A Békés Megyei Kormányhivatal és az Országos Magyar Vadászkamara Békés Megyei Területi Szervezete szervezésében, a Vadászat éve – 2019 programsorozat keretében, „Erdő közepében járok” címmel nyílt kiállítás kedden Valaczkai Erzsébet festőművész alkotásaiból.
A tárlat megnyitóján dr. Rákóczi Attila a Békés Megyei Kormányhivatal főigazgatója köszöntött a vendégeket, és tolmácsolta Takács Árpád kormánymegbízott üdvözletét. Mint mondta, a Békés Megyei Kormányhivatal, a Békés Megyei Vadászszövetség, valamint az Országos Magyar Vadászkamara Békés Megyei Területi Szervezete az elmúlt időszakban együttműködési megállapodást kötött, melynek keretében folyamatosan, cselekvési tervek mentén segítik egymás munkáját. Most például a hivatásos vadászok kötelező éves továbbképzése zajlik, ennek keretében szervezték meg a kiállítást.
– Takács Árpád ötlete alapján hívtuk életre a Vadászat éve – 2019 programot, az országos kiállításra készülve. Idén januártól, rendszeres időközönként tart programokat a kormányhivatal és a vadászkamara. Fontosnak érezzük, hogy társadalmi szerepvállalásunk révén kinyissuk a kormányhivatal kapuit, és biztosítsunk olyan alkalmakat is, mint ez a tárlat – jegyezte meg Rákóczi Attila.
Valaczkai Erzsébet – aki maga is aktív vadász – elmondta, hogy az aulában látható valamennyi kép pasztellkrétával készült, színes papír alapra. A tematikát próbálta úgy összeállítani, hogy részben az alföldi fajok domináljanak – kacsa, liba, fácán, nyúl – de emellett medvéről, farkasokról vagy hiúzról is láthatók alkotások.
Valaczkai Erzsébet kedvenc témái a madarak, a vadak és a famatuzsálemek
Valaczkai Erzsébet Békés megyei kötődésű. 1958-ban Orosházán született, de gyermekkorát a pusztaföldvári Haragos-ér partján töltötte. Ez a hely szinte minden napra tartogatott kisebb-nagyobb csodákat, amelyek örök emlékké váltak számára.
Rajzolni gyermekkorában is szeretett, de tudását csak 16 évesen – az orosházi Táncsics Mihály Gimnáziumban –, csendéletek és portrék sorozatával kezdte el fejleszteni. Érettségi után a szegedi Juhász Gyula Tanárképző Főiskola biológia-rajz szakára nyert felvételt. Diplomamunkáját madáretológiából írta és saját rajzaival illusztrálta.
1982 óta Heves megyében, egy festői környezetű falucskában, Tarnaleleszen él. Itt ismerkedett meg az erdő élővilágával, főleg a nagyvadak voltak számára újak. A tanítás és a család mellett járja az erdőt, mezőt, valamint 11 éve aktív vadász is. Az átélt élményeket rajzain és festményein próbálja megjeleníteni. Kedvenc témái a madarak, a nagyvadak és a mesés famatuzsálemek.
1984 óta állít ki rendszeresen, évente 2-3 önálló és csoportos tárlaton szerepel alkotásaival. Szakmai segítséget kezdetben Fülöp Erzsébettől, hódmezővásárhelyi festőművésztől, majd Muray Róberttől és Csergezán Páltól kapott.
1995-ben a Magyar Alkotó Művészek Egyesülete, mint grafikust vette fel tagjai sorába. Megalakulása óta tagja a Vadászati Kulturális Egyesületnek.