Idegenek és ismerősök – szeptember 20-án lesz a bemutató

2024. szeptember 16. 13:06 | Csiffáry Zsuzsanna

Hétfőn délelőtt tartották meg az Idegenek és ismerősök sajtónyilvános főpróbáját. A Jókai Mór és Munkácsy Mihály találkozását feldolgozó művet Herczeg T. Tamás állította színpadra, a darab bemutatója szeptember 20-án lesz.

Elérkezett a sajtónyilvános főpróbája Zalán Tibor darabjának, amit Herczeg T. Tamás gondolta színpadra. A rendező, aki a harmadik darabot viszi színpadra a Jókaiban, a kérdésünkre elmondta, hogy az Idegenek és ismerősök valós és abszurd-szürrealista is egyben. 

– Két fantasztikus ember találkozását mutatjuk be a darabban. Sok olyan kérdés vetődik fel, ami a ma emberét is foglalkoztatja. Napjainkban is kíváncsiak az emberek a bulvár cikkekre, amelyekben híres emberek magánéleti vagy alkotói válságáról számolnak be. A történet bővelkedik vívódásokban, nehézségekkel teli gondolatokban, de olyan problémák is megjelennek, amelyek az átlag embereket is érintik. Ezalatt értem például a szerelem változását és a házastársakkal való együttélést – fogalmazott a rendező, aki gondolatait kiegészítette azzal, hogy egy kortalan környezetet igyekeztek a díszletekkel kialakítani, amelyben a figurák nagyon is maiak. 

 

Fotó: Szabó Richárd/ Behir.hu

 

Czitor Attila a történetben Jókai Mórt alakítja. A színművész kiemelte, hogy egy nemzeti idol megformálása többlépcsős folyamat. 

– Két nagy kvalitású művész életébe csüppenünk bele. A rendező egy álomszerű világot talált ki, így olyan minden, mintha Jókai csupán álmodná az egészet, hiszen nem történik meg vele ez a fiktív találkozás. Amikor kerestem az ő karakterét, ezen már el tudtam indulni. Jókai a megválaszolatlan kérdéseire keresi a választ. Az életben elkövetett bűnökre, titkokra. Felvetődik a kérdés, hogy mit csinálhattam volna jobban, egyértelműen megjelenik Munkácsy Mihály világhírnévhez vezető útja – mondta Czitor Attila színművész, majd hozzáfűzte, hogyan folytatta a karakter felépítését a darabban. 

– Nem a nagyság felől közelítek meg egy szerepet. Gyakorlatilag ez lehetetlen. Azt az életutat, amit ők bejártak, mi nem tudjuk színészként besűríteni. Színészként a drámákban lévő történeteket kell kibontanunk, és azokban megkeresni azt a magatartásmódot, amit az adott korban, környezetben Jókai Mór, vagy Munkácsy Mihály reagált volna – nyomatékosította. 

A világhírűvé vált Munkácsy Mihály szerepében Gerner Csabát láthatjuk, aki úgy nyilatkozott minden szerepet jó megformálni, de azelőtt még azt meg is kell találni. 

– A szerep az szerep, azt mindig jó megformálni, megtalálni a gócpontját, megkeresni azt, hogy milyen is lehetett az ember. De a színész, mint mindenki más magából indul ki elsősorban, hiszen nem tudunk az ismeretségre támaszkodni. A darabban egy laza Munkácsy Mihályt láthatnak majd a nézők. Ez a Munkácsy túl van az élete nehézségein, a gyermekei elvesztésén, és olyan rálátása van a világra, ami már csak föntről van – tette hozzá Gerner Csaba színművész. 

Az Idegenek és ismerősök című darabot szeptember 20-án láthatják először a Békéscsabai Jókai Színház stúdiószínpadán. 

 

Galéria

További programok »

Kultúra

Komlósi-csabai nyugdíjas tanárnő kiállítása nyílt meg Tótkomlóson

A Komlósiak hazavándorolnak kiállítás sorozat keretében nyílt meg a napokban a Tótkomlósi Művelődési Központ és Városi Könyvtárban a tótkomlósi születésű, ám közel ötven esztendeje Békéscsabán élő Györfi Károlyné Lóczi Éva kiállítása. Éva néni a Békés Megyei Népművészeti Egyesület tagjaként évtizedek óta hímez.
12:04
FEL