– Itt eredendően egy őszibarack fa volt – mutat egy lefűrészelt tönkre dr. Sicz György –, amely 30 év után kiszáradt és kivágtuk. Közben a rönk mellett, négy éve egy keserű mandula alany vadhajtása nőtt ki.
A kertészmérnök a mandulát három éve két kajszi szemmel beszemezete. Azóta a megnőtt fa idén hozta az első termést. Az egyik szem hajtásából kajszi, míg a másikból – számára teljesen érthetetlenül – fekete kajszi lett. Elmondása szerint ez egy genetikai aberráció, a cseresznyeszilvának és a kajszinak a hibridje. Csak az kérdés, hogy ez miképp történhetett meg?
– A termése ugyanúgy néz ki, mint a kajszié: finom, bársonyos szőrzet borítja, míg a cseresznyeszilvának fényes a héja – folytatja. – A húsa azonban nem sárga, mint a kajszié, hanem bordó. Az az érdekes, hogy az interneten fellelhető fekete kajszinak is sárga a húsa. Azonfelül a kajszi és a fekete kajszi vesszője pettyezett, a szilvának pedig lila színű.
Idén egyelőre négy darab kajszilva termett a fán. A gyümölcsnek három íze van: cseresznye, szilva és kajszi; a domináns ez utóbbi.
– Az eddigi ismeret fajtáktól eltérő tulajdonságai vannak a növénynek, ezért genetikai vizsgálatra a gödöllői genetikai intézetbe küldöm – fűzi hozzá.