Az elismerést 2000 óta adományozza az önkormányzat a szociális munka területén kiemelkedő teljesítményt nyújtó dolgozóknak. Idén az elismerésben Kernné Fitor Margit, jelnyelvi tolmács, szociális szakember és a MIVA Bölcsi Szolgáltató Közhasznú Nonprofit Kft. kollektívája részesült.
– Önök képviselik településünk szívét és lelkét, és munkájukkal nap mint nap hozzájárulnak közösségünk erősítéséhez. Az önök odaadó munkája nélkül nem lennénk képesek segítséget nyújtani azoknak, akiknek erre szükségük van. Köszönjük – hangsúlyozta Szarvas Péter, Békéscsaba polgármestere.
Herczeg Tamás országgyűlési képviselő a díjazottakhoz és a megjelentekhez intézett beszédében nyomatékosította: amennyiben szeretnénk megváltoztatni a világot, le kell hajolni azokhoz, akik rászorulnak. Kiemelte, hogy a másokkal szembeni felelősségvállalás az, ami a civilizációnk alapját adja. Hálával és köszönettel fordult azokhoz, akik kísérik a társadalom perifériájára szorult embereket.
A Kiváló Szociális Munkáért kitüntetés díjazottjai
Kernné Fitor Margit, vagy ahogy mindenki ismeri „Gitta”, siket szülők gyermekeként a különleges siket kultúrát belülről ismeri, a jelnyelvet anyanyelvként használja. Édesapja a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetsége (a továbbiakban: SINOSZ) Békés Megyei Szervezetének egyik vezetője volt, így elkötelezettsége a siket és nagyothalló emberek iránt végigkísérte egész eddigi életútját. Ez az elhivatott hozzáállás tükröződik jelnyelvi tolmácsként végzett munkájában is, amelyet a SINOSZ Békés Megyei Jelnyelvi Tolmácsszolgálatának szakmai vezetőjeként töretlenül, lelkiismeretesen 15 éven át látott el.
Munkáját az egyenlő esélyű hozzáférés biztosításának szellemisége, valamint az információk akadálymentesítésének szándéka határozza meg. Szociális érzékenység és humánum jellemzi minden cselekedetét. Gitta ösztönösen és tudatosan is élharcosa siket és nagyothalló sorstársak életkörülményei javításának, hite és küldetése egy méltó és célokkal teli élet megteremtése. Személyes példamutatása a jelnyelvi tolmács szakmában dolgozók számára nélkülözhetetlen napjainkig is.
A SINOSZ által működtetett jelnyelvi tolmácsképzés meghatározó oktatójaként sokan és sokat tanulhattak tőle. A szakma lelkét, küldetését élete alapértékeként kezeli. Gitta hosszú éveken át volt motorja a Tolmácsszolgálatnak és a Megyei Szervezeteknek egyaránt. Nem ismerte a munkaidő eleje és vége fogalmakat, ha feladat volt, azt teljesíteni kellett. Szemléletet formált, tolmácsolt, ösztönzött, biztatott, lehetőséget teremtett. Áldásos munkája kiterjedt a közoktatásban lévő siket és nagyothalló gyermekekre, mindent megtett és megtesz annak érdekében, hogy a hallássérült fiatalokat továbbtanulásra ösztönözze. Gitta önzetlensége és tettrekészsége sok ember életébe hozott reményt és esélyt.
Az évtizedek óta végzett elhivatott, lelkiismeretes, eredményes és magas szakmai színvonalon végzett munkájának méltó elismerését fejezi ki a „Szociális Munkáért” kitüntetés.
1993. július 1-jén nyitotta meg kapuit a MIVA Bölcsi, korábban Békéscsaba város 1. Számú Bölcsődéje. 1993 óta több átalakuláson ment át a Bölcsőde. 1993-ban 14 fő volt az alkalmazottak létszáma, jelenleg 17 fő dolgozik és teszik szebbé a gyermekek mindennapjait. Van, aki a kezdetek óta a csapatot erősíti, de többen innen mentek nyugdíjba.
Az elmúlt 30 évben számos felújításon, korszerűsítésen esett át az épület. Legutóbb 2018-ban az épület egy jelentős korszerűsítésen, bővítésen esett át. Így egy modernebb környezetben tudják fogadni immár az 54 gyermeket.
2012 óta részt vesz a MIVA Bölcsi Nonprofit Kft. berkein belül a hallgatók oktatásában, szakmai gyakorlati helyet biztosít a képzésben résztvevők számára.
A bölcsőde valamennyi dolgozója fontosnak tartja, hogy minden egyes nap egy élmény legyen a gyermekek számára. A gyermeknevelés a világ legnehezebb és legfelelősségteljesebb hivatása, de a legszebb is. A bölcsődés korú gyermekek nyitottak a világra, kíváncsiak a környezetükben zajló történésekre és könnyen befogadják az újdonságokat. Az egyéni bánásmód elve lehetőséget teremt arra, hogy a gyermekek saját érdeklődésüknek, érési szintjüknek megfelelő tevékenységet választhassanak, testi-, lelki-, érzelmi-, értelmi fejlődésük elősegítése érdekében. Évszaknak, ünnepköröknek megfelelően alkotó tevékenységekben vesznek részt, mondókát, dalokat tanulnak vagy a papírszínház adta élménnyel gazdagodnak.
Az intézményvezető célja, hogy a magyarországi bölcsődék szakmai munkájához és társadalmi megítélésének emelkedéséhez tevékenységével hozzájáruljon, illetve, hogy a magyarországi bölcsődék közötti összefogás erősödjön, a bölcsődékben holisztikus szemléletű kisgyermeknevelés valósuljon meg. Szeretnék elérni továbbá, hogy a hallgatók jó minőségű elméleti és gyakorlati képzésben vegyenek részt, annak érdekében, hogy az iskola befejezésével, jó szakemberekké váljanak, és színvonalas, tartalmas napközbeni ellátást biztosítsanak a 0-3 éves korosztály számára.
Lelkiismeretes, magasszínvonalú munkájuk, a gyermekkel való szeretetteljes gondoskodásuk méltó elismerését fejezi ki a Kiváló Szociális Munkáért kitüntetés.
A rendezvényen közreműködött a Vox Anima Trió együttes.