Jövőre is folytatódnak a TOP-keretből megvalósuló fejlesztések Békéscsabán

2016. december 1. 13:33 | Mikóczy Erika

 

Békéscsabának a Terület és Településfejlesztési Operatív Programban (TOP), a korábban megítélt több mint 13 milliárd forinton felül plusz 1,7 milliárd forintot szavazott meg a kormány. Ez azt jelenti, hogy a 2020-ig tartó időszakban ebből a forrásból összesen 14,93 milliárd forint felhasználásáról dönthet a város.

A TOP-keretből megvalósítandó fejlesztéseket alapul véve született meg Békéscsaba Integrált Területi Programja (ITP), amely részletesen tartalmazza az adott időszakban tervezett fejlesztéseket, a gazdaság, a városi közszolgáltatások, a társadalmi integráció és közösségi együttműködés, valamint az ökológiai fenntarthatóság elősegítése terén. A kibővült keret miatt az ITP-t is módosítani kell.

 

Pályázatok TOP-keretből 2017 első negyedévében

A Békéscsabai Városfejlesztési Kft. az Integrált Területi Program alapján jelenleg azokat a pályázatokat készíti elő, amelyeket a tervek szerint a jövő év első negyedévében nyújt be Békéscsaba. Dr. Ferenczi Attila tanácsnoktól arról érdeklődtünk, mely területeken terveznek fejlesztéseket.

– Milyen TOP-keretből megvalósítandó pályázatok beadását tervezik a jövő év első negyedévében?

– A Családbarát munkába-állást segítő intézmények, közszolgáltatások fejlesztése felhívásra tervezzük benyújtani a 3. számú bölcsőde (Wlassics sétány 4.) korszerűsítéséről, akadálymentesítéséről és energetikai fejlesztéséről szóló pályázatot. A Szegfű utca 11. szám alatti óvoda korszerűsítését, akadálymentesítését és energetikai fejlesztését is ennek keretében tervezzük megvalósítani. A Lencsési út 15. szám alatti óvoda korszerűsítése szintén fontos, ez lenne a következő. Emellett az önkormányzati épületek energetikai korszerűsítése címén a Százszorszép Művészeti Bázisóvoda komplex energetikai korszerűsítésére szeretnénk pályázni, valamint a Kölcsey utca 15. szám alatti óvoda akadálymentesítését és energetikai fejlesztését is ebből a keretből oldanánk meg. Ugyancsak ebből a zsebből pályáznánk a Dr. Becsey Oszkár utca 25. szám alatti óvoda akadálymentesítésére és energetikai korszerűsítésére, valamint az Orosházi út 2. szám alatti Mackó-Kuckó Óvoda korszerűsítésére és akadálymentesítésére.

– Nézzük, mit takarnak ezek a pályázatok? Milyen nagyobb fejlesztéseket terveznek a 3. számú bölcsődében, a Szegfű utcai óvodában és a Lencsési úti óvodában?   

A megnövekedett igények miatt több bölcsődei férőhelyre van szükség, és fontos az is, hogy a szülők a bölcsődében, óvodában biztonságban tudják gyerekeiket. Ezért a belvárosi bölcsődében két új csoportszoba, valamint tornaszoba, mozgássérült vécé és sószoba kialakítását tervezzük. Szükség lesz némi belső átalakításra és felújításra, a tervek szerint a játszóházi szobát is áthelyezzük. Ez a fejlesztés összesen mintegy 120 millió forintba kerül. A Szegfű utcai óvodában a meglévő épület belső átalakítása és szükség szerinti felújítása cél. Itt fejlesztőszoba, valamint tornaszoba és szertár kialakítását tervezzük, és szintén lesz mosdó a mozgássérülteknek. Ennek a beruházásnak a költsége 105 millió forint. A Lencsési úti „Zöldoviban” a célunk a meglévő óvodaépület belső átalakítása és felújítása, továbbá itt is tervezzük fejlesztőszoba, tornaszoba és szertár, valamint akadálymentes vécé kialakítását. Ez a beruházás 110 milliós.  Mindhárom intézményben tervezzük például a nyílászárók szükség szerinti cseréjét, a szigetelés felülvizsgálatát, javítását, a hidegburkolat cseréjét szükség szerint. Szintén fontos az épületgépészeti rendszer és az elektromos hálózat felülvizsgálata, de a költségkeret figyelembevételével például napelemek elhelyezését is tervezzük.

– Az önkormányzati épületek energetikai korszerűsítése keretében további négy óvodában terveznek fejlesztéseket. Ezek mit foglalnak magukban?

Az energetikai fejlesztés a komfortérzet javításán túl azért is fontos, mert jelentős költségmegtakarítás érhető el vele. Négy óvoda épületének energetikai felújítására pályázunk, mindegyikről elmondható, hogy több évtizede épültek, jelentős felújításon nem estek át.  Az épületek szerkezetének állapota többnyire megfelelő, azonban energetikai jellemzőik nem felelnek meg a mai kor követelményeinek. Gondok vannak a hőszigeteléssel, a nyílászárók is többnyire elavultak. Az épületek villamos-rendszere működőképes, de szintén elavult, a fűtési és meleg-vízellátási rendszerek sem felelnek meg az energetikai előírásoknak. A pályázat keretében a Százszorszép óvoda energetikai korszerűsítését 130 millió, a Kölcsey utcai és a Dr. Becsey Oszkár utcai óvodáét 90-90, az Orosházi úti óvodáét 120 millió forintból szeretnénk megoldani.

Pluszforrás – plusz fejlesztések

Békéscsaba önkormányzata a kormány határozata szerint a korábban megítéltnél 1,7 milliárd forinttal nagyobb összeg felett rendelkezhet. A pluszforrásra való tekintettel a Békéscsabai Városfejlesztési Kft. további fejlesztésekre javasol többletkötelezettség-vállalást.

Az egyik a Lencsési út-Építők útja kerékpárút-hálózat és úthálózat-fejlesztése (a beruházás becsült költsége 770 millió forint). A cél, hogy a Lencsési lakótelepről gyorsabb legyen az eljuttatás a Kétegyházi út-Szabolcs utca irányába. Ennek keretében a Lencsési úttól, a körgát mentén, az Építők útja felhasználásával 1 800 méter hosszúságú, tehergépkocsi és autóbusz forgalomra is alkalmas aszfaltút építése lenne szükséges kerékpársávval.

A következő kerékpárút, járda és közvilágítás építése az Ipari úton és a Tevan utcában (a beruházás becsült költsége itt 310 millió forint). A kerékpárúttal az Északi ipartelepen lévő cégek válnának elérhetővé biciklivel is. Az Ipari úton építendő kerékpárút hossza 1550 méter a Tevan Andor utcában 900 méter.

Szintén az elképzelések között szerepel kerékpárút létesítésére a Szabolcs utcán, Temető soron (a beruházás becsült költsége 150 millió forint). Az építendő kerékpárút a Szabolcs utcán az Ihász utcai vasúti gyalogos felüljárótól (Repülőhíd) a Szarvasi útig 1050 méter hosszúságú. Az Andrássy útnál épült valamint a Temető sor, Bartók Béla úti kerékpárút összekötéséhez pedig 270 m hosszúságú kerékpárutat kell építeni, ezzel a kerékpárút folytonossága ebben az irányban is biztosított lenne.

A negyedik javaslat a Kígyósi utca, Kerekegyházi utcán megvalósítandó kerékpárút megépítésére vonatkozik. Kutyej Pál képviselőt többen keresték meg a kerékpárút igényével. Ha ez a fejlesztés megvalósul, a megépülő kerékpárút csatlakozik majd a Wenckheim emlékhelyeket összekötő kerékpárúthoz, emellett biciklivel is egyszerűbben lesz megközelíthető a Csabagyöngye szőlőültetvény és környéke.

Az ITP módosítását a közgyűlés a decemberi ülésén tárgyalja majd.

További programok »

Önkormányzati hírek

Szociális tűzifával támogatja rászorulókat az önkormányzat

Békéscsaba Megyei Jogú Város Önkormányzata már több mint 10 éve egész évben támogatja az arra rászorulókat, így a téli időszakban szociális tűzifával segíti a hátrányos helyzetben élőket. Az elmúlt évben 1865 mázsa fát szállítottak ki a szakemberek, összesen 373 alkalommal, ami több, mint 200 családot érintett. A kérelmek feldolgozása folyamatosan zajlik, 2024-ben már háromszori alkalommal igényelhető szociális tűzifa.
10:24
FEL