A Csabagyöngye Agóra-termében zajló eseményen először Szarvas Péter polgármester köszöntötte a megjelenteket. A városvezető beszédében azt a sokak számára láthatatlan munkát méltatta, amely a szociális szférában dolgozók révén a társadalom egyik alapköveként szolgál.
– Ma is sokan szorulnak segítségre a társadalom tagjai közül, egy jó társadalom pedig arról ismerszik meg, hogy megszervezi a gondoskodást, a törődést. A szociális munka napja közeledtével azért is köszöntöttük most a szektorban dolgozókat, mert azok, akik ezen a területen végzik hivatásukat, nem harsányak, nem magamutogatóak. Búvópatakhoz hasonlít a munkájuk, amely csendesen, de minden szükséges helyre elér. Fontos, hogy áldozatos munkájukat, kitartásukat időről időre elismerjük, megköszönjük – fogalmazott a polgármester. Hozzátette: Békéscsabán erős szociális háló működik, az önkormányzat évente számos támogatást biztosít a rászorulóknak, szocális lakásokat tart fent, és többek között ösztöndíjjal segíti az egyetemistákat.
Herczeg Tamás országgyűlési képviselő köszöntőjét az esemény házigazdája, Czitor Attila, a Békéscsabai Jókai Színház színművésze tolmácsolta.
– „Az életben nem tehetünk nagy dolgokat, csak kis dolgokat, nagy szeretettel.” Teréz anya gondolatai jutottak eszembe, hiszen az ez évi díjazottak és az itt ülők valamennyien értik és érzik, mit jelent szeretettel szolgálni a legnehezebb körülmények között is. A szociális munkásnak egész személyisége a munkaeszköze, feladataihoz határozottság, elhivatottság kell, nem elég a rutin. Éppen ezért ennek a rendkívül fontos szférának a dolgozói minden tiszteletet és elismerést megérdemelnek – hangzottak a képviselő gondolatai.
A köszöntőket követően a díjak átadása, majd Liszi Melinda és Csonka Dóra, a Békéscsabai Jókai Színház művészeinek előadása következett a legnépszerűbb musical-dallamokat felelevenítve.
Kiváló Szociális Munkáért kitüntetést kapott Bagita Géza
Bagita Géza 2008 májusában kezdte munkáját a Békéscsabai Kistérségi Egyesített Szociális Központ Ady Endre utcai bentlakásos intézményében.
2011 óta tevékenykedik a szenvedélybeteg nappali ellátásában terápiás munkatársként. Fáradságos és kitartó munkájával folyamatosan segíti azokat az embereket, akik az intézményhez fordulnak támogatásért, gondoskodásért.
A speciális nappali ellátásban ellátott személyek szenvedélybetegségüknél fogva olyan speciális igényűek, amely igényeket csak egy speciális szakmai felkészültséggel bíró szakember és szemlélet képes hatékonyan ellátni. Bagita Géza elhivatottsággal, odafigyeléssel, lelkiismeretesen végzi munkáját. Nagy türelemmel gondoskodik az ellátásra szoruló emberekről. Az egyik legnehezebb célcsoporttal foglalkozik nap mint nap, empátiája, emberismerete segítségével szót ért a legkülönfélébb kliensekkel.
Tevékenységét az ellátottak bizalommal, kollégái elismeréssel jutalmazzák. Mindenkinek legjobb tudása szerint segít. A munka számára hivatás is, feladatát odaadással, körültekintően, alázattal látja el. A munkaközösség megbecsült tagja, akinek ötleteire, emberségére mindig lehet számítani. Szemlélete, mely szerint a változásra és a felépülésre mindig van lehetőség nagymértékben elősegíti az intézmény magas színvonalú szakmai munkáját.
A hosszú évek óta végzett elhivatott, lelkiismeretes, eredményes és magas szakmai színvonalon végzett munkájának méltó elismerését fejezi ki a a Kiváló Szociális Munkáért kitüntetés.
– A mi dolgunk egy új élet lehetőségének a biztosítása. Sok hajléktalannal vagy épp munkanélkülivel foglalkozunk. Igyekszünk teret adni nekik, hogy minden nap, ha kis célokkal is, de célokkal keljenek fel. Manapság közülük sajnos sokan nem tudnak hosszú távon gondolkodni, de az ember akkor tud ember maradni, ha vannak tervei – fogalmazott a díjazott.
Kiváló Szociális Munkárt kitüntetést vehetett ét a 3. Számú Bölcsőde kollektívája
A Békéscsabai Egészségügyi Alapellátási Intézmény 3. Számú Bölcsőde 39 éve, 1985. szeptember 1-jén nyitotta meg kapuit. Kezdetben 120 férőhellyel üzemelt, jelenleg a kisgyermekek fogadása 156 férőhelyen történik. Az intézmény a Békéscsaba központjában való elhelyezkedése által kapta a közismert „Belvárosi Bölcsőde” nevet.
Az alapfeladat ellátásán túl, 2006. év áprilisa óta játszóház is működik az intézményben, amely segíti a kisgyermekes nők munkaerőpiacra való visszajutását, a gyermekek napközbeni időszakos elhelyezését. A 3. Számú Bölcsődében 1 fő bölcsődevezető irányításával 27 fő kisgyermeknevelő és 6 fő dajka látja el a feladatokat. A kisgyermeknevelők és bölcsődei dajkák munkáját 6 fő technikai munkatárs, konyhai dolgozók, karbantartók segítik.
A bölcsődében dolgozó szakemberek gyermekszeretetükkel biztosítják a harmonikus légkört, a kiegyensúlyozott fejlődés feltételeit. Hivatástudatuk, a szakma szeretete a minőségi munkavégzésük alapja. A kollégák példaadó viselkedése modellértékű a három éven aluli korosztály számára. A bölcsődés korú sérült, korai fejlesztést igénylő kisgyermekek ellátása fokozott együttműködést igényel a fejlesztő tevékenységet végző szakemberekkel. A bölcsőde szakdolgozói odafordulással, türelemmel fogadják azokat a családokat, akik valamilyen ok miatt segítségre szorulnak gyermekük ellátásában, gondozásában, nevelésében.
A kollektíva empatikus viselkedésének, nyitottságának eredmén ye, hogy az ide járó gyermekek a beszoktatási időszakon túllépve kiegyensúlyozottan, vidáman töltik el napjaikat.
A kötelezően végzendő feladatokon túl a szakmai kollektíva a bölcsődébe beíratott kisgyermekek és családtagjaik részére rendszeresen vállalja a közösségi rendezvények – farsang, majális, gyermeknap, juniális, tavaszi és őszi egészségnapok – megszervezését és lebonyolítását.
Lelkiismeretes, magasszínvonalú munkájuk, a gyermekkel való szeretetteljes gondoskodásuk elismerése a Kiváló Szociális Munkáért kitüntetés.
– Nagy meglepetésként ért bennünket az elismerés híre, hiszen bár a szociáli ágazat részét képezzük, de talán nem a klasszikus értelemben végzünk szociális munkát. Az, hogy intézményünk ebben a díjban részesülhetett, egyszerre egy múltbéli elismerés, egy jelen időben is élő együttműködés és a jövőbe vetett bizalom. A színpadra most huszonegy kollégámmal álltunk ki, de többen nem voltak jelen, hiszen ma is fogadtuk a kisgyermekeket – osztotta meg stábunkkal Bogár Éva, a Békéscsabai Alapellátási Intézmény igazgatója.