Lenkefi Zoltán: A pünkösdi hosszú hétvégén nyit a bábszínház, nagyon készülünk

2023. május 6. 11:11 | Mikóczy Erika

Május utolsó hétvégéjén hivatalosan is elfoglalja új otthonát a Békéscsabai Napsugár Bábszínház a felújított Urszinyi-Beliczey kúriában. A közelgő eseményről és más aktualitásokról a bábszínház igazgatójával, Lenkefi Zoltánnal beszélgetett a 7.Tv Aktuális című műsorában D. Nagy Bence műsorvezető.

 

– Május utolsó hétvégéjén egy nyitja meg kapuit a Békéscsabai Napsugár Bábszínház új otthona. Hogyan áll össze a hétvége programja?  

– Május 26-án 18 órakor lesz majd a bábszínház protokolláris megnyitója, ez szervezés alatt van. Sajnos erre a város közönsége nem fér be, mert a tereink végesek. Itt főleg azokra a résztvevőkre koncentráltunk, akik valamilyen módon kötődnek az építéshez, az építtetéshez. Azonban szeretnénk, ha valamilyen módon ezt is láthatná a közönség, ezért megállapodtunk a Békéscsabai Médiacentrummal, hogy valamilyen felületen élőben közvetítik majd a megnyitót, valószínűleg a Facebook-on vagy a YouTube-n. Május 27-én, szombaton pedig a közönség előtt is megnyitja a kapuit az új épület. Szerencsére a 10. Színházi Olimpia részese a bábszínházunk is, így megszerveztük, hogy közel 15 előadó érkezzen Békéscsabára és tartson előadásokat május 27-28-29-én, a pünkösdi hosszú hétvégén. A végleges programot rövidesen közzétesszük. Nagyságában olyan lesz ez az egész, mint egy bábfesztivál. Május 27-én, szombaton 10 órakor kezdünk majd: gólyalábasok felvezetésével megyünk a sétálóutcától a bábszínházig. Ott ezután elkezdődnek a különböző kültéri és beltéri játékok, játszóházak, számos előadást lehet majd látni. Lesz olyan, ami majd a kúria előtti téren kap helyet, és persze az épületben is zajlanak az előadások. Emellett mind a három napon játszóházakkal várjuk a közönséget. Lesznek olyan vezetett bejárásaink is, ahol az épületet nézhetik meg az érdekélődők, de ehhez majd előzetes regisztrációra lesz szükség, hiszen természetesen nem tudunk egyszerre többszáz embert beengedni. Úgy 20-25 fős kulisszajáró közönséggel szeretnénk indulni, napjában többször is. Izgalmasnak ígérkezik ez a hétvége.

 

– Május utolsó vasárnapja gyereknap, így felmerül a kérdés, hogy az előadások kifejezetten csak a gyerekeknek szólnak majd, vagy megcéloztatok más korosztályt is?

– Minden korosztálynak szólnak az előadások. A városi gyereknapon nemcsak mi, hanem a könyvtár, a Csabagyöngye Kulturális Központ és a Munkácsy Emlékház is kínál programokat itt a belvárosban, és persze még számos más helyen.

 

 

– Folyamatban van a költözés, hol lehet most helyileg megtalálni benneteket?

– Úgy 80 százalékban már kiköltöztünk az Ibsen házból, a dobozaink az új épületben vannak. Kicsit még persze itt is és ott is vagyunk, folyamatos az ingázás, az autóink hozzák a dobozokat és viszik át a dolgainkat. Jelenleg a be- és kipakolás miatt szinte mindenhol kaotikus állapotok uralkodnak, de azon vagyunk, hogy a hónap végére minden a helyére kerüljön.

 

– Kiállításokon is dolgoztok.  

– Készül például a színházi intézet által összeállított kiállítás, amely bábtechnikákat mutat be, valamint a Beliczey kiállítás, amelyet Virág Zsolt úrral készítettünk. A magyar kastélyprogram segítségével egy olyan pályázatot nyertünk meg, amelynek révén a Beliczey kiállítás megvalósulhat. Ez kifejezetten az épületről, az épület történetéről szóló infografikai tárlat. Ezen kívül voltak különböző felajánlások, amelyeket örömmel vettünk. Dr. Bagdi László ügyvéd úr az 1900-as évek elejéről származó nemesi viseleteket ajánlott fel, ezeket szintén kiállítjuk, a történetük pedig olvasható lesz. Készítünk még olyan hologramos kis dobozokat, amelyekben különböző kultúrtörténeti jelentőségű dolgokat próbálunk kiemelni. Például a pemetefű cukorkáról lesz egy kis hologramos játék, amit majd végig lehet nézni egy gombnyomás segítségével. Vannak továbbá olyan tekerős, mechanikus bábjaink, amelyek a gyerekek számára érdekesek, és összefüggésben vannak a kiállítással. Ilyen például egy ló, amit most készítettem, ugyanis Beliczey Miklós, aki részben tulajdonosa volt a kúriának, ő egy fantasztikus lovasember volt. Ennek emlékére készült a ló, ami vágtat –  egyszerű kis tekerentyűs játék, de ezzel is próbáljuk kicsit közelebb hozni a gyerekeket ehhez a történelmi jelentőségű épülethez.

 

– Most még leginkább csak kívülről láthatjuk az új bábszínházat. Hogyan kell elképzelnünk a belső teret?

– A kúria épülete egy klasszikus, szimmetrikus elrendezésű ház. A földszinten gyakorlatilag egy nappali szoba található, ennek a háta mögött három kisebb traktus, kisebb szobák. A nappali szoba mellett egy-egy vendégszoba van a jobb és a bal oldalon. A nappali rész úgy van elkészítve, hogy abban előadást tudunk tartani, de kiállításokat és akár konferenciákat, fogadásokat is tudunk ott rendezni. Az új épületrészben két előadóhely van, az egyik egy kisebb 70-80 fő befogadására alkalmas, a másik pedig egy nagyobb, nagyságrendileg olyasmi, mint az Ibsen stúdiószínház, ahol 120 főt tudunk fogadni. Így tehát 3 előadótér van, ahol dolgozhatunk. Az új épületnek a kúria mögé eső része pedig teljesen műhelyház: asztalosműhely, textilműhely, grafikai műhely és ezeknek a raktárai, helyiségei kaptak ott teret. Itt mindent meg tudunk csinálni mi magunk, és elfér a színpadkép is. Jó érzés, hogy mostantól fel tudjuk építeni a saját díszletünket a saját műhelyünkben. Minden tekintetben izgalmas időszak ez, és nagyon készülünk a nyitásra. 

További programok »

Kultúra

Próbálni kezdték a Jókaiban a Három sárkány, avagy a három nagynénit

Pár nappal ezelőtt mutatta be a 2024/2025-ös évadát a Békéscsabai Jókai Színház vezetősége, máris egy új darab olvasópróbájáról számolhatunk be. Pénteken elkezdődött a Három sárkány, avagy a három nagynéni című vígjáték olvasópróbája. Hunyady Sándor művét Katkó Ferenc viszi színpadra, amelyet májusban láthat majd a közönség.
17:27
FEL