A szociális alapszolgáltatás intézményei segítenek abban, hogy idős vagy beteg hozzátartozóink biztonságban, hasznos elfoglaltsággal és szakavatott emberek segítsége mellett töltsék napjaikat. Herczeg Tamás tanácsnok szerint Békéscsaba önkormányzata igyekszik ehhez is egyre jobb feltételeket teremteni. A Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) keretében most az idősek klubjainak, valamint a pszichiátriai és szenvedélybetegek alapellátásának fejlesztésére pályázik a város. A részletekről Herczeg Tamás nyilatkozott.
– A szociális alapszolgáltatás terén jelenleg mely intézmények fejlesztésére és milyen összegben pályázik a város?
– A TOP-keretből 174 millió forint áll rendelkezésre erre a célra. Összesen 100 millió forintból szeretnék fejleszteni a Kossuth utcai, a Mokry utcai és Jázmin utcai idősek klubjában a nappali ellátás feltételeit, itt valójában egy intézmény három telephelyéről van szó. 74 millió forintból pedig a Bankó András utca 44. szám alatti épület egy részét szeretnék korszerűsíteni a pszichiátriai betegek és szenvedélybetegek közösségi ellátásának fejlesztése érdekében.
– A kihasználtságot illetően mi a tapasztalat ezekben az intézményekben?
– Ha az érintettek nappali ellátása jó körülmények között történik, akkor azt szívesen veszik igénybe a környéken élők. Van, aki több időt tölt ott, másoknak a nappali étkeztetését oldják meg. Sok olyan idős ember van, akinek a közösségi élményeket leginkább ezek a helyek jelentik. Itt szociális szakemberek foglalkoznak az ellátottakkal, akik számos programnak lehetnek részesei. Megünneplik például a jeles napokat, van, hogy fellépők mennek oda, máskor maguk készülnek műsorral. A kluboknak otthont adó épületek közül többre is ráfér a felújítás, örülök, hogy most lehetőség nyílik erre. A Bankó András utcai ingatlanban pedig a pszichiátriai és szenvedélybetegek közösségi ellátása folyik majd. A közösség az ő esetükben is megtartó erővel bír, de preventív szerepe is van.
– Milyen nagyobb felújítások valósulhatnak meg a pályázat segítségével?
- Általános elvárás az energetikai hatékonyság növelése, szükség szerint a nyílászárók cseréje, az épületek hőszigetelése és a fűtéskorszerűsítés. Itt különösen fontos az épületek akadálymentesítése, hogy a mozgásukban akadályozott emberek is jól érezhessék magukat, és nyugodtan tudjanak közlekedni. Szükség esetén az egyes helyiségeket fel kell újítani, és van, ahol a burkolat szorul cserére. Ez mind-mind azt a célt szolgálja, hogy otthonosabb, vonzóbb legyen a környezet az ideérkezőknek.