Kozma Gábor: A fenntartóváltással lehetőségek nyílnak meg a csabai campus előtt

2018. március 6. 19:28 | behir.hu

Februártól a SZIE Agrár- és Gazdaságtudományi Kar Békéscsabán működő gazdasági campusa az egyházi fenntartásban lévő Gál Ferenc Főiskola szervezeti egységeként működik tovább. A Gál Ferenc Főiskola rektorával, dr. Kozma Gáborral a 7.Tv Aktuális című műsorában Szabó Rita műsorvezető beszélgetett.

 

– Várhatók-e változások az intézmény életében a fenntartóváltás következményeként?

 

A fenntartóváltással az egyik felsőoktatási intézménytől egy szervezeti, oktatási egység átkerült egy másikhoz. A Szent István Egyetem állami fenntartású intézmény, most pedig nem a magyar állam, hanem a Szeged-Csanádi Egyházmegye, a katolikus egyház egyházmegyéje a fenntartó. Valójában ez a különbség az állami intézmények közötti feladatátadáshoz képest, hogy minden ugyanúgy folyik tovább. Ugyanazokat a szakokat visszük tovább az átvett hallgatók javára az átvett munkatársakkal és oktatókkal. A fenntartó mégis más. Mi ezt úgy értelmezzük, hogy újabb lehetőségek is megnyílnak ezzel a békéscsabai intézmény előtt.

 

– Melyek ezek az újabb lehetőségek?

 

A Gál Ferenc Főiskola felsőoktatási intézményként ugyan nem egyetem, de egy intézményrendszeri sajátosság, hiszen az egyházi felsőoktatásban az a kialakult rend, hogy egyházanként, felekezetenként egy egyetem működik, a többi pedig főiskola. A katolikus intézményeknél a Pázmány Péter Katolikus Egyetem működik egyetemként, de a Gál Ferenc Főiskola felé is ugyanazok az elvárások. Nemcsak az állami elvárások, az akkreditációs elvárások, az oktatási hivatal jogszabályi elvárásai azonosak, hanem a minőségbiztosítás nemzetközi elvárásai is. Tehát ugyanolyan jól, magas szinten, elmélyülten és hatékonyan kell tudnunk oktatni. Mégis Békés megyében sajátos ez a jelenlét, hiszen a Gál Ferenc Főiskola nemcsak Békéscsabán működik, hanem otthon van Gyulán is az Egészség- és Szociális Tudományi Karral, és Szarvason is a pedagógiai intézettel. Ennél azonban sokkal nagyobb ez a Békés megyei jelenlét, hiszen maga a fenntartó szinte a megye valamennyi településén, városokban és a legkisebb falvakban is otthon van, közösségeket, egyházközségeket, plébániákat, más intézményeket működtet. Vagyis egy olyan fenntartóhoz került a békéscsabai intézmény, amelyik szerves része Békés megye életének. Részese annak a feladatellátásnak, ami a megye, az egyes települések, az ott lakók, a családok, az egyének javát szolgálja. Ez elsődleges küldetésünk, ez tehát megjelenik a kultúrában, a köznevelésben, egészségügyi, szociális ellátásban, és most a gazdasági képzésben is.

 

 

– Visszatérve a csabai campusra, mi a helyzet az iskola PPP hitelével? Hol tart a hitel kiváltásának a folyamata?

 

A PPP kiváltás egy korábban felépített terv szerint halad előre, és ezzel a kérdéssel találkoztunk Szarvason is. Ott egy kollégium kapcsán, a pedagógiai karon. Gyula nem érintett, de itt Békéscsaba igen. Éppen most jutott el odáig ez a megoldás országos szinten, hogy a PPP-s beruházásban és üzemeltetésben maradt intézményegységeket az állam kiváltja, és ez már úgy érintett minket Békéscsabán, hogy a kiváltás még azelőtt megtörtént, mielőtt átvettük volna az intézményt. A békéscsabai campuson van egy csodálatos, korszerű, világszínvonalú, 21. századi igényeknek is megfelelő belső központi rész könyvtárral, nagy előadóteremmel, kiszolgálóterekkel. Ennek tehát mi a terheivel már nem találkoztunk. Van még egy másik egység, amely viszont nem érint minket. Ez a kollégium. A felsőoktatási célokat is szolgáló kollégiumot nem vette át a Gál Ferenc Főiskola. Az is hamarosan ebbe a megoldási körbe, kiváltási körbe kerül. Szeretnénk ennek a kollégiumnak minden jó szolgáltatását a saját békéscsabai hallgatóink javára majd igénybe venni.

 

– Akik végeztek már a Szent István Egyetem békéscsabai campusán, de nyelvvizsga hiányában esetleg nem kapták meg a diplomájukat, ők hova fordulhatnak, hol tudják ezt elintézni?

 

Számukra is ugyanazt a lehetőséget tudjuk nyújtani, ami már bevált Gyulán és Szarvason a Gál Ferenc Főiskola keretében. Tehát amint a nyelvvizsgát teljesítették, és ennek dokumentumát, a nyelvvizsga bizonyítványt beadják, jogosulttá vállnak a diploma átvételére, amit már a Gál Ferenc Főiskola fog kiállítani. Azzal a megnevezéssel együtt, hogy a tanulmányokat a Szent István Egyetem körében folytatták. Ott kezdték, és ott teljesítették, a diplomát mi állítjuk ki.

 

– Mi a teendőjük esetleg azoknak, akik passzív féléven voltak az előző félévben?

 

A passzív félév azt jelenti, hogy még nem fejezték be a tanulmányaikat. Rájuk is ugyanaz vonatkozik, mint a most aktívan tanulmányaikat folytatókra Békéscsabán. Ők februártól, vagyis a tavaszi félévi beiratkozáskor már a Gál Ferenc Főiskolára iratkoznak be, veszik föl az újabb félévüket. Ugyanaz a Neptun rendszer, megtartják a hallgatói kódjukat. Számukra valójában a névváltozás jelenik meg elsődlegesen. Bár abban bízzunk, hogy ennél többet is fognak érzékelni, jobban fogják érezni magukat, gondoskodással találkoznak.

 

– Volt nyílt napjuk és tájékoztatót is tartottak.

 

A nyílt napot azoknak szerveztük, akik most érettségire készülnek, vagy még ez lesz az első felsőoktatási jelentkezésük, hiszen most Békéscsabán alapképzési szakok és felsőoktatási szakképzések maradtak. Nincsen olyan mesterszak, amire már korábbi diplomások jelentkezését várnánk. Jöttek is Békés megye több városából, vártuk őket Árpási Zoltán dékán úrral együtt. Ő, mint a tényleges házigazda már úgy is köszönthette őket, hogy a Szent István Egyetem által meghirdetett képzésekre várjuk a jelentkezéseket, de a felvétel már a Gál Ferenc Főiskolán történik. Árpási Zoltán dékán úr ennek, tehát az átadás, átvételi időszaknak a végigkísérőjeként, a hitelességével fordította meg őket. Azzal a hívó szóval, amit megerősített például nemcsak a tanulmányi osztálynak a képviselője, hanem az idegen nyelvi központunk vezetője is. Éppen erről a fontos dologról, a nyelvtanulásról, a hasznos, gyakorlatias nyelvismeretről beszélt. Valamint említette, hogy sok, kimondottan sok külföldi ösztöndíjat, részképzési lehetőséget kínálunk. Elvárjuk, hogy ezzel éljenek, és menjenek, élet és szakmai tapasztalatot szerezzenek, jöjjenek vissza, és építsék a hazai egzisztenciát.

 

– Mik a tervek a jövőt illetően? Akár itt Békéscsabán, akár az egész megyében.

 

Bízunk abban, hogy a békéscsabai tervek az egész megyére kihatnak, hiszen ez kiemelt helyszín, megyeszékhelyről van szó. Az itt folyó felsőoktatásnak természetesen üzenete van az egész megyére. Üzenete abban is lehet, hogy egy olyan új profilt kap az intézmény, ami igazán a Gál Ferenc Főiskolához köti. Ha gazdasági képzésről beszélünk, akkor ez az új profil azokra az egyéb működési területeinkre vetítheti ki a gazdasági ismereteket, azoknak a szükségességét, amiben erősek vagyunk. Hiszen a mi fenntartónk, az egyházmegye nagy köznevelési intézményfenntartó, rengeteg iskolánk van. Képzeljük el, minden óvoda, általános iskola, középiskola, szakképző intézmény önálló gazdálkodásával például a gazdasági szakemberekre folyamatosan igényt tart. Akár nagy intézmények ezres tanulói létszámmal. De a kisebbeknél ugyanez a helyzet, ott még összetettebb tudásra van szükség, minél kisebb az intézmény. Nemcsak az egyszer megszerzett diploma fontos, hanem a frissített, megújított tudás. Ebben támogatnunk kell a köznevelési intézményrendszert. Ott van az egészségügy, ott van a szociális ellátórendszerünk, a gyermekvédelmi rendszer pedig Magyarország-szerte számos helyen működik, számos feladatot adva, és munkavállalási lehetőséget is adva azoknak, akik akár Békéscsabán dolgoznak. Tehát ezeknek a sajátos, más nagy társadalmi rendszerekkel érintkező gazdasági ismereteknek egy olyan igénye van, ami egy szép profilt is tud adni. Aztán meglátjuk, hogy ebből szakirányú továbbképzések, új szakirányok, vagy újabb felsőoktatási alap-, vagy mesterképzési szakok lesznek. Teljesen újszerű dolgokat is tervezünk és indítunk, érdemes tehát figyelni.

 

További programok »

Itthon

Imi bácsi zenés műsora zárta az adventváró piacozást

Hevesi Imre azaz Imi bácsi zenés műsora zárta a város felújított és kibővített térségi vásárterének adventi programsorozatát. A vásártér még egyszer, ebben az évben utoljára karácsonyi dallamokkal köszöntötte a kézműves termékek iránt érdeklődőket.
18:28
FEL