A csokoládé mint fogyasztható gasztronómiai jelenség sokaknál van az első helyen. Olyannyira közkedvelt édességről van szó, hogy május 5-én van a csokoládé világnapja illetve július 7-én a nemzetközi csokoládénap, de ha ez sem lenne elég, január 27-én nem mást ünneplünk, mint a csokoládétortát. "Óh drága csokoládétorta világnapja, köszönjük, hogy emlékeztetsz bennünket ennek az édességnek a létezésére." De komolyra fordítva a szót, jöjjön némi infó a tortáról.
A modernebb sütemény megjelenése a 19. században, a kakaópor ipari gyártásával vált lehetővé. A csokoládéval töltött és bevont sütemények a cukrászat mesterműveivé váltak, különösen olyan országokban, mint Franciaország és Ausztria. Az egyik legismertebb klasszikust, a Sacher-tortát, 1832-ben sütötték meg Bécsben. Ez a híres torta a csokoládé és a sárgabaracklekvár házasságát ünnepli.
A csokitorta titka egyszerű: az íz, az állag és az érzelmi töltet. A gazdag csokoládéíz endorfint szabadít fel, ez pedig boldogságot okoz. Az elkészítése és fogyasztása valódi közösség élmény, legyen szó egy születésnapi buliról, esküvőről vagy éppen egy kis hétköznapi „bűnözésről”, bármilyen helyzetben fogyaszthatjuk ezt a finomságot.
Nem véletlen, hogy a csokitorta az egyik leggyakoribb választás a desszertek között. Számtalan változata létezik, a klasszikus réteges tortától kezdve a folyós belsejű lávatortán át egészen a gluténmentes, vagy vegán verziókig. Bármelyik is legyen a személyes kedvenc, a csokitorta mindig különleges helyet foglal el az ünnepi asztalon.