitákból összeolvadt népe 567-568-ban költözött a Kárpát-medencébe, innen kiszorítva a Gepidákat és a Longobárdokat. 567-626 közötti időszak a Bizánc elleni háborúskodások évtizedei. Folyamatosan támadják a dunai határrendszert, ami miután átszakadt, a keleti szlávok elözönlötték a Balkán félszigetet. A Bizánci Birodalom csak évi aranyadóval tudta megvásárolni a békét. 573 és 626 között több mint 4 millió solidus, azaz 20 tonna (!) arany érkezett az Avar Birodalomba. Ebből a mennyiségből 2 és fél millió darab nagygömbös fülbevalót lehet készíteni. Az avar El Dorado, bearanyozott korszak 626-ig tartott. Ekkor Konstantinápoly falai alatt az avar seregek vereséget szenvedtek. A bizánci „aranycsap” elzárásával egy korszak, a korai Avar kor véget ért, átmenetileg az avarok gazdaságilag és politikailag is válságba kerültek.
Nagy Dániel Sándor, régész